Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
26 лютого
Завантажити ще

Ароматний бізнес: як влаштовано найбільше лавандове поле в Україні

Ароматний бізнес: як влаштовано найбільше лавандове поле в Україні
Фото: facebook.com/Hotvisti

У селі Білівці Чернівецької області з'явилося 15-гектарне лавандове поле та завод з виготовлення ефірних олій. Відкрити свою "Лавандову мрію", незважаючи на війну, зважилося подружжя Віктор та Ганна Гуцул. Лаванду Віктор привіз із Закарпаття. У планах сім'ї - почати виготовляти ефірну олію з лаванди, що славиться не лише чудовим ароматом, а й корисними властивостями. Місяць тому відкрили невеликий завод.

Тоді ж, 18 червня, на лавандовому полі пройшов благодійний аукціон. Люди приїжджали подивитися на фіолетові хвилі квітів, подихати ароматом, сфотографуватися на згадку. А ще завдяки аукціону вдалося зібрати кілька десятків тисяч гривень на тепловізор для ЗСУ.

Про те, як розвивається бізнес молодої родини, KP.UA розповів Віктор Гуцул.

"З бур'янами боремося вручну, землю хімікатами не обробляємо"

Анна та Віктор Гуцул зайнялися лавандою ще у 2019 році. Скрин відео facebook.com/mollbuk/

Анна та Віктор Гуцул зайнялися лавандою ще у 2019 році. Скрин відео facebook.com/mollbuk/

- Вікторе, як ви наважилися ризикнути і відкрити свій бізнес у такий непростий час, після початку повномасштабного вторгнення?

- Я і моя дружина мріяли про свою власну справу, довго про це думали. Вирішили: чому б не посадити лаванду? Нас підтримали батьки, родичі та друзі – допомогли втілити нашу ідею у життя.
Ми розпочали ще до війни, 2019 року. Однак перша посадка у нас була невдалою. 2020 року ми знову спробували, вже посадили 15 гектарів. Обробляли лаванду вручну, розсаджували її тощо. А потім почалася війна. Але ми вирішили не зупинятися.

- Перший рік виявився невдалим, а далі – "устаканилось"?

– Ну, скажімо так, проблеми будуть завжди. Навіть другого року виникали моменти, коли щось треба було підсадити, десь лаванда не прижилася.
Коли починали, осінь була посушлива. Доводилося постійно поливати лаванду – робили це за допомогою тракторів із бочками води.
Не дасть розслабитись і бур'ян. Оскільки ми вирощуємо екопродукт, доводиться вручну боротися із бур'янами: ми не обробляємо землю хімікатами. Між міжряддям проходимо трактором, перебиваємо всі бур'яни, під кущами обробляємо окремо.
Це довгий процес: поле велике, від бур'яну потрібно позбавлятися вручну. У посуху бур'янів буде менше. Якщо літо вологе, у поле доведеться виходити частіше.

- Окрім боротьби з бур'янами, чи складно доглядати лаванду? І що з нею відбувається взимку?

– Ми нічим не удобрюємо лаванду. Головне, щоб скіс був добрий. Наскільки він добре пройшов, розумітимемо восени. Чим більше ти косиш, тим сильніше кущ розростається. А якогось особливого догляду не потрібно. Якщо є дощ, лаванда росте буйніше. А якщо ні - зможе пережити й посуху.

Над лавандовим морем дзижчать бджоли. Тож можна спробувати і лавандовий мед. Фото: facebook.com/Hotvisti

Над лавандовим морем дзижчать бджоли. Тож можна спробувати і лавандовий мед. Фото: facebook.com/Hotvisti

Для виробництва олії потрібно багато сонця

- Чи можна сказати, що вирощувати лаванду і робити з неї масло - це успішний бізнес?

- Я на це сподіваюся (сміється). Поки що не можу вам точно сказати: ми лише встановили переробку. Всю нашу лаванду треба кудись подіти, а не просто посадити та дивитися на неї. Від самого початку орієнтувалися на ефірні олії – щороку ми йдемо до своєї мети.
2021 року посадили поле лаванди, але тоді у нас не було дистилятора. Після почалася війна, але я розумів, що він нам потрібен все одно. Лаванду треба переробляти: куди ми все подінемо? Важливо шукати ринки збуту тощо. Шукали того, хто може зробити нам дистилятор, розмірковували, який має бути обсяг. Шукали з перспективою, щоби можна було масштабуватися.

- Ви вже робили ефірну олію зі своєї лаванди?

– Тільки пробу на маленькому дистиляторі. У великих масштабах поки що нічого не робили. Місяць тому був пробний запуск.

- Цього року вже може бути ефірна олія?

- Приблизно за тиждень буде видно, як далі. А поки що нам потрібно багато сонця.

