21 листопада
Завантажити ще

ТОП світових вузів у вивченні ШІ: де і чого навчать

ТОП світових вузів у вивченні ШІ: де і чого навчать
Фото: Sean Gallup/Getty Images

Штучний інтелект розвивається такими темпами, що фахівці цієї галузі вже забили на сполох і запропонували призупинити розробки систем ШІ від гріха подалі. Але у багатьох країнах світу над цією темою працюють десятки вишів та лабораторій. КР.UA дізнавалася, де саме.

Лідерами галузі досліджень штучного інтелекту традиційно є 5 держав. США посідають стійке перше місце, Китай – друге, Великобританія – третє. Четверте і п'яте місця займають або Франція, або Канада, хоча ще років п'ять тому ці місця ділили між собою Індія та Ізраїль.

Розглянемо провідні світові вузи, які навчають майбутніх геніїв у галузі ШІ та дають їм фундаментальну основу, а також працюють над впровадженням штучного інтелекту у багатьох сферах нашого реального життя.

Інститут Алана Тьюринга (Великобританія)

Національний інститут штучного інтелекту та науки про дані зі штаб-квартирою у Британській бібліотеці у Лондоні. До його складу входять близько 13 університетів та Рада із досліджень у галузі інженерних та фізичних наук Великобританії. Інститут був названий на честь вченого Алана Тьюринга, чиї новаторські роботи з математики, інженерії та обчислювальної техніки вважаються ключовими в галузі науки про дані та штучний інтелект.

Пріоритетними сферами діяльності Інституту в галузі розробки ШІ стали оборона та національна безпека, довкілля та трансформація охорони здоров'я, фінанси та економіка. Інститут зробив ставку на «цифрове суспільство», яке б допомогло вирішити проблеми продуктивності, поліпшення ефективності послуг, у тому числі й державних.

Інститут Алана Т'юрінга. Фото: facebook.com/thealanturinginstitute

Інститут Алана Т'юрінга. Фото: facebook.com/thealanturinginstitute

Університет Карнегі-Меллона (США)

Вважається найкращим університетом для вивчення штучного інтелекту як у США, так і у світі, це всім відомо. У Карнегі-Меллоні вивчають мови ШІ та бази даних, які використовуються для розширення можливостей людини. Університет був провідним дослідницьким інститутом з 1950-х років і зміг зібрати зі студентів, співробітників та викладачів Школи комп'ютерних наук університету найкращу команду з вивчення ШІ у світі.

Массачусетський технологічний інститут (США)

Вивчення та розробка алгоритмів ШІ та прийняття рішень проходять під кураторством вузівського Департаменту електротехніки та інформатики. Вивчається впровадження ШІ у суспільство та охорону здоров'я, у машинне навчання, системи зв'язку, обробку мовлення, в оптимізацію та теорію ігор, робототехніку, обробку сигналів та автономні системи.

Стенфордський університет (США)

У Стенфорді курси штучного інтелекту є частиною комп'ютерних наук. Тут вивчають принципи та методи ШІ, обробку природної мови, надточні нейронні мережі для візуального розпізнавання тощо. Стенфордська лабораторія штучного інтелекту працює з 1962 року. Експерти-дослідники проводять екстраординарні дослідження практично у всіх областях ШІ, включаючи глибоке навчання, машинне навчання, великі дані, робототехніку, НЛП (обробку мови, геноміку, охорону здоров'я, зір та навчання).

Каліфорнійський університет у Берклі (США)

На базі університету відкрито Центр досліджень ШІ, який поєднує дослідників у таких галузях, як комп'ютерний зір, машинне навчання, управління, планування та робототехніка.

Оксфордський університет (Англія)

У цьому вузі вже є докторська програма (DPhil) у галузі комп'ютерних наук. Лікарі займаються дослідженнями в різних галузях ШІ, таких як комп'ютерний зір, обробка мови та машинне навчання.

