Навіть під час воєнного стану наші громадяни та іноземці продовжують їздити через кордон України у різних напрямках. Напевно, вже кожен житель нашої країни знає, можна йому виїжджати за кордон чи не можна. А ось що із собою можна провозити через кордон, а що – ні, вочевидь не всі знають. Інакше як пояснити часті проблеми із вмістом багажних сумок і як наслідок – затримки під час переходу кордону та штрафи? Прикордонники роблять свою справу, а митники – свою, і треба бути готовим до всього.
Залежно від того, що ви везете у своїй симпатичній валізі або тягнете в спортивній сумці на плечі, через кордон ви можете пройти одним із двох коридорів – "зеленим" або "червоним".
«Зелений» коридор – для тих, хто везе речі, які не підлягають митному оподаткуванню та декларуванню. Тобто нічого такого, що становило б небезпеку чи культурну цінність. Провести старовинну кухонну книгу вашої бабусі чи срібний портсигар вашого прадіда через "зелений" коридор буде проблематично – прикордонники замисляться над їхньою культурною цінністю, викличуть експерта, який винесе свій вердикт, потім почнете заповнювати декларацію… Загалом, затримаєтеся на кордоні ви надовго.
Через "зелений" коридор можна провозити:
Звичайно, можна хитрувати і ховати речі, не призначені для провезення «зеленим» коридором, проте прикордонники вміють вичислювати таких хитрунів, і при вибірковій перевірці багажу проблем може бути вище голови.
У «червоному» коридорі речі, що перевозяться, письмово декларуються, а саме:
Мало задекларувати провезення – треба ще й сплатити мито. Звичайне мито розраховується із вартості товарів, тому завжди треба мати при собі товарні чеки, ярлики та інші документи. Якщо їх немає – митники будуть змушені визначити митну вартість за цінами, ідентичними на схожі товари.
Не обманюйте у деклараціях! Навіщо створювати зайві проблеми?
Україна межує з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою. Загалом прикордонні та митні правила на кордонах цих держав не дуже відрізняються – наприклад, незадекларовану зброю та наркотики перевозити не можна ніде. Але бажано їхати підготовленими та не перевозити те, що потім доведеться викинути на кордоні. Зрозуміло ж, що хочеться привезти своїм у Польщі домашню м'ясну тушонку, а рідним у Словаччині – вітчизняних шоколадних цукерок… На жаль, не можна.
Категорично забороняється ввозити до Польщі м'ясо та м'ясні продукти, молоко та молочні продукти. Це дуже широка номенклатура – і ковбаси, і сосиски, сало, сири, сир, м'ясні консерви (зокрема домашні) тощо.
Не можна завозити плитки чистого шоколаду (та, що надкушена і у вас в руках не береться до уваги).
Не можна ввозити овочі та фрукти у великих обсягах (більше 2 кг), хіба що ви будете гризти ці яблука дорогою.
Саджанці, насіння та зрізані рослини дуже строго контролюються на ввезення, тому краще заздалегідь ознайомитися з правилами їхнього провезення на сайті польської митниці чи прикордонної служби.
Тютюнові вироби – дозволено 40 сигарет (тютюн для куріння – 50 грам), алкоголю міцністю до 22% – 1 літр, до 22% – 2 літри, вино – 4 літри, пиво – 16 літрів.
З ліків категорично заборонено провозити до Польщі (як і у всі країни Євросоюзу) ліки, що містять кодеїн чи ефедрин. Так, в Україні це безрецептурні препарати, але за кордоном краще не треба. У кращому разі конфіскують на кордоні, у гіршому – ще й штраф 50 євро випишуть. Якщо ви проходите лікування з цими препаратами, то потрібна копія медкарти, рецепт на ліки від вашого лікаря (або чек із аптеки, де ви їх купували), довідка з діагнозом, назвою препарату та необхідною кількістю, а також термін прийому цих ліків. Все це має бути засвідчено печаткою медустанови з підписом лікаря, який лікує, та головного лікаря. Звісно, на митниці все це декларується у «червоному» коридорі.
