21 грудня
Завантажити ще

Випускні: у Києві - поруч з укриттям, у Львові підуть у гори, а на Сумщині проведуть онлайн-захід

Випускні: у Києві - поруч з укриттям, у Львові підуть у гори, а на Сумщині проведуть онлайн-захід
Фото: klitschkofoundation.org/​ (ілюстративне)

До 30 червня навчальний рік в Україні має закінчитись. І традиційно постає питання про останні дзвоники та випускні вечори. Другий рік поспіль українські випускники змушені прощатись зі школою (дехто в прямому розумінні – після влучання ворожої ракети) в умовах повномасштабної війни. Замість пишних випускних вечорів, яскравих святкувань у кафе і ресторанах більшість школярів у кращому випадку мають можливість лише швиденько прийти на урочисте вручення документів.

Але на відносно мирних територіях батьки не збираються залишати дітей без свята, тож на деяких шкільних форумах точаться гарячі суперечки щодо форматів. Тим більше, що МОН цього року дозволило школам самостійно вирішувати, коли починаються канікули і чи дозволяти проведення випускних вечорів.

«Ми впевнені, що великі святкування у воєнний час є недоречними, але і дитинство у дітей забирати не треба. Це певний етап в житті дитини, і він має бути святковим»,– відмітив заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко в етері Національного телемарафону

Вітренко також відмітив, що міністерство рекомендує тим школам, в яких навчання проводилось онлайн з огляду на безпеку, не проводити наживо й випускні.

KP.UA розпитала в директорів шкіл з різних регіонів України, як в їхніх навчальних закладах випускники прощатимуться зі шкільним життям.

Київ: урочистості - маленькі, але будуть

Про те, як святкуватимуть випускний у київській спеціалізованій школі № 210, розповів її директор Дмитро Ламза.

- Кожен навчальний заклад на педагогічній нараді приймає рішення – чи доцільно, враховуючи умови безпеки, які доступні навчальному закладу, проводити будь-які свята. Це навіть не свято, а, скажімо, урочисте вручення документа про закінчення школи – середньої і базової освіти. В нашому навчальному закладі планується проводити саме такий захід. Будемо дотримуватись всіх воєнних вимог, яких нас вимушує дотримуватись держава-терорист, - каже Дмитро Ламза.

Але спочатку – іспити. ЗНО відмінили, але діти, які хочуть вступити до вищого навчального закладу, повинні скласти Національний мультипредметний тест.

- Діти будуть складати частково в ці дні НМТ, екзамени, бо освітній процес у нашій школі відбуватиметься до 16 травня, а потім ще 2 тижня ми дамо дітям для безкоштовних консультацій, де вони зможуть наверстати всі теми, які пропустили через повітряні тривоги, - каже Дмитро Ламза.

До речі, щодо повітряних тривог - вже є план і на час урочистостей.

- У нашому навчальному закладі заплановані такі урочистості, як вручення документу, подяка батькам за виховання дітей, подяка вчителям за роботу впродовж 11 років. Все це буде проходити на ганку школи, недалеко від укриття. Всі учасники заходу перед його початком будуть проінструктовані і під час тривоги спустяться в укриття. В укритті буде достатньо місць для всіх, хто відвідають цю подію. І у разі потреби, якщо не дай бог під час урочистого заходу трапиться тривога – ми перейдемо в укриття і зможемо продовжити той чи інший захід. Наше укриття повністю відремонтоване. Ми розраховуємо, що все зможемо зробити і обов’язково все зробимо, - говорить Дмитро Ламза. - Іншими словамм, урочистості - маленькі, але будуть. Документи будуть вручати всім разом, щоб діти відчули хоч якесь свято, бо вони переступають поріг школи, і це багато для них означає.

Щодо святкування у кафе і ресторанах – Дмитро Ламза каже, що школи цим, звісно, не займаються. Тільки батьки.

- Ми не організовуємо все це, але знаємо, куди діти підуть, щоб знати, де їх розшукувати у будь-який момент. Батьків ми попереджуємо, щоб комендантську годину не порушували. Хоча кафе і ресторани самі не порушуватимуть комендантську годину, тож відправлять дітей по домівках максимум до 22-ї години, - відмічає директор спеціалізованої школи №210.

Щодо екзаменів у вигляді ДПА, то їх у школярів-випускників цього року немає.

Львів: замість кафе – похід у гори

У львівському ліцеї імені Івана Пулюя випускний святкуватимуть у дещо незвичному для центральних та південно-східних областей форматі.

- Останній день навчання проведемо 2 червня. Вручення свідоцтв у нас традиційно відбуваються у Домініканському соборі. Батьки, випускники, вчителі – всі разом йдуть на спільну молитву, - розповіли нам в ліцеї імені Івана Пулюя.

На ресторан випускники ліцею не витрачатимуться. Знайшли спосіб, як отримати яскраві враження з більшою користю.

- Щодо випускних, то їх у нас не буде. Випускники цього року зі своїм класним керівником підійматимуться в гори, - кажуть у ліцеї.

Сумщина: поблизу з державними кордонами святкувань не буде

У місті Шостка Сумської області, що в 60 км від державного кордону з РФ, ситуація інакша, оскільки Шосткинська громада ледь не щодня обстрілюється окупантами.

- Через те, що у нас щоденно звучать сирени, а неподалік від нас стріляють, то останній дзвоник ми хочемо проводити у онлайн-режимі. Вже йде підготовка до цього онлайн-заходу, - каже директор шосткінської школи №4 Людмила Редман. – Це буде вітальний фільм у форматі останнього дзвоника.

У такому ж форматі святкування випускного відбувалось у цій школі і минулого року. Бо за рік війни ситуація фактично лишається незмінною.

- Для випускників вручення документів, можливо, проведемо у актовій залі школи у скороченому форматі. Присутні будуть батьки та вчителі. Діти отримають документи і привітання – і далі хто як забажає, - говорить директорка школи №4.