Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Зброя нового покоління: безпілотні танки, лазери та дрони з ШІ

Зброя нового покоління: безпілотні танки, лазери та дрони з ШІ
Фото: facebook.com/theministryofdefence

У світі повним ходом йде розробка нових видів озброєння. Можливо, на це вплинула війна в Україні, яка показала, що для сучасних боїв мало діючої зброї. Так чи інакше, але зараз у світі розробляється, впроваджується у виробництво і навіть уже ставиться на озброєння техніка, яка нещодавно зустрічалася хіба що у фантастиці. KP.UA переглянула та оцінила новинки.

Лазери вже у дії

У США вже провели випробування бойового лазера з корабля. Як повідомляє командування Тихоокеанського флоту ВМС США, лазер LWSD MK 2 MOD є потужним твердотілим лазером морського базування. Зброя була розроблена компанією Northrup Grumman.

Флот опублікував відео із випробувань. За допомогою кольорових фільтрів на кадрах можна побачити лазерний промінь, що вражає ціль, і безпілотник, який спалахує від попадання.

Уряд Великобританії також повідомив, що лабораторія оборонної науки та технологій Міністерства оборони (MOD's Defence Science and Technology Laboratory, Dstl) провела перше у Великій Британії випробування потужної спрямованої лазерної енергетичної зброї великої дальності (long range laser directed energy weapon, LDE).

У вже провели випробування бойового лазера з корабля. Фото: U.S. Navy

У вже провели випробування бойового лазера з корабля. Фото: U.S. Navy

Випробування включали стрільбу із лазерної зброї UK DragonFire по цілі на різних дистанціях. Згідно з заявою офіційних осіб, це дало зрозуміти, як високоенергетичні лазери та пов'язані з ними технології можуть працювати на відстані та вражати різні цілі.

Танк для вуличних боїв

Англійці також розробили нову концепцію основного бойового танка Challenger-2, оптимізованого для міських операцій, який отримав назву Streetfighter II. На машині встановлена ​​система розподіленого огляду IronVision ізраїльського виробництва, яка дозволяє екіпажу бачити у всіх напрямках, а зверху, на вежі, є пускова установка протитанкової ракети Brimstone.

IronVision складається з набору електронно-оптичних та інфрачервоних камер, розташованих навколо корпусу танка, що передають дані на спеціальний дисплей, встановлений на шоломі. Потім система «зшиває» ці канали разом, даючи людині в шоломі можливість «бачити» крізь корпус танка в будь-якому напрямку, вдень та вночі. Це схоже на систему розподіленої апертури AN/AAQ-37 (DAS) на винищувачі F-35 Joint Strike Fighter.

Додаткова ситуаційна обізнаність, яку дає екіпажу система IronVision, а також дозволяє їм залишатися захищеними всередині танка, цінна загалом, але особливо у міських умовах. Щільні, забудовані райони, де відбуваються конфлікти, пропонують широкі позиції для прикриття ворожих сил, для швидких атак на сліпі зони машин, що проїжджають, навіть якщо їх підтримує піхота.

Новий Challenger 2 призначений для міських операцій. Скрин youtube.com/@britisharmy

Новий Challenger 2 призначений для міських операцій. Скрин youtube.com/@britisharmy

Безпілотні танки

А армія США тестує безпілотний міні-танк Ripsaw M5. Його оснастили бойовим модулем від XM1296 Stryker Dragoon 8×8, що має 30-міліметрову зброю XM813 зі спареним 7,62-міліметровим кулеметом M240. Серед особливостей машини – широкі можливості для ведення розвідки.

Військові також продемонстрували можливість керувати міні-танком з пульта, встановленого всередині модифікованої бойової машини Bradley, наголосивши на потенціалі для взаємодії M5 з пілотованими платформами в майбутньому.

Також на борту М5 знаходиться один малий дрон-розвідник, здатний пересуватися окремо від машини, виглядати камерою на маніпуляторі з-за кутів та проводити розвідку будівель (дрон здатний рухатися сходами), до двох дронів-вертольотів, призначених для розвідки поля бою, які здатні підняти до двох кілограмів корисного навантаження кожен.

Безпілотний танк оснащений круговою системою огляду, що дозволяє йому комфортно почуватися навіть у щільній міській забудові, також є варіанти телескопічних приладів спостереження.

