25 грудня
Завантажити ще

Пандемію коронавірусу закінчено, але в Україні – карантин до 30 червня

Пандемію коронавірусу закінчено, але в Україні – карантин до 30 червня
Фото: REUTERS

Пандемію коронавірусу у світі офіційно завершено – про це днями заявила Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Епопея, що тривала з 30 січня 2020 року, добігла кінця.

Статистика Covid-19: 20 мільйонів життів

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейєсус, який оголосив на пресконференції у Женеві радісну новину, застеріг: новина про закінчення пандемії не означає, що COVID-19 більше не становить загрози.

- Найгірше, що може зробити зараз будь-яка країна, - послабити пильність, демонтувати системи, які вона побудувала, або надіслати повідомлення своєму народу, що вже нема про що турбуватися, - наголосив Гебреєсус.

Закінчення пандемії зовсім не означає, що згубний вірус зник. Досі в країнах фіксуються і випадки захворювань, і, на жаль, смертельні наслідки інфекції. За три роки, як підрахували у ВООЗ, коронавірус забрав життя до 20 млн жителів Землі. Щотижня тисячі людей у світі помирають від наслідків «корони». За словами того ж Гебреєсуса, тільки позаминулого тижня COVID-19 забирав життя кожні 3 хвилини, і це офіційно. Станом на 8 травня 2023 року у світі заражено понад 20 млн людей.

За три роки пандемії від коронавірусної інфекції різними препаратами прищепилося понад 5 млрд осіб, сплеск вакцинації припав на грудень 2021 року, а після липня 2022-го за щепленням йшли дедалі більш неохоче. Китай та Індія прищепили практично все населення, до десятки свідомих держав увійшли США, Бразилія, Індонезія, Японія, а також Бангладеш, Пакистан, В'єтнам і Мексика. Мексика продовжує досі активно вакцинуватися, а за нею тримають марку Туркменістан, Судан і Таджикистан. І Республіка Чад.

- Цей вірус нікуди не подінеться, - додає голова ВООЗ. - Він все ще вбиває, і все ще змінюється. Зберігається ризик появи нових штамів, які спричинять нові сплески випадків.

Чому ВООЗ визнала пандемію завершеною?

Звичайно, постає питання: чи не поспішили оголосити про завершення пандемії? Все ще проскакують новини про виявлення нових штамів коронавірусу, про хворих та померлих… Але медики кажуть: вірус не змінився кардинально, він лише став заразнішим. Простіше кажучи, якщо на початку пандемії одна людина, чхнувши, заражала 3-4 осіб, то зараз – 6-7. Тому все ще актуальні вимоги (і прохання):

  • 😷чхати в лікоть;
  • 😷дотримуватись соціальної дистанції;
  • 😷за перших ознак застудного нездужання – сидіти вдома, а не героїчно на своїх двох нести себе, заразного, на роботу.

Слава богу, навчилися лікувати та виходжувати, підібрали вакцину та способи тестування, зробили популярними санітайзери та дезинфектори. Ковід перейшов у групу сезонних захворювань, ставши поряд з ГРВІ, ГРЗ, грипом тощо. Від COVID-19 стали менше вмирати, рідше потрапляли до лікарень і тим більше – до відділень інтенсивної терапії. Населення Землі виробило імунітет до ковіда – хай не стовідсотковий, ну так у нас і до грипу немає імунітету. І говорити про пандемію вже було некоректно – не ті цифри захворюваності.

Та й країни, неабияк пошарпані коронавірусними обмеженнями, вже благали, мовляв, настав час повертатися до нормального життя, інакше все життя працювати на державних дотаціях доведеться.

Тож пандемію й закінчили. Час.

Пандемія коронавірусу і теорії змов: як усе починалося

Якщо згадати всі теорії змов щодо походження коронавірусу, які панували у 2020-2021 роках, то можна згоріти від сорому тим, хто в них брав участь або сліпо вірив. Десь досі мільярдер і філантроп Білл Гейтс не може зрозуміти, чому його висловлювання у 2015 році про можливу пандемію в майбутньому зробило його творцем цієї пандемії. Гейтсу приписували масову «чипізацію» населення через вакцинацію – мовляв, у вакцинах є крихітні мікросхеми для керування людьми. А заради чого? Заради зменшення кількості мешканців Землі, які Гейтсу чимось заважали. Сталося те, що сталося: смертність серед невакцинованих була вищою, ніж у тих, хто щепився, і «чипізація» поступово зійшла нанівець.

Втім, прапор теорії змов успішно підхопила теорія вишок 5G-зв'язку. В одній з бельгійських газет було опубліковано інтерв'ю з якимсь лікарем, який заявив: мобільний зв'язок нового стандарту 5G небезпечний для здоров'я, і епідемія нового коронавірусу може бути пов'язана з 5G. Ось біля китайського міста Уханя, де стався перший спалах коронавірусної інфекції, в 2019 році було розгорнуто мережу вишок зв'язку 5G. І нате, отримаєте. Інтерв'ю провисіло на сайті кілька годин, після чого його видалили. Але цього часу вистачило, щоб народ пішов підпалювати вежі стільникового зв'язку, скаржачись на погане самопочуття. Мовляв, радіовипромінювання вбиває імунітет, і привіт, «корона»! Після того як про вплив вишок на людину серйозно заговорили світові знаменитості, інженери та фізики зрозуміли, що вони нічого не доведуть приголомшеному натовпу віруючих у диявольські 5G-мережі з подачі «зірок». Сплеск захворюваності в містах, де вишок мобільного зв'язку зроду не було, змусив публіку видихнути, замислитися і вдати, що ніхто не вірив у 5G-змову.

А біологічна зброя? Пам'ятаємо, як у різних країнах заявляли, що COVID-19 – це біозброя противника. США, Китай і Росія голосно звинувачували одне одного в розробці вірусів, що карають, на численних ток-шоу наводилися десятки доказів, чому "так" і чому ж "ні". Думки Уханьського інституту вірусології, звідки, власне, і пішла вся свистопляска, ніхто не запитав. Хоча звідти долітали чутки, що ця установа в принципі не пристосована для розробки біологічної зброї, та й навряд чи країни ризикнуть використовувати її в якихось конфліктах – занадто великий ризик самоінфікуватися.

Але запитання – природний це вірус чи виведений у лабораторних умовах – так і залишилося нерозкритим. Був би Китай більш відкритою до спілкування країною – запитань було б менше, як проблем.

Covid-19 2023: що ми маємо зараз

Відсутність пандемії та поступове повернення до нормального життя без масок, дезинфекторів та довідок про вакцинацію – це раз. Наявність вакцин та домашніх систем тестування плюс безкоштовне забезпечення ліками для запобігання важкій формі COVID-19 (наприклад, паксловід) – два. Лікарні продовжуватимуть надсилати звітність за хворими до квітня 2024 року, але не щодня, а щотижня – це три.

Але коронавірус нікуди не подівся. Статус пандемії знято, але статус надзвичайної ситуації в охороні здоров'я все ще діє. Як розповіли KP.UA медики, розслаблятися поки що не варто.

- Так, ми витримали цю ситуацію з коронавірусом, яка змінилася війною, – і тепер ми згадуємо ковід ледве не з усмішкою, мовляв, ті проблеми не можна порівняти з цими. Але навряд чи ці усмішки розділять родичі тих, хто помер від ускладнень коронавірусної інфекції, – каже Інна Якименко, сімейний лікар однієї з міських лікарень Полтави. – Безумовно, зараз у нас набагато більше ресурсів, щоб захистити населення, щоб вилікувати пацієнтів, але в зоні високого ризику, як і раніше, залишаються люди віку 60+ та особи з хронічними захворюваннями. Їм рекомендується проходити щорічну вакцинацію від коронавірусної інфекції. Вона поки що перебуває в рейтингу небезпечних захворювань. І до 30 червня в Україні продовжує діяти карантин із СOVID-19.

За словами першого заступника міністра охорони здоров'я України Сергія Дуброва в ефірі телемарафону, за три роки коронавірусне захворювання забрало життя 112 тисяч українців. Тому вакцинація продовжується, і необхідно скористатися цією можливістю, щоб уберегти себе від біди.