З 1 квітня рецептурні препарати можна буде придбати в аптеках лише за електронним рецептом. Однак 29 березня з’явилась інформація, що до списку рецептурних ліків додали популярний знеболювальний та протизапальний засіб "Німесил" і його аналоги. Окрім того, за рецептом відтепер доведеться купувати великі флакони "Корвалолу" чи "Валокардину" та навіть 100 мл етилового спирту. Це викликало неабияке обурення серед громадян. LIGA.Life запитала у заступника міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марії Карчевич, чи дійсно ці препарати продаватимуться лише за рецептом.
- МОЗ не розширює перелік рецептурних препаратів, а вводить на них додатковий цифровий інструмент - електронний рецепт. Такі ліки, як "Німесил", завжди були рецептурними. Оскільки існують застереження щодо профілю безпеки цього лікарського засобу, зокрема відносно його гепатотоксичності, - каже Марія Карчевич. - Рецептурність "Німесилу" вказана в інструкції до препарату. Те саме стосується гормональних препаратів, зокрема екстрених контрацептивів Постинор.
За словами заступника міністра, здебільшого всі гормоновмісні засоби є рецептурними у багатьох країнах світу, оскільки можуть мати серйозний влив на гормональне здоровʼя та самопочуття жінки.
Однак більшість аптек і надалі продавали ці препарати без рецепта. Але чому? Анонімне джерело LIGA.Life у МОЗ припускає, що не було налагодженої системи контролю, а відповідно і покарання. Натомість у МОЗ відповідають, що контроль за цим здійснює Держлікслужба.
- На час воєнного стану, якщо Держлікслужба отримує скарги від пацієнтів щодо порушення порядку реалізації ліків, то може здійснити відповідну перевірку. Відповідальність за порушення порядку реалізації лікарських засобів встановлена чинним законодавством, зокрема Кодексом України про адміністративні правопорушення, - йдеться у коментарі.
Відпуск лікарських засобів за є-рецептом буде здійснюватися поетапно включно з перехідним періодом з огляду на повномасштабну війну.