21 вересня
Завантажити ще

Крайніми будуть школи і ЖЕКи: нові особливості користування укриттями

Крайніми будуть школи і ЖЕКи: нові особливості користування укриттями
Фото: t.me/VA_Kyiv/

Перевіряє поліція, перевіряють пожежники, перевіряє комісія і особисто Віталій Кличко... Після ночі, коли біля зачинених дверей укриття в столичній поліклініці від уламків збитої ракети загинули дві жінки та дитина, почалась неабияка активність. Представники влади наввипередки демонструють, як піклуються про безпеку громадян, експерти сперечаються, який орган відповідає за те, що (хоча й з великою натяжкою) можна назвати бомбосховищем.

В авральному режимі відкрили підвали, роздали розпорядження, яких раніше чомусь не роздавали, аж поки не сталась трагедія. Але запитань дедалі більше, ніж відповідей. І це – на 16-му місяці війни...

Лікарі охороняють своїми силами. Без доплат

Ще  тиждень тому один із підвалів на вулиці Межовій в Подільському районі столиці прикрашав великий замок. Тепер двері закриті лише на засув – хто хоче, може відчинити. Табличка на стіні сповіщає, що тут укриття.

- Щоранку перевіряємо, чи все в порядку. В будинках, де є консьєржки, хоч якийсь контроль, але у нашому районі таких мало. В основному старі “хрущовки”. Спасибі, наказали відчинити не всі підвали, а тільки ті, що позначені на мапі бомбосховищ, - каже Наталя, майстер дільниці місцевого ЖЕКу. – Відчинити наказали, а про те, хто охоронятиме, – ні слова. А тут же і комунікації, і лічильники, і безхатченки можуть ночувати...

Схожа ситуація у сусідній поліклініці. Після трагедії у Деснянському районі столиці тут тихо хрестяться – не дай боже такого!

- У нас є підвал з виходом на вулицю. В перші місяці війни, коли під Києвом гупало, ми півтора місяці тут сиділи із людьми. Більшість пацієнтів – це мешканці сусідніх будинків, для них і потім тримали двері відкритими, особливо коли травневі обстріли почалися. Але офіційне розпорядження про те, що підвал має бути відкритим в режимі 24/7, отримали від райдержадміністрації тільки після 1 червня. Тепер виділяємо людей з персоналу на посилені чергування. В сусідньому районі, чули, муніципальну охорону лікувальним закладам дають. Правда чи ні – не знаю. Ми поки що своїми силами, - розповідає лікарка поліклініки.

- Без доплат? – питаю.

- Без доплат...

Ще тиждень тому це укриття було закрите на замок. Зараз лише на засув. А хто охороняє - не зрозуміло. Фото: автор

Ще тиждень тому це укриття було закрите на замок. Зараз лише на засув. А хто охороняє - не зрозуміло. Фото: автор

Директор школи: “У ці вихідні ночувала із вахтером”

Спантеличені і адміністрації навчальних закладів. З минулої п’ятниці укриття всіх діючих шкіл і садочків нанесли на мапу бомбосховищ. Педагоги згадують, коли поновлювався навчальний процес, управління освіти Києва прийняло рішення про заборону перебування в шкільних укриттях сторонніх осіб. Тепер є розпорядження міської влади пускати всіх у режимі 24/7.

- Бомбосховищ в школах немає. Неправильно навіть так говорити. Є прості укриття. Я не розумію, як вони можуть працювати на загал, коли йде освітній процес, - коментує директор гімназії №107 Києва Катерина Спітковська. – Якщо вдень під час тривог ми муситимемо впускати всіх підряд, я не зможу гарантувати безпеку дітям. Директор потрапляє у зону відповідальності за будь-якої ситуації. Не впустиш – покарають, що не впустив. А впустиш, то може зайти диверсант, хвора людина.

І сховища, каже директорка, розраховані на певну кількість людей. Під час тривог туди спускаються всі учні з учителями. Приєднуються дошколята із садків, де немає підвалів. Якщо ще прийдуть перехожі, просто нічим буде дихати.