Танк М5 діє спільно з пілотованою технікою, йдучи попереду і розвідуючи територію, а також надаючи активну підтримку в бою, що якісно знижує ризики пілотованої машини. Може застосовуватися разом із БМП чи танками, також розглядаються варіанти комплектації піхотних з'єднань.

Безпілотний міні-танк Ripsaw M5. Фото: thedrive.com | US Army

Безпілотний міні-танк Ripsaw M5. Фото: thedrive.com | US Army

Повітряно-підводний дрон

Американська компанія SpearUAV представила перший квадрокоптер для запуску з-під води. Автономний дрон вирішує завдання повітряної розвідки поза видимості перископа. Для приховання місця розташування підводного корабля запуск дрона відбувається із капсули із затримкою до 24 годин. Розробкою зацікавилися оборонні компанії та готові взяти її на озброєння.

Розробка SpearUAV - дрон Ninox 103 UW Sub-to-Air - важить 1 кг і здатний перебувати в повітрі до 45 хвилин з подоланням дистанції до 10 км. Дрон вистрілюється із субмарини у підводному положенні у герметичній капсулі. Капсула дрейфує поверхнею води до спрацьовування механізму запуску дрона в повітря, де він розкривається і запускає власні роторні двигуни. Повідомляється, що дрон має низьку акустичну, теплову та візуальну сигнатуру, оснащений електрооптичними/інфрачервоними (ЕО/ІК) датчиками для розвідки та автоматичного захоплення цілей за допомогою системи штучного інтелекту з відкритою архітектурою. Для зв'язку використається шифрований радіоканал.

У Китаї також розробляють підводно-повітряний дрон, який одночасно здатний літати, пірнати та плавати під водою. Аеродинаміка гібридного судна орієнтована на ковзання поверхнею води до створення підйомної сили. Крила складаються перед зануренням та висуваються після підйому на поверхню. У рух в повітрі дрон заводиться чотирма пропелерами на кшталт квадрокоптерних, передня пара яких може змінювати кут нахилу для маневрів і руху по горизонталі.

Швидкість руху гібридного дрону у повітрі досягає 120 км/ч. Стверджується, що для 100-відсоткового подолання систем ППО ворожих авіаносців гібридний дрон має рухатися зі швидкістю 150 км/год. При виявленні радаром гібридний дрон може швидко піти під воду, а при виявленні сонаром – піднятися у повітря, залишаючись невразливим для атаки у всіх середовищах.

Дрон Ninox 103 запускається з підводного човна і може перебувати в повітрі 45 хвилин. Фото: SpearUAV

Дрон Ninox 103 запускається з підводного човна і може перебувати в повітрі 45 хвилин. Фото: SpearUAV

Дрон зі штучним інтелектом

Ізраїльська оборонна компанія Elbit Systems випустила автономний безпілотник-"камікадзе" Lanius. Пристрій представляє собою маневрений гоночний квадрокоптер з низкою можливостей розвідки, картографії та класифікації цілей на основі ШІ, а також здатністю вибухати при необхідності.

Безпілотник-камікадзе Lanius знаходить мети за допомогою ІІ. Пристрій являє собою маневрений гоночний квадрокоптер із низкою можливостей розвідки, картографії та класифікації цілей на основі ШІ. Фото: elbitsystems.com

Безпілотник-камікадзе Lanius знаходить мети за допомогою ІІ. Пристрій являє собою маневрений гоночний квадрокоптер із низкою можливостей розвідки, картографії та класифікації цілей на основі ШІ. Фото: elbitsystems.com

Lanius призначений для пересування групами по три штуки, розташовуючись на більшому безпілотнику на кшталт материнського корабля, доки вони не будуть розгорнуті. Простіше кажучи, великий безпілотник грає роль носія, випускаючи маленькі БПЛА у місці, призначеному для виконання бойового завдання.

Його максимальна злітна вага становить 1,25 кг, включаючи смертельний або несмертельний боєзаряд вагою до 150 г. Дрон пов'язаний з бойовим роєм Elbit для автономних польотів кількох дронів.

Поодинці або у складі рою Lanius призначений для проникнення на територію та початку автономного її картування (зйомка потрібної території та на підставі отриманих кадрів складання карти території противника. – Ред.) з використанням можливостей ШІ та систем запобігання зіткненням. Lanius призначений для виявлення людей і намагається класифікувати їх як дружніх чи ворожих, комбатантів чи некомбатантів, озброєних чи неозброєних. При виявленні збройної загрози він пропонує оператору-людині "вразити" ціль, використовуючи будь-яку зброю, що є на борту.