Завантажити ще

Пам'ятка абітурієнта: все, що потрібно знати про вступну кампанію 2023 року

Пам'ятка абітурієнта: все, що потрібно знати про вступну кампанію 2023 року
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

З 3 квітня йде реєстрація випускників шкіл на участь у національному мультипредметному тесті (НМТ), який змінив звичне ЗНО. Особливих змін, порівняно з минулим роком, не очікується. Міністерство освіти і науки України довго думало, чи вводити в НМТ історію України як обов'язковий предмет і чи не варто додати четвертий – на вибір. Але підсумкова модель НМТ виглядає так: два обов'язкові предмета – українська мова та математика, третій – на вибір учасника тестування.

ВНЗ опублікують підсумкові правила прийому абітурієнтів до 30 квітня. Там буде вказано порядок проведення конкурсу, перелік конкурсних предметів, форми проведення творчих конкурсів, вимоги до мотиваційних листів тощо. КР.UA зібрала відповіді на найпоширеніші питання щодо проведення національного мультипредметного тестування у 2023 році.

Що потрібно для успішної реєстрації на НМТ?

Потрібно завантажити до особистого кабінету абітурієнта електронні копії таких документів:

 • ✅паспорт чи інший документ, що підтверджує особу;
 • ✅документ, що підтверджує інформацію про освіту: довідка з місця навчання, що підтверджує завершення абітурієнтом отримання повної загальної середньої освіти у 2023 році (для випускників цього року) або свідоцтво про повну середню освіту (для випускників минулих років);
 • ✅документ із реєстраційним номером облікової картки платника податків (РНУКПН), він же ІПН.

Кожна копія документа, яку потенційний учасник НМТ завантажуватиме в персональний кабінет, повинна бути відсканована або сфотографована у форматі.png або jpg розміром не більше 1 Мб.

Скільки триває НМТ?

Національний мультипредметний тест відбувається протягом одного дня. Загальна тривалість тестування – 180 хвилин (3 години). Результати будуть відомі учаснику одразу після закінчення НМТ.

Замість результатів НМТ-2023 можна буде скористатися результатами НМТ-2022 або ЗНО-2021, або 2020 року.

Скільки заяв до ВНЗ може подати вступник у 2023 році?

Цьогорічні абітурієнти можуть подати до 20 заяв у сукупності за всіма джерелами фінансування. З цих 20 заяв абітурієнт може подати не більше ніж 5 заяв на бюджет.

Чи відомі конкурсні бали для вступу до вишів?

Конкурсний бал на бюджетну форму навчання – не менше ніж 130.

Конкурсний бал на контрактну форму навчання кожен вищий навчальний заклад встановлює самостійно.

Для окремих спеціальностей для вступу на бюджет або на контракт встановлено такі граничні значення:

 • ✅щонайменше 150 балів для спеціальностей «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія».
 • ✅не менше 140 балів на бюджет (120 балів – контракт): «Право», «Громадське управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», «Фармація, промислова фармація».

Яку максимальну кількість балів можна отримати з кожного предмета?

За виконання завдань із кожного предметного тесту учасник отримує окремий результат.

Кількість завдань та тестових балів:

 • 📌українська мова – 30 завдань/45 балів;
 • 📌математика – 22 завдання/32 бали;
 • 📌історія України – 30 завдань/54 бали;
 • 📌іноземна мова – 32 завдання/32 бали;
 • 📌біологія – 30 завдань/46 балів;
 • 📌фізика – 20 завдань/32 бали;
 • 📌хімія – 30 завдань/40 балів.

Для отримання результату за шкалою 100-200 балів абітурієнту достатньо дати 10% правильних відповідей на завдання з кожного предмета. Саме результати за шкалою 100-200 балів братимуть участь у вступній кампанії.

Щоб отримати 100 рейтингових балів з кожного предмета, абітурієнту необхідно набрати щонайменше 4 бали з математики, іноземної мови, фізики, хімії; 5 балів – з української мови та біології; 6 балів – з історії України.

Чи відомий склад питань щодо предметів?

📎Українська мова (всього 30 завдань): 10 – з вибором однієї відповіді із 4 варіантів, 15 – з вибором однієї відповіді із 5 варіантів, 5 – встановлення відповідностей. Блок з української мови не містить завдань, де треба писати розгорнуту відповідь.

📎Математика (всього 22 завдання): 15 – з вибором однієї правильної відповіді із 5 варіантів, 3 – на встановлення відповідностей, 4 – завдання з короткою відповіддю. Дозволяється користуватися під час тестування довідковими матеріалами та чернетками.

📎Історія України (всього 30 завдань): 20 – з вибором однієї правильної відповіді із 4 варіантів, 4 – встановлення відповідностей, 3 – завдання на виявлення послідовності, 3 – з вибором 3 відповідей із 7 варіантів. Учасники тестування виконуватимуть завдання щодо історії України другої половини XVI – початку XXI століття.

📎Іноземна мова (всього 32 завдання): 5 – з вибором однієї правильної відповіді, 11 – на встановлення відповідності, 16 – заповнення пропусків у тексті. Не буде завдань з аудіювання та завдань з письмовою розгорнутою відповіддю.

