Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Коли корисні навіть каналізаційні труби: волонтер робить для ЗСУ повербанки

Коли корисні навіть каналізаційні труби: волонтер робить для ЗСУ повербанки
Фото: Особистий архів Михайла Булакі​вського

Киянину Михайлу Булаківському 44 роки, і до початку повномасштабного вторгнення він мав власний сервіс з ремонту ноутбуків. Але після 24 лютого 2022 року чоловік закрив свій бізнес, пішов у територіальну оборону, волонтерив як водій.

Чоловік допомагає ЗСУ і тепер - зараз він робить життєво необхідні для наших захисників повербанки з того, що люди зазвичай викидають на сміття чи просто роками тримають у себе вдома, ніяк не використовуючи. Для виготовлення саморобного повербанку згодиться все – електронні сигарети, айкоси, вайпи, «одноразки» і навіть непридатні для роботи батареї від ноутбуків.

Допомагають автомобільні чати та магазини електроніки

На особистий бізнес із ремонту ноутбуків у Булаковського через війну не залишається часу. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

На особистий бізнес із ремонту ноутбуків у Булаковського через війну не залишається часу. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

- Щоб зробити повербанк, я використовую батареї, що вийшли з ладу, від ноутбуків, айкосів та інших подібних до них девайсів. Дістаю з них акумулятори, заряджаю та тестую, сортую і лише потім збираю повербанки, - каже Михайло Булаківський.

Так званих «донорів» в вигляді дрібної електроніки для виготовлення повербанків потрібно доволі багато. Їх доводиться шукати. Тому для їхнього збору чоловік використовує автомобiльнi чати у Telegram, а також йому допомагають у супермаркетах і магазинах електроніки – на вході там можна побачити коробки для збору електроніки, що потім йде Михайлу на переробку і створення повербанків для ЗСУ.

- Розміщаю на різних автомобільних чатах запити, і люди присилають «одноразки». Батареї від ноутів запитаю, телефоную у сервісні центри ремонту ноутбуків, - розповідає наш співрозмовник.

Для того щоб зробити повербанк, треба мати паяльник, звичайний тестер і пристрій для діагностики ємності.

- У мене три пристрої Litokala Lii-500 для тесту елементів 18650, якi працюють 24/7, і один тестер FX35-USB 5A для тесту збірок більшої ємності - від 4,2 вольт до 12,6 вольт, - каже чоловік. - Повербанки роблю різної ємності. Є стандартні, так звані «цеглинки», їхня ємність складає від 11 до 16 тисяч мАг. А є великі, йдуть як герметичні тубуси з каналізаційних труб. Їхня ємність значно більша, від 25 до 45 тисяч мАг.

Великі повербанки Михайло оснащує роз’ємом на 12 вольт, аналогічним тим, що стоять на автомобільних прикурювачах. Від таких вже можна зарядити рації і навіть дрони.

Були

Були "одноразки" - стануть повербанками. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

Що можна зарядити з повербанком?

Маленька «цеглинка» здатна 2-4 рази зарядити звичайний смартфон. І важить всього 400-500 грамів. Це корисний портативний пристрій, який покласти собі у кишеню може кожен.

А от великі важать уже від 1,5 до 2,5 кілограма.

Каналізаційні патрубки стали надійними корпусами для енергоносіїв. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

Каналізаційні патрубки стали надійними корпусами для енергоносіїв. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

- Великим можна зарядити що завгодно. Навіть Starlink. А якщо застосувати ще й перетворювач і адаптер на 12-19 вольт, то без проблем можна підзарядити і ноутбук, - пояснює волонтер. – Головне щоб цей пристрій міг працювати від автомобільного прикурювача до 100 ват.

За словами волонтера, коєфіцієнт корисної дії (ККД) будь-якого повербанка сягає 65% від заявленої на ньому ємності. Тоді як потужність роз’єму на 12 вольт складає приблизно 100 ватт – тому все, що знаходиться в межах цієї потужності, цілком здатне працювати за допомогою великого повербанку ємністю до 45 тисяч мАг.

З виготовленням потужного повербанку Михайлові допомагають небайдужi люди, якi мають 3D-принтери і друкують холдери, куди встановляються акумулятори у великій кількості, зазвичай від 20 до 