Біологи антарктичної станції "Академік Вернадський" дослідили склад та різноманіття мікробних угруповань, які колонізували одну з двох судинних рослин Антарктики - перлинницю антарктичну. Вчені провели екстракцію ДНК бактерій з прикореневої зони та з внутрішньої частини рослин і визначили послідовність ДНК. Щоб визначити види мікроорганізмів, отримані результати порівнювали з уже наявними в базі даних. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
Рослини Антарктики ростуть у вкрай специфічних умовах. Близько восьми-дев'яти місяців вони проводять під снігом. А коли приходить літо, за короткий час вегетації зіштовхуються з іншими труднощами: інтенсивне ультрафіолетове випромінювання, періодичні заморожування та танення, висушування вітром тощо. Вижити в таких умовах їм допомагають специфічні мікроби, припускають вчені. Вони оселяються в прикореневій зоні та навіть всередині рослини й здатні покращувати її ріст і допомагають долати несприятливі умови.
Виявлено, що корені та листя перлинниці населяють зовсім різні мікроорганізми. У внутрішній частині рослини переважають бактерії групи Proteobacteria. Серед таких мікроорганізмів є ті, що здатні продукувати фітогормони, антиоксидантні сполуки тощо. У такий спосіб вони можуть покращувати живлення рослин, а також забезпечувати захист від згубної дії ультрафіолету та низьких температур.
Також науковці порівняли мікробні угруповання рослин з різних регіонів морської Антарктики. Вони не виявили суттєвої зміни їх структури. Однак частка деяких груп бактерій в прикореневій системі відрізнялась залежно від регіону: північної, центральної чи південної частини морської Антарктики. Зміна у складі мікробних угруповань може бути пов’язана зі зміною кліматичних умов у південному напрямку вздовж західного узбережжя Антарктичного півострова.