22 вересня
Завантажити ще

“Байєр для агресора”. Як Вірменія допомагає кремлю обходити санкції

“Байєр для агресора”. Як Вірменія допомагає кремлю обходити санкції

Економічна співпраця Єревану та москви значно зросла протягом останнього року. Вірменія по суті перетворилася на перевалочний пункт для закупівлі санкційних товарів для російського ринку. Голова російського уряду Мішустін констатує: торгівля між країнами зросла майже наполовину, повідомляє у широкому огляді теми 5 канал. А от західні видання певні, що торгівля не обмежується товарами народного вжитку, а й допомагає оснащенню військової техніки, зокрема тяжкого озброєння, котре відправляється в Україну.

Про торгівлю іранськими дронами через вірменський ринок повідомлення звучать вже довгий час. Польське видання New Eastern Europe зазначає, що Іран підтримує війну Росії проти України руками Вірменії, постачаючи рф іранські безпілотники та ракети через вірменський повітряний простір та аеропорти. Однак дронами співпраця не обмежується. Загалом, дані Берлінського центру Південного Кавказу Deutsches Zentrum für Südkaukasus, засновані на офіційній статистиці Вірменії, свідчать, що експорт з ЄС до Вірменії у 2021 році становив €753 млн, а  у 2022 - вже €1,3 млрд.

При цьому експорт з Вірменії до рф у 2021 році становив $840 млн, а у 2022-му зріс до $2,4 млрд.

Ці красномовні цифри демонструють, що саме вірмени стали “офіційним байєром” для росіян на заході. Так Єреван допомагає закуповувати для російського ринку сучасну електронну техніку, смартфони, а також нові автомобілі західних марок.

Однак, торгуючи холодильниками і пральними машинами і поставляючи їх на ринок рф, Вірменія, фактично, допомагає війні проти України.

За даними видання Bloomberg, Вірменія імпортувала більше пральних машин із Європейського Союзу за перші вісім місяців 2022 року, ніж за останні два роки разом узяті. Офіційні особи в Європі вже заявили, що бачили частини холодильників і пральних машин, що опиняються в російській військовій техніці, такій як танки, після її вторгнення в Україну.

Захід визнає: Вірменія перетворилась на перевалочний пункт “санкційки” до росії. І поки самим росіянам торгувати на заході нібито заборонено, за них це цілком успішно роблять вірмени. Так в Тристоронній ноті Мін'юсту, Мінторгівлі та Казначейства США Вірменію було названо серед майданчиків, які зазвичай використовуються для незаконної переправки санкційних товарів обмеженого доступу в Росію та Білорусь.

Власне, ані росіяни, ані самі вірмени і не намагаються приховувати подібну співпрацю. Адже сам голова уряду Вірменії 7 вересня публічно визнав співпрацю з агресорами. Нікол Пашинян назвав росію “найближчим партнером і стратегічним союзником Вірменії”.  Тим часом російський колега Пашиняна Мішустін проголосив, що торгівля між країнами виросла на 42%. “Разом із нашими вірменськими партнерами ми приймаємо оперативні рішення, спрямовані на захист нашого торгово-економічного співробітництва, зокрема, в умовах незаконних санкцій проти РФ”, - заявив він.