Університет Цінхуа (Китай)

Це найкращий профільний вуз у Китаї та Азії, який пропонує кілька програм, пов'язаних з ШІ. Курс поєднує автоматизацію, інформатику та електронний зв'язок.

Також дослідні лабораторії штучного інтелекту знаходяться в Китайській академії наук, Пекінському університеті, компаніях Xiaomi та Baidu. Китайська академія наук вже стала головним дослідницьким центром для машинного навчання та проєктів ШІ.

Університет Цінхуа. Фото: en.wikipedia.org

Університет Цінхуа. Фото: en.wikipedia.org

Кембриджський університет (Велика Британія)

Тутешні студенти та професура займаються дослідженнями ШІ у розмовних діалогових системах, у розпізнаванні образів, у синтезі мови та машинного навчання. Тут навчають мережі вести діалоги з користувачами, розпізнавати мову на мобільних пристроях, обробляти та транскрибувати розпізнане мовлення.

Мюнхенський технічний університет (Німеччина)

Практичні німці вивчають ШІ з метою максимально можливого застосування у житті. У ВНЗ працюють над ШІ для автономних автомобілів та для охорони здоров'я, над «комп'ютерним зором» та мережевим аналізом.

Мюнхенський технічний університет Фото: instagram.com/tu.muenchen

Мюнхенський технічний університет Фото: instagram.com/tu.muenchen

Товариство Макса Планка (Інститут інформатики) 

У центрі уваги цієї дослідницької установи знаходяться комп'ютерні науки з розробки алгоритмів та їхнього ширшого застосування. У Товаристві Макса Планка досліджують усі аспекти штучного інтелекту, включаючи комп'ютерний зір, машинне навчання, алгоритми та робототехніку. Це товариство вважається одним із найвідоміших дослідницьких інститутів у Європі та налічує близько 86 інститутів.

Лабораторія Wallmart

Найбільша мережа оптової та роздрібної торгівлі має власні дослідницькі лабораторії штучного інтелекту, які займаються покращенням якості обслуговування клієнтів. Тут вирішуються два основні завдання: покращення своєї «видимості» і пропозицій в інтернеті та роботизація торгових точок.

Дослідницька лабораторія IBM

Як і в попередньому випадку, фахівці цієї лабораторії орієнтуються здебільшого на бізнес. Фахівці прагнуть підвищити продуктивність своїх клієнтів та знайти потенційні області для розширення їхньої конфіденційності та різних послуг.

Лабораторія DeepMind (Велика Британія)

DeepMind Lab - єдина у своєму роді лабораторія штучного інтелекту, платформа для 3D-ігор від першої особи, призначена для дослідження та розробки загальних систем ШІ. У цій лабораторії вивчається, як автономні штучні агенти можуть виконувати складні завдання у великих, частково спостережуваних та практично різноманітних світах.

Лабораторія DeepMind Фото: buildington.co.uk

Лабораторія DeepMind Фото: buildington.co.uk

Лабораторія штучного інтелекту мозку (Південна Корея)

Дослідницька група школи електроніки Національного університету Кенпук вивчає штучний інтелект, щоб зрозуміти людський мозок. Лабораторія розробляє нові алгоритми машинного та глибокого навчання, надихнуті основними механізмами функцій мозку. Вони використовують передові машини та моделі навчання для нейрофізіологічних даних, записаних у мозку, для розуміння природної мови та розробки діагностичних і лікувальних інструментів.

Лабораторія штучного інтелекту Tencent (Китай)

Tencent – ​​це лабораторія штучного інтелекту, в якій працюють понад 100 вчених із всесвітньо відомих університетів та понад 300 досвідчених інженерів. Їхні області досліджень включають такі галузі, як комп'ютерний зір, розпізнавання мови, НЛП та машинне навчання. Tencent співпрацює із підприємствами для створення контентних ігор, соціальних мереж та інструментів штучного інтелекту на платформі.