Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 лютого
Завантажити ще

Отримав повістку на ВЛК: 14 питань про медогляд перед призовом

Отримав повістку на ВЛК: 14 питань про медогляд перед призовом
Фото: ​Притула Олександр/УНІАН

Проголошений в Україні воєнний стан передбачає, що будь-який чоловік призовного віку може отримати виклик до територіального центру комплектації та соціальної підтримки (колишній військкомат). Це повістка для уточнення облікових даних.

Якщо підстав для надання відстрочки від мобілізації за сімейним, трудовим, соціальним станом немає, видається повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) – це медичне обстеження щодо придатності до служби за станом здоров’я.

Що треба знати, готуючись до ВЛК, KP.UA допоміг розібратися адвокат з військового права Зорян Павлів.

1. Де проходять ВЛК і чи є вибір?

Військово-лікарську комісію призовники проходять у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. На початку травня Верховна Рада ухвалила закон, яким дозволила створювати ВЛК при установах охорони здоров’я Міноборони та МВС, а також при комунальних та приватних медичних закладах. Проте це – ще питання майбутнього.

- Медичні обстеження поза межами ТЦК мають бути більш об’єктивними, адже ВЛК при терцентрах комплектування скеровані на те, щоб якомога більше людей визнати придатними до служби. Але зараз призовники не мають вибору, - зазначає Зорян Павлів.

2. Які лікарі мають оглянути призовника?

Зазвичай призовників оглядають: хірург, терапевт, невропатолог, офтальмолог, отоларинголог, дерматолог, психіатр, стоматолог.

Однак в певних випадках коло лікарів може бути звужене або розширене – це за медичними показаннями. Наприклад, до огляду можуть підключити нефролога, якщо є підтвердження, що у людини розлади в роботі нирок.

3. Які документи треба брати з собою?

Можна взяти амбулаторну картку з місцевої поліклініки і обов’язково, якщо такі є, документи, які підтверджують раніше поставлені цивільними лікарями діагнози.

- Якщо ви просто будете говорити, що вам колись щось боліло, то члени ВЛК на це не зважатимуть, - зауважує адвокат.

Треба також розуміти, що раніше поставлені діагнози ВЛК не зобов’язані враховувати у свої висновках. Вони спираються на власні обстеження. Однак розбіжність у висновку військово-лікарської комісії та раніше поставленим діагнозом буде приводом для оскарження рішення ВЛК.

4. Які аналізи здавати і де?

Перед оглядом на ВЛК військовозобов’язаний повинен зробити у цивільній лікарні:

  • флюорографічне обстеження грудної клітки,
  • загальний аналіз крові та сечі,
  • визначення групи крові та резус-належності (якщо немає такої відмітки у військовому квитку),
  • електрокардіографію.

Для людей від 40 років додатково треба перевірити внутрішньоочний тиск та кров на цукор.

Якщо військозобов’язаний не має на руках результатів свіжих обстежень, направлення на аналізи, флюорографію тощо дає військово-лікарська комісія.

Останнім часом почастішали випадки, коли ТЦК відмовляються визнавати документи з цивільних лікарень (мовляв, можуть бути підроблені), беруть аналізи та проводять обстеження на своїх лабораторних базах.

5. Скільки може тривати ВЛК?

Закон “Про військовий обов’язок та військову службу” визначає термін ВЛК лише для військових – це 30 календарних днів з дати направлення на комісію. Щодо призовників законодавчо визначеного терміну немає. У повістці є лише дата та час направлення на ВЛК.

Однак, якщо людина буде довго зволікати з візитом до лікарів чи аналізами, це можуть розцінити як відмову від проходження військово-лікарської комісії (порушення законодавства про мобілізацію). За адміністративним кодексом таке правопорушення тягне за собою штраф у 3400-5100 грн.

5. Як бути, коли є інвалідність або людина на диспансерному обліку?

Терцентри комплектування мусять самі робити запити по кожній особі в диспансери та соціальні служби. Але при нинішній завантаженості механізм може дати збій або забаритися відповідь на запит.

- Якщо вам прийшла повістка, візьміть документи, що підтверджують ваш статус, та вирушайте до військкомату, - радить Зорян Павлів. – Інвалідність – це однозначне зняття з військового обліку. Бути зарахованим до армії виключно за власним бажанням можуть тільки інваліди III групи.

6. Який висновок може зробити ВЛК?

В умовах воєнного часу військово-лікарська комісія дає такі заключення:

  • придатний до військової служби,
  • тимчасово непридатний до військової служби (буде вказана дата повторної ВЛК - через два місяці або пів року),
  • обмежено придатний,
  • непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

7. Кого вважають обмежено придатним?

Це люди з розладами здоров’я, які за мирного часу звільнялися від призову в армію, а в мирний час підлягають мобілізації. Перелік таких діагнозів містить наказ №402 Міністерства оборони.

Для прикладу: під час воєнного стану непридатними вважаються хворі на відкриту форму туберкульозу – з виділенням мікробактерій і розкладанням легеневої тканини, закрита форма дає право на мобілізацію. Також обмежено придатними вважаються люди, які слабують на кишкові інфекції, вірусні, грибкові захворювання, різні форми короткозорості та дальнозорості, носії хвороб, що передаються статевим шляхом.

8. Де служать обмежено придатні?

Однозначно вони не можуть бути зараховані у десантні війська, морську піхоту, на службу в морі та у військових спецспорудах.

Натомість можуть бути направлені у підрозділи матеріального забезпечення війська, на продовольчі склади, на роботу у ТЦК, тилові військові та навчальні підрозділи.

Проблема полягає в тому, що на ці ж місця претендують діючі військовослужбовці, які визнані обмежено придатними внаслідок поранень, контузій або хвороб, отриманих під час виконання бойових завдань.

9. Чи можуть відправити обмежено придатного на “нуль”?

Адвокат називає це питання “трішки філософським”, бо законодавчо воно не дуже врегульоване. Прямої заборони немає.

- Тому є випадки, коли обмежено придатних направляють на передову, а потім вони радяться з юристами і пишуть рапорти на переведення до служби, яка відповідає стану їхнього здоров’я, - зазначає Зорян Павлів.

В будь-якому випадку, направляти на виконання важких бойових завдань обмежено придатних не повинні.

10. Чи можна оскаржити висновок ВЛК щодо придатності?

Так, є два порядки оскарження: позасудовий і судовий. В першому належить писати скаргу до військово-лікарської комісії вищого рівня – обласної чи центральної (ЦВЛК) в Києві.

- Варто одразу звертатися до ЦВЛК, минаючи регіональні, - каже Зорян Павлів. - В разі позитивного вирішення буде призначена нова військово-лікарська комісія.

До суду можна звертатися, коли з центральної комісії надійде негативна відповідь.

11. Чи дається час на оскарження висновку ВЛК?

Строків не має. Дається тільки 2 місяці після відмови центральної комісії, щоб звернутися до суду. Щодо рішення ВЛК першого рівня, то поки скарга буде розглядатися, людину мають право мобілізувати, направити у навчальний центр, а звідти – у військову частину.

Адвокат каже, що через велику кількість звернень відповіді на скаргу можна чекати кілька місяців, а то й пів року.

12. Якщо захворів під час проходження ВЛК?

Треба подавати звернення, щоб направили на контрольне обстеження. Якщо хвороба підтверджується, члени ВЛК визнають людину тимчасово непридатною, припустимо, на 2 місяці або звертаються до військової частини з клопотанням про відпустку, якщо недуга не потребує тривалого лікування.

13. Що відбувається після проходження ВЛК?

Якщо військовозобов’язаного визнають придатним або обмежено придатним, він мусить чекати мобілізаційне розпорядження. Це повістка, у якій повідомляється про обов'язок з'явитися на адресу призовного пункту протягом 24 годин.

Нещодавно Радою був ухвалений закон, за яким мобілізований мусить проходити як мінімум місяць навчання перед відправленням у військову частину.

14. Що загрожує, якщо уникнути служби?

Ігнорування мобілізаційного розпорядження розцінюється як злочин. За статтею 336-ю Кримінального кодексу України ухилянту загрожує від 3 до 5 років ув'язнення.

Після відбування покарання або іспитового строку, якщо воно умовне, військовозобов’язаний може бути знову призваний до лав армії.