- Замовлення на олію вже є?

- Щоби комусь щось пропонувати, потрібно мати товар. Необхідні сертифікати, документи про якість олії, інформація про те, скільки взагалі її буде. У певному сенсі ми в цій справі перші: не знаю, хто займається такими масштабами переробки. Не всі нюанси нам поки що відомі, але ми вчимося.

- Як плануєте розвивати свою справу, окрім виробництва олії?

– Плануємо масштабування. Можливо, ще якісь рослини посадимо. Коли будуть контракти на олію, розумітимемо, який запит.

- А ви самі користуєтеся олією лаванди?

- Так, але особисто я не використовую його надто багато. Беру із собою, коли до сауни ходимо. Також це добрий антисептик, яким можна лікувати ранки. Але не можу сказати, що всі хвороби я лікую лише лавандою (сміється). Хоча спектр дії лаванди величезний.

- А що найприємніше у цій справі – вирощуванні лаванди?

- Найприємніше – спостерігати захід сонця на полі. Це дуже гарно. Лаванда випромінює приємний аромат, а поле гуде від дзижчання бджіл: тут для них рай.

Завод вже відкрили, залишилося дочекатися олії. Фото: facebook.com/Hotvisti

Завод вже відкрили, залишилося дочекатися олії. Фото: facebook.com/Hotvisti

Відвідати лавандове поле за донат можуть усі бажаючі

- До вас зараз приїжджають люди погуляти лавандовим полем?

- На вихідні та вечорами після роботи приїжджає чимало людей.

- Скільки коштує вхідний квиток?

- Скажімо, за донат. Ми зараз не афішуємо туристичне відвідування лавандового поля: зосереджені на виробництві ефірної олії.

- Бачила, що ваше лавандове поле допомагає ЗСУ…

- На відкритті ми провели аукціон – продали мою картину. У селі, де є наше лавандове поле, є хлопці, які воюють. Ми їм допомагаємо.

На аукціоні продали картину Віктора. Кошти пішли на допомогу ЗСУ. Фото: facebook.com/Hotvisti

На аукціоні продали картину Віктора. Кошти пішли на допомогу ЗСУ. Фото: facebook.com/Hotvisti

- Лавандове поле забирає у вас багато часу? Чи ви встигаєте щось ще?

- Я художник. Малювати встигаю. Лаванда – робота сезонна. Ми її скошуємо, переробляємо на олію, а далі кущі стоять. Восени дивитимемося, що з бур'янами: утримувати поле потрібно в чистоті.
Коли переробимо олію, почнемо шукати ринки збуту. Але це вже інша робота, фактично офісна.

- Як я розумію, помилуватися красою лавандового поля можна лише протягом місяця?

- Так. Лаванда цвіте недовго – від 3 до 4 тижнів. За тиждень до 18 червня вона почала набирати світла. Спершу колосочок має біло-зелений відтінок, потім лаванда набирає фіолетовий колір: квіти розпускаються.
18 червня у нас уже майже все розквітло – і ми запросили людей. Зараз більшість квітів вже відцвіла.

– А як реагували ваші відвідувачі на таку красу?

- Їм дуже подобається саме поле, можливість сфотографуватися у гарному місці, збираються приїхати ще. У нас ландшафт класний – досить горбиста місцевість, тож квіти на полі нагадують фіолетові хвилі моря квітів.
Паралельно розповідаю групам приїжджих, як ми збираємо лаванду, як перероблятимемо олію, показую дистилятор. Але поки що тільки руками розмахую: процес створення ефірної олії лише у планах.

Люди розуміють, що наше лавандове поле – не лише для туристів. А головна мета – ефірна олія. Багато хто питає: ви не боялися починати? Все-таки війна. Ну, ми маємо продовжувати свою справу.

Лавандове поле не рекламують як туристичну локацію, але відвідувачів вистачає. Фото: facebook.com/Hotvisti

Лавандове поле не рекламують як туристичну локацію, але відвідувачів вистачає. Фото: facebook.com/Hotvisti

До речі

Ефірна олія лаванди допомагає швидко загоювати ранки, ефективно відновлює шкіру після опіків. Сприяє повній регенерації клітин епідермісу.

Квітки лаванди мають сечогінну, протисудомну та заспокійливу дію.

Аромат лаванди позитивно впливає на нервову систему: знімає нервову напругу, допомагає при виснаженні, бореться з безсонням, депресією, дратівливістю, заспокоює напади паніки та притуплює почуття страху.

Лаванда не тільки красива, але й має корисні властивості. Фото: facebook.com/Hotvisti​

Лаванда не тільки красива, але й має корисні властивості. Фото: facebook.com/Hotvisti​