Якщо везете більше однієї одиниці побутової техніки – її краще задекларувати, щоб потім не було проблем на зворотному шляху. Декларування підтвердить, що ви не купили техніку у Польщі і за неї не потрібно сплачувати податок.
Заборонено ввозити в країну ті самі м'ясні та молочні продукти, шоколадні цукерки, взуття та іграшки (для особистого користування – не вважається), лотерейні квитки, багато коштовностей, продукти з коротким терміном зберігання, насіння та фрукти.
Можна провезти до 250 мл парфумерії, 200 цигарок, 2 літри 22% алкоголю, 4 л вина, 16 л пива і навіть одну каністру палива (правда, до 10 літрів).
З ліками та ж ситуація, що і в Польщі, і взагалі в ЄС, але є ще й обмеження щодо їхньої вартості – 430 євро на людину.
Також діє заборона на ввезення молока, молочної продукції, м'яса та м'ясної продукції, м'ясної консервації. Зате можна провезти до 20 кг цукру на одну особу, до 5 кг макаронів та круп. По тютюнових виробах та алкоголю – так, як і в Польщі, а по каністрі з паливом – як у Словаччині.
З пігулками – як і скрізь. Збираєте пакет документів – і везіть що хочете, інакше – на кордоні не пропустять, конфіскують, оштрафують, а сильно наполягатимете і буянитиме – заборонять в'їзд на 5 років у всі країни ЄС.
Під забороною м'ясо, молоко та вироби з них, насіння та саджанці дерев. Легко можна ввозити решту (в межах розумного), вино – до 2 літрів, пиво – до 5 літрів. Є обмеження на вироби зі шкіри (3 одиниці на людину) та з хутра (1 виріб на людину), в'язані вироби (3 одиниці) та текстильний одяг (3 одиниці).
На румунському кордоні на додаток до вже відомих заборон діє ще й табу на провезення ґрунту, хвойної кори, бамбука, незареєстрованих кормів для тварин та ветеринарних препаратів. Проте можна ввозити кілька одиниць побутової техніки, ювелірних виробів, комп'ютерів тощо. З тією лише умовою, що вони не підуть у продаж. Як це визначать румунські прикордонники? Мабуть, через відсутність коробок, наявність слідів користування та інших свідчень поточної експлуатації.
З ліками в Румунії більш щадне законодавство: без рецепта провозяться таблетки не сильної дії, а решта – з рецептом та попереднім письмовим декларуванням.
Через кордони всіх цих країн можна провозити речі як подарунок, проте його вартість не повинна перевищувати 300 євро. Інакше доведеться подарунок задекларувати.
Правила провезення товарів через кордони періодично змінюються, тож варто перед поїздкою поцікавитись, що ще заборонили везти, а що вже дозволили.
Якщо минулого року практично на всіх прикордонних пунктах з Україною діяли спрощені правила провезення свійських тварин, то зараз все повернулося у звичайне русло.
Собаки, кішки, хом'яки та решта домашніх улюбленців підлягають декларуванню. Ця декларація зберігається весь час, поки господар із твариною перебуває за кордоном, і пред'являється митникам під час повернення.
Для вивезення домашніх тварин необхідно мати ветеринарний сертифікат (свідоцтво) форми 1, виданий не пізніше ніж за 5 днів до дати від'їзду. Цей сертифікат видається, тільки якщо тварина здорова, має міжнародний ветеринарно-санітарний паспорт встановленого зразка, а також чіпована, вакцинована проти сказу раніше ніж за 30 днів до дати отримання ветеринарного свідоцтва.
Також у тварини мають бути:
Крім документів, у чотирилапих мандрівників мають бути нашийник, повідець і намордник, а у їхніх господарів – миска, вода та їжа. Якщо планується подорож повітрям, необхідно мати контейнер для тварини, відповідний стандартам IATA.