- Сторожі у нас літнього віку. Як я можу одну таку людину поставити на вході? Бо треба фіксувати, хто заходить, провести в сховище. Та й сторож має право на перебування в безпеці. Муніципальна охорона графік не змінила – тільки з ранку до вечора, нічні зміни не ввела. Ми вже про це писали в КМДА, і наше райуправління освіти писало. То хто має зі сторожем бути? Вчитель, директор? Я в ці вихідні вже ночувала в школі з нашим вахтером. Додаткові кошти на підсилення штату охоронців нам ніхто не виділяв, - констатує Катерина Спітковська.

Вона каже, що не зрозуміло, як бути, коли під час канікул всі працівники шкіл традиційно підуть у відпустку на місяць. Кого не пускати, як призначити чергування?

У застосунку «Київ цифровий» можна поскаржитись на стан вашого укриття. Коли відреагують - це вже інше питання. Скрін

У застосунку «Київ цифровий» можна поскаржитись на стан вашого укриття. Коли відреагують - це вже інше питання. Скрін

Поза відповідальністю

Тим часом подібні питання не хвилюють адміністрації торгово-розважальних центрів та супермаркетів, хоча багато хто має дуже пристойні підвали. Їх на мапі бомбосховищ ви не знайдете. Лише декілька мереж пропонують своїм відвідувачам спуститися до підземних паркінгів. Але вдень, вночі не варто й потикатися.

Показовим є недавній випадок, коли сек’юріті відомого підземного ТРЦ біля станції “Майдан Незалежності” не пускали людей пройти до метро через свою захищену територію.

Поза відповідальністю адміністративні будівлі, суди, прокуратури, поліцейські відділки з укриттями, хоча там, як ніде, є можливості для організації охорони і контролю за відвідувачами.

Ще в 90-х – 2000-х роках з розряду укриттів було виведено багато цокольних та підвальних приміщень, де розташувалися ресторани, салони краси, бутіки та офіси. Все це залишається недоторканим, з цього всього місто заробляє на оренді. Є просто покинуті корисні площі.

- В центрі Києва за радянських часів було збудоване бомбосховище протиядерного типу. Площа під 100 квадратних метрів порожня, знаходиться просто в жахливому стані, - ділиться з нами колишній інженер-будівельник  Петро Яценок. – Побувала там комісія - ані документів, нічого немає, невідомо навіть, хто балансоутримувач. Вилучити таке майно може СБУ, військкомати, ГУР під воєнні потреби. А під цивільні просто так – ні. Треба вирішити купу юридичних процедур, пройти через суди.

Ще наш співбесідник згадує про великі підвали в будівлі ЦУМу.

- Там цілком можна було б виділити приміщення під бомбосховище. Але під час тривог відвідувачів просто виставляють за двері. Мовляв, прямуйте до метро під вибухами, - констатує киянин.

КМВА і КМДА перевіряють укриття. У цій школі воно більш-менш пристойне. Фото:t.me/VA_Kyiv/

КМВА і КМДА перевіряють укриття. У цій школі воно більш-менш пристойне. Фото:t.me/VA_Kyiv/

Підвів особливий статус

Кільки днів мер Києва Віталий Кличко разом із міністром з питань стратегічних галузей промисловості Олександром Камишіним оглядали місця, де можна сховатися від біди. На ранок 5 травня були опубліковані такі дані: у столиці немає безперешкодного доступу до 172 укриттів (10%), а 590 бомбосховищ (37%) перебувають у незадовільному стані.

На запитання, хто за це має відповідати, в соцмережах наводять варіанти відповідей:

а) сам Кличко, бо тільки перевіряє, а нічого не будує і не облаштовує;
б) начальник військової адміністрації столиці Сергій Попко, бо військові зараз в усьому головні;
в) Київрада, до якої кияни написали сотні листів і петицій;
г) президент, який мусить дбати про свій народ.

Володимир Зеленський натякає на відповідальність влади Києва, Віталій Кличко закидає президентові невдалі призначення. На сайті президента з’явилася петиція про відсторонення Кличка від керівництва на час проведення досудового розслідування трагедії 1 червня. Скандал перейшов у політичну площину. А де політика, там вже не до людей.

