26 вересня
Завантажити ще

Вперше в Україні дитині пересадили шкіру від посмертного донора

Вперше в Україні дитині пересадили шкіру від посмертного донора
Фото: facebook.com/1tmolviv

У дитячій лікарні святого Миколая Першого медоб’єднання Львова провели унікальну операцію, пересадивши однорічній дитині шкіру від посмертного донора. Таку операцію дитині в Україні провели вперше, повідомили у пресслужбі медоб'єднання.

Андрійко, якому лише рік,  дістав опіки 25% шкіри - підборіддя, шиї та грудної клітки. Його мама Наталя відволіклась, аби приготувати синочкові кашу. За мить почула крик - малюк потягнув чайник за дріт і вилив на себе кип’яток. Дитя одразу доправили до опікового блоку дитячої лікарні святого Миколая. У реанімації медики всю ніч намагалися стабілізувати стан дитини. Врешті лікарям це вдалося, однак шкіра хлопчика місцями була настільки уражена опіками, що вже не могла відновитися самостійно.

Опікові хірурги вирішили застосувати для лікування Андрійка революційний для України підхід - пересадити малюкові шкіру від посмертного донора, як це десятиліттями роблять у розвинених країнах. До цього кроку в Першому медоб’єднанні Львова готувалися кілька років. На базі одного із найбільших опікових центрів створили перший у західних регіонах України банк шкіри. Це стало можливим у тому числі завдяки минулорічним змінам до закону про трансплантацію.

Однорічний Андрійко став першим малюком, чиє лікування вдалося розпочати із застосування донорської шкіри. Знявши верхні уражені фрагменти тканини, опікові хірурги закрили рани донорською шкірою. Вона не здатна прижитися і може перебувати на тілі пацієнта до кількох тижнів. Мета такої пересадки - захистити обпечені ділянки та створити максимально природні, необхідні для якнайшвидшого загоєння ран умови. І вже за кілька тижнів після цього Андрійко був готовий до наступного кроку - аутотрансплантації - закриття рани вже власною шкірою.

Медики кажуть, що створення банку шкіри наразі актуальне як ніколи. Адже опіки - одна із найчастіших причин травматизації військових та цивільних під час війни. Багатьох поранених доправляють саме до Львова. Застосування донорської шкіри дає змогу закрити глибокі дефекти, найкращим чином підготувати рани до подальших операцій та значно пришвидшити процес одужання.

- Донорська шкіра має низку переваг порівняно із синтетичними замінниками і сприяє підготовці рани до закриття власною шкірою. У США, наприклад, застосовують донорську шкіру для лікування вже близько 40 років - з 1984-го. Але, на жаль, раніше ця технологія не була доступною в Україні, - сказав міністр охорони здоров‘я України Віктор Ляшко.

Однорічний Андрійко вже вдома. До своїх лікарів повертається лише на перев'язки. Попереду в нього реабілітація. Найголовніше домашнє завдання для батьків хлопчика на сьогодні - проводити вправи із Андрійком, щоб сповільнити зріст рубців.

Маленький Андрійко вже вдома, і попереду у нього реабілітація. Фото: facebook.com/1tmolviv

Маленький Андрійко вже вдома, і попереду у нього реабілітація. Фото: facebook.com/1tmolviv