📎Фізика (всього 20 завдань): 12 – з вибором однієї правильної відповіді із 4 варіантів, 2 – на встановлення відповідності, 6 – з короткою відповіддю. Під час тестування можна користуватися чернетками.

📎Хімія (всього 30 завдань): 22 - з вибором однієї правильної відповіді із 4 варіантів, 2 - на встановлення відповідності, 6 - з короткою відповіддю. Учасники тестування можуть користуватися деякими додатковими матеріалами та чернетками.

📎Біологія (всього 30 завдань): 24 – з вибором однієї правильної відповіді із 4 варіантів, 2 – на встановлення відповідності, 2 – з вибором 3 відповідей із 3 груп запропонованих варіантів.

Які предмети НМТ на вибір найбільш популярні у цьогорічних випускників?

Наразі на НМТ зареєстровано трохи більше 200 тисяч осіб. Найбільше з них проходитимуть тестування з обраного предмету «Історія України». На другому місці – іноземна мова, потім у порядку спадання – біологія, фізика, хімія.

Коли відбудуться основна та додаткова сесії НМТ?

Основна сесія розпочнеться 5 червня і триватиме до 23 червня. Проведення додаткової сесії тестування заплановане на 11 - 24 липня.

Інформацію про результати основної сесії НМТ за шкалою 100-200 балів абітурієнти дізнаються до 28 червня. Результати додаткової сесії стануть відомими не пізніше 29 липня.

Чи буде творчий конкурс на якісь спеціальності?

Творчий конкурс – це форма вступного випробування, що передбачає перевірку творчих та/або фізичних здібностей абітурієнта. Творчі конкурси проводяться на такі спеціальності: «Фізкультура та спорт», «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво», «Графічний дизайн», «Дизайн одягу (взуття)», «Дизайн довкілля», «Промисловий дизайн», «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», «Хореографія», «Музичне мистецтво», «Сценічне мистецтво», «Архітектура та містобудування».

Творчі конкурси можна проходити очно чи дистанційно (за рішенням закладу освіти) – наприклад, для тих, хто зареєстрований та перебувають на тимчасово окупованій території – за зверненням абітурієнта.

Що робити, якщо учасник НМТ не набирає прохідний бал із якогось предмета?

Перездати будь-який предмет НМТ після завершення тестування неможливо. Тому якщо для вступу на обрану спеціальність результат з третього предмета НМТ є необхідним, то абітурієнт, на жаль, втратить можливість потрапити на бюджет.

На які спеціальності можна вступати без результатів НМТ?

Міносвіти затвердило список спеціальностей, яким надається особлива підтримка під час вступної кампанії. Там можна вступати на контракт, минаючи здачу НМТ. До цього списку входить 61 спеціальність у сфері педагогіки, природничих наук, математики, механічної та електричної інженерії, електроніки, виробництва та технологій, аграрних наук, військової справи, громадянської безпеки, транспорту тощо.

Вступити на контракт на ці спеціальності можна за результатами співбесіди чи мотиваційного листа.

Де можна скласти НМТ за кордоном?

Список країн та міст ще до кінця не озвучено, але вже відомо, що екзаменаційні центри НМТ будуть відкриті у наступних містах:

 • Австрія - Відень;
 • Азербайджан – Баку;
 • Бельгія – Брюсель;
 • Болгарія – Варна, Софія;
 • Великобританія - Аберіствіт, Едінбург, Лондон;
 • Грузія - Тбілісі;
 • Данія – Осло;
 • Естонія - Таллінн;
 • Ірландія – Дублін;
 • Іспанія – Валенсія;
 • Італія - Мілан, Рим;
 • Канада - Едмонтон, Монктон, Торонто;
 • Латвія - Рига;
 • Литва – Каунас;
 • Німеччина - Берлін, Гамбург, Кельн, Лейпциг, Мюнхен;
 • Польща – Бидгощ, Варшава, Вроцлав, Краків, Люблін;
 • Португалія – Лісабон;
 • Румунія – Бухарест;
 • США - Нью-Йорк, Сакраменто;
 • Венгрія - Будапешт;
 • Фінляндія – Гельсінкі;
 • Франція - Марсель, Париж;
 • Чехія – Брно, Прага;
 • Швеція - Стокгольм.

Очікується, що будуть відкрити центри НМТ у Люксембурзі (Люксембург) та Роттердамі (Нідерланди).

Які пільги мають випускники для вступу у 2023 році?

Цього року збережено всі пільги та пільгові категорії, передбачені законами, зокрема для мешканців тимчасово окупованих територій. Абітурієнти, які зареєстровані та перебувають там, зможуть проходити всі процедури вступної кампанії дистанційно.

Використання пільг для мешканців особливо небезпечних територій буде визначено у травні з урахуванням розвитку військово-політичної ситуації в Україні.

За квотою 1 та квотою 2 на бюджетні місця, крім усіх інших пільговиків, матимуть право внутрішні переселенці, а також діти, які здобули середню загальну освіту на тимчасово окупованій території та біля лінії зіткнення.