- Київ має особливий статус на відміну від інших міст, - каже співробітник Київради, який побажав зберегти анонімність.  – Є місцеве самоврядування, є державні  адміністрації по районах (РДА), які за новими правилами формуються указом президента за поданням Кабінету міністрів. РДА здійснюють свої повноваження в передбачених законом рамках – це питання безпеки, цивільної оборони від імені держави, і виконують делеговані місцевим самоврядуванням завдання. Питання облаштування та функціонування укриттів – це відповідальність РДА. Ні міський голова, ні Київрада не можуть впливати на голів адміністрацій, якщо вони з чимось не впоралися.

В той же час, як запевняє співбесідник, ініційовані мером перевірки бомбосховищ цілком законні.

- Київрада виділила з міського бюджету 1 мільярд 200 мільйонів на облаштування укриттів. Розпорядниками цих грошей були призначені районні держадміністрації. Зараз перевіряється, як вони розпорядилися коштами київської громади.

В четвер, 8 червня, має бути створена тимчасова контрольна комісія Київради з цього гострого питання. Факти порушень проведення тендерів або нецільові витрати, якщо будуть знайдені, будуть передані до правоохоронних органів, до Офісу президента надійдуть пропозиції з кадрових питань.

Або нічого не буде зроблено - і черговий скандал тихо замнуть і забудуть. Поки знову не станеться біда.

В столиці триває перевірка укриттів у всіх районах. Фото: t.me/VA_Kyiv/​

В столиці триває перевірка укриттів у всіх районах. Фото: t.me/VA_Kyiv/​

Є ПИТАННЯ

Чому найбільше винен сторож?

Як відомо, кримінальна справа за фактом загибелі дорослих і дитини була порушена проти керівника клініки Олега Шугалевича, його заступника з технічних питань Василя Лесика, заступниці  голови Деснянської РДА Ірини Алексєєнко і охоронця поліклініки Вадима Мошкіна.

Коли стало відомо, що посадовці отримали домашній арешт і тільки сторож відправлений судом в СІЗО,  соцмережі вибухнули обуренням.  Мовляв, посадовці, як завжди, вийдуть сухими з води, а 62-річного чоловіка призначили цапом-відбувайло.

Градус гніву не знизився навіть після того, як прокуратура повідомила, що Мошкін - поширювач комуністичної символіки і взагалі не патріот. Підозри тільки посилилися: он як відмазують чиновників!

- Стаття “Залишення в небезпеці” не пов’язана напряму з посадами, обов’язками та правами. Наведу приклад. Ви живете в квартирі у цокольному приміщенні. В звичайний час маєте право нікому не відчиняти двері. Під час повітряної тривоги мусите відчиняти всім, хто стукає і просить порятунку, - каже адвокат Олексій Сиротін. – Якщо не відчинете і станеться те, що сталося 1 червня, будете нести кримінальну відповідальність за смерть людей. Навіть якщо ви в цій квартирі стороння людина. Головний критерій: могли відчинити – не відчинили.

Що стосується комунальних  споруд, то від людини, яка тримала ключ, відповідальність тягнеться до керівника.

- Він мав забезпечити безумовну можливість користуватися бомбосховищем, але не забезпечив. Керівництво ЖЕКів зараз дійсно поставлено на розтяжку. Забезпечити охорону підвалів вони самі не можуть, якщо буде пошкоджене обладнання - нестимуть матеріальну відповідальність. Якщо не забезпечать доступ до укриттів і загинуть люди, понесуть значно важчу – кримінальну, - каже юрист.

Інша справа, якщо ви грюкатиме щосили в двері підвального салону краси під охоронною сигналізацією.

- Якщо людей немає, то хай вас на шматки розірве, а ніхто не буде винен. Бо нікому було надати допомогу, - пояснює нюанси закону юрист. – Якщо залишитесь живі, то на сигнал, скоріше всього,  приїде охорона і забере вас для з’ясування обставин. Ще й штраф можете заплатити за порушення громадського спокою.

Новини по темі: Київ