Завантажити ще

Родичі жителів окупованих Олешок: Люди росіянам не довіряють, рятуються самі, як можуть

Родичі жителів окупованих Олешок: Люди росіянам не довіряють, рятуються самі, як можуть
Фото: REUTERS (ілюстративне)

Російські окупанти не забезпечили евакуацію місцевих мешканців на підконтрольних їм територіям після того, як скоїли підрив дамби Каховської ГЕС. Вони прекрасно розуміли, що саме лівий берег Дніпра, вниз від ГЕС зазнає найбільших пошкоджень і страждань. Тепер через їх злочинницькі дії сотні людей сидять вже понад добу на дахах своїх будинків в надії на порятунок. Більш того, через відсутність евакуації, є загиблі

Одним з таких місць є місто Олешки, що розташоване на Лівобережжі Херсонщини, де підтоплені або затоплені повністю десятки населених пунктів. Рівень води після підриву дамби на ГЕС піднявся тут місцями до 4 метрів. Більшість будинків затоплені під самий дах. Тому людям доводиться видиратись якомога вище, щоб не опинитись у воді.

Місто Олешки розташоване на протилежному березі від Херсону, прямо біля річки. Від Нової Каховки, де стався підрив дамби, до Олешок близько 70 кілометрів. Вода в Олешки почала приходити десь о 15 годині, вчора, 6 червня. В сусідніх Кринках і Солонцях ситуація ще гірша, вони затоплені повністю. 

Люди рятують самі себе

Організованої евакуації з Олешків, як такої, просто немає – росіяни її просто провалили. Але прямо зараз людям, що опинились в епіцентрі лиха, від цього не легше. Їм доводиться шукати порятунку власними силами. В той час як їх родичі, що знаходяться на території, що підконтрольна українській владі, відчайдушно намагаються шукати контакти волонтерів, які зараз допомагають місцевим мешканцям в Олешках.

- Люди самі себе рятують, організували обхід на човнах серед населення і намагаються забирати людей, є тільки два райони в місті, які ще тримаються – центр і районна лікарня. Все інше – все в воді. Люди просто сидять на дахах ще з вчорашнього дня. Я сама зараз намагаюсь знайти допомогу батькам, що лишились там. Вони забрались на сусідній будинок на другий поверх разом з усіма собаками, і знаходяться там, - каже дівчина на ім’я Марія. - Люди самі рятуються, тому що ніхто з сусідніх міст не може під’їхати. Люди намагались зі сторони Гопрів (Гола Пристань) приїхати, щоб допомогти. Але траси вже немає. Вода поступає кільцем, з річки, там всі будинки вже під водою і мій рідний будинок скоріш за все теж.

Херсонські групи у соцмережах переповнені проханнями допомогти. Мобільний зв’язок дуже нестабільний. Вдається зловити раз на кілька годин.

- Тільки що змогли спіймати зв’язок, поки я пишу, щоб моїх батьків врятували, мій тато вже сам плаває на човні і допоміг десь 10 людям з тваринами , перевіз їх до сухих вулиць, - каже Марія.

Батьки Марії свого часу не виїхали з Олешок, як і більшість місцевих мешканців, бо побоялись лишати господарство. Боялись, що окупанти та мародери розграбують їх майно, яке наживалось протягом всього життя.

- Там були качки та маленькі каченята, знаю, що великих випустили, а коробку з малюками мама переносила до сусідки у дім, бо їм лише 10 днів. Також багато собак, сусіди позалишали їм доглядати. А ще у тата там був ставок з рибкою, - зітхає наша співрозмовниця. 

Українські рятувальники евакують людей із підтоплених сіл, але до Олешок їх не пускають. Фото: REUTERS

Українські рятувальники евакують людей із підтоплених сіл, але до Олешок їх не пускають. Фото: REUTERS

Росіянам ніхто не довіряє

Інший наш співрозмовник, хлопець Артем розповідає, що у його родини в Олешках двоповерховий будинок. Зараз він затоплений фактично повністю.

- Зараз там знаходяться мої бабуся і дідусь. Шукаю евакуацію цілий день. Евакуацією займаються місцеві жителі і вивозять в сторону Радонську і в сторону центру. В центрі не такий потік води, як усюди, і є великий шматок суші. Все інше знаходиться під водою. У нас двоповерховий будинок, перший поверх повністю знаходиться у воді. Ситуація у населеному пункті жахлива. По місту їздять надувні човни з росіянами, які, як я розумію, намагаються якось когось евакуювати. Проте місцеві їм не довіряють, їх бояться, ніхто не хоче довіряти росіянам після всього того, що вони накоїли, - каже наш співрозмовник.

Саме тому евакуацію проводять місцеві мешканці з-поміж тих, у кого є гумові човни. Інших же варіантів просто немає.  

- Евакуюють не всіх і не усюди. Цілий день намагаюсь знайти якогось волонтера. Трублю в усі групи, чати, передав заявки усюди, де тільки міг. Українських волонтерів туди не пускають. Зв’язок є, мережа є. Але проблема в тому, що немає електроенергії, немає газу і води. Тож від зв’язку сенсу немає, бо телефони зарядити не може ніхто, - говорить Артем.

Будинки в Олешках біля річки ще у вівторок підтопило під самий дах. Фото: ФБ КНП

Будинки в Олешках біля річки ще у вівторок підтопило під самий дах. Фото: ФБ КНП "Олешківський центр первинної медико-санітарної допомоги"

ТИМ ЧАСОМ

Поки люди відчайдушно намагаються знайти допомогу для своїх близьких і евакуювати їх з зони підтоплення, в чатах про евакуацію з’являються повідомлення про шахраїв, які просять скинути їм коштів на паливо, щоб у них була змога «доїхати» до людей і надати «допомогу». Також є «пропозиції» евакуації на човні за 5 тисяч гривень за один рейс.