Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
3 травня
Завантажити ще

Мінзахисту навколишнього середовища: Після підриву ГЕС ми втратили ендемічні види тварин

Мінзахисту навколишнього середовища: Після підриву ГЕС ми втратили ендемічні види тварин
Фото: facebook.com/ruslan.strelets

Внаслідок підриву російськими окупантами дамби Каховської ГЕС збитки, завдані навколишньому середовищу України, становлять понад 1,5 млрд доларів США. Частину екосистеми вже не вдасться відновити, крім того, багато ендемічних видів тварин країна втратила назавжди. Про це повідомляє Міністерство захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України.

- Наразі йде верифікація нових даних. А це означає, що розмір збитків може сягнути сотні мільярдів гривень... Ми об'єктивно розуміємо, що частину екосистем втратили назавжди. Вони вже не відновляться. Ми втратили ендемічні види тварин. Це види, які існували лише в одному місці на землі – на півдні України. Ми втратили половину лісу на цій території, – зазначив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Він зазначив, що після підриву ГЕС буде обмежено посівну площу, також владі довелося вирішувати питання забезпечення великої кількості населення водою. Крім того, міністерство спільно з вченими оцінило необхідні кроки, які потрібно зробити просто зараз. Зокрема, фахівці зійшлися на необхідності збереження "чаші" водосховища, оскільки ерозійні процеси, процес висихання землі та вивітрювання висушеного дна впливатимуть не лише на території, що раніше постраждали від повені, але й на інші регіони. Не виключено, що українці зіткнуться з піщаними бурями та іншими новими природними явищами, а тому важливо хоча б частково відновити ці території та рослинність на них.

Каховське водосховище було джерелом зрошення для 94% систем у Херсонській, 74% – у Запорізькій та 30% – у Дніпропетровській областях. Також воно було джерелом живлення для 584 тис. га земель, куди подавали воду зрошення. Зокрема Каховський магістральний канал обслуговував 326 тис. га, Північно-Кримський – 39,7 тис. га сільськогосподарських земель.

Підрив Каховської ГЕС спричинив катастрофічні наслідки для природи - найбільші від початку війни. Вони торкнулися всього живого під водою і на землі. Всі види живих організмів, що живуть у водосховищі, після його осушення загинуть. Прісноводну рибу винесло в море, вона теж загине у солоній воді – це тисячі тонн різних видів. А потрапляння токсичних паливно-мастильних матеріалів у море може вбити і морських мешканців. З майже стовідсотковою впевненістю можна говорити про зникнення як виду на планеті Земля двох видів мурах, які мешкали саме на затоплених ділянках. Постраждали також дуже рідкісні види ссавців – піщаний сліпак зустрічався лише на Херсонщині і більше ніде у світі.