22 грудня
Завантажити ще

Пристрасті через паспорт РФ: в Україні дають дивні поради, в окупації бояться репресій

Пристрасті через паспорт РФ: в Україні дають дивні поради, в окупації бояться репресій
Фото: flickr.com/photos/moscow-live​

Тема насильницької видачі паспорта громадянина Росії вже кілька днів мусується у всіх ЗМІ. Українська влада відреагувала на нововведення росіян, щоправда, дивним чином: віцепрем'єр-міністр Ірина Верещук закликала жителів окупованих регіонів російський паспорт не брати і чекати на ЗСУ. Омбудсмен Дмитро Лубинець, навпаки, закликав паспорт брати заради виживання, а після деокупації просто викинути його.

А радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк взагалі вважає, що жодних протиріч у коментарях Лубинця та Верещук немає.

- Якщо у вас є можливість не отримати паспорт, постарайтеся його не отримати. Якщо вам потрібно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій та тортур, беріть. Принципова громадянська позиція заслуговує на найвищу похвалу. Але нікому не вигідне збільшення кількості українських полонених чи закатованих громадян. Україна не переслідуватиме громадян, які пасивно отримали «російське громадянство». Ключ у словах «пасивно», «під жорстким примусом»... При цьому всіх, хто активно допомагав окупантам, обіймав посади в окупаційних адміністраціях, брав участь в організації «референдумів» і брав російські паспорти під камерами, буде притягнуто до кримінальної відповідальності, – написав Подоляк у Twitter.

Немає паспорта – немає нічого

- Звичайно, зараз має рацію Лубинець, тому що в окупації людям закручують гайки з цими паспортами все тугіше і тугіше, - говорить донеччанин Олександр Іванов. - Їх вимагають при працевлаштуванні, при вступі до вишів та закінчення школи, у лікарнях і банку. «Центральний республіканський банк» скоро закриють, тут працюватиме лише російський «ПСБ», і для відкриття рахунку потрібний буде лише російський паспорт. Немає паспорта – немає рахунку, отже, немає грошей. Усі адмінпослуги переводяться на російські паспорти, переоформлення документів на житло, медичне страхування. Лікувати чи поховати людину скоро буде неможливо без російського паспорта. Згодом без нього перестануть пускати за кордон анклавів. І як накаже виживати, пані Верещук? Ми чекаємо на ВСУ вже дев'ять років, ще стільки ж ми явно не витримаємо.

Про те, що в установах та організаціях на людей морально тиснуть, погрожуючи у разі відмови звільнити з роботи або повідомити в «органи», можна й не говорити – в окупації зараз як у 1933-1937 роках. Доходить до того, що тих, хто ще не отримав паспорт РФ, змушують писати пояснювальні і доповідні записки. І люди побоюються, що справжні репресії ще попереду.

Особливої цінності не має

- Взагалі, російські паспорти тут видають за «гуманітарним указом Путіна» з 2019 року. Отоді за ними бігли, аж вітер свистів у вухах. Ті, що «руського миру» дочекалися, давилися в чергах, платили мито по кілька тисяч рублів. Місцева «влада» теж відтоді непогано заробила: заявила, що паспорти РФ даватимуть лише тим, хто має «паспорти ДНР». Побігли робити «паспорти» ДНР», їх, до речі, також змушували брати. Мито там було рублів 200 чи 300 (90-130 грн). Оголосили, що вже мільйон людей отримали ці «паспорти ДНР», тобто 200 млн рублів (92 млн грн) із повітря хтось заробив. Наразі золотий час у нотаріусів, які затверджують переклади з української мови, у власників ксероксів, продавців канцелярії та фотографів в ательє. Чотири фотографії на російський паспорт – 450 рублів (207 грн за курсом НБУ)! – розповідає донеччанка Юлія Стриженова.

Водночас, як кажуть місцеві, прострочений український паспорт (наприклад, не вклеєне вчасно фото) може стати підставою для відмови у прийомі документів на паспорт РФ. У міграційних службах пропонують виїжджати на територію України та вклеювати фото там. А в телеграм-каналах, які роз'яснюють процедуру отримання паспорта РФ, пишуть, що прострочені українські паспорти приймаються у міграційних судах.

Хронологія паспортизації

Квітень 2019 року

Роздача російських паспортів розпочалася «з гуманітарною метою захисту прав і свобод» мешканців окупованих територій Донбасу. Подавали документи у своїх населених пунктах – за готовими паспортами їхали до Ростовської області. Про причини проблем з правами і свободами на окупованих територіях мовчали.

Жовтень 2022 року

Жителям «Л/ДНР» та частин Запорізької та Херсонської областей необхідно протягом місяця визначитися з тим, чи хочуть вони змінити громадянство. Про це заявив заступник глави МЗС РФ Євген Іванов. Можна було б довго думати, що означає цей хитромудрий вислів, якби не продовження цитати Іванова: «Для тих громадян, хто залишається на території нових регіонів, видача паспортів йтиме в прискореному темпі».

Тобто всім, хто вирішив, що його єдине громадянство буде українським, пропонується якнайшвидше залишити місце проживання. Не подобається Росія? Пішов геть! І начхати, що ти тут жив усе життя, і твої батьки тут жили – нові «господарі» краще знають, хто де має жити.

Вигнання і депортація – ганьбляться і караються у всьому світі, але ми маємо справу з Росією…

Грудень 2022 року

Концепція змінилася. У головному управлінні МВС Росії повідомили, що громадяни «нових суб'єктів РФ» … «набувають громадянство РФ в результаті визнання їх громадянами РФ за умови складання присяги громадянина РФ, проходження дактилоскопії та фотографування. Прийом заяв на отримання громадянства від зазначеної категорії мешканців припинено».

Спасибі новорічним святам, які не дали можливості сісти та обміркувати чергове нововведення. Паспорт треба брати, а заяву писати не треба? Чи треба? Чи достатньо лише пробубнити присягу? Ніхто нічого не зрозумів, але це нормально у нинішній ситуації.

Березень 2023 року

Рада Федерації схвалила новий закон. Тепер у день подання заяви на громадянство Росії громадянство України перестає діяти. І новий «громадянин» зобов'язаний «не вчиняти «пов'язаних із реалізацією прав та виконанням обов'язків, передбачених для громадян України» дій». В іншому випадку припинення громадянства України вважається недійсним, і повторно подати заяву можна лише через 10 років.

Пізніше з'ясувалося, що громадянство України припиняється лише за заявою про небажання перебувати у громадянстві.

Квітень 2023 року

Путін затвердив порядок проживання у «нових регіонах» мешканців окупованих регіонів без російського громадянства.

Згідно з указом, іноземцями вважатимуться ті громадяни, які не взяли громадянство РФ. Вони можуть бути видворені з Росії, якщо «створюватимуть загрозу її національній безпеці».

Також іноземцями будуть вважатися громадяни, які проживали на окупованих українських територіях на день їх «включення» до складу Росії, та громадяни, які раніше проживали і виїхали до РФ, які зголосилися зберегти колишнє громадянство і не склали присягу громадянина РФ.

В окупованих містах до ідеї паспортизації ставляться так само, як і до всього іншого - з повною апатією і байдужістю. Змучені дев'ятирічною окупацією, повною відсутністю перспектив, обстрілами, брехнею нової «влади», проблемами з питною та технічною водою, відсутністю свободи пересування за межі Росії та іншими «принадами» російського миру, донецькі та луганські жителі, а також мешканці частини Запорізької та Херсонської областей не висловлюють ні особливої радості, ні жалю. Сказали взяти паспорт – візьмуть, щоби відстали і не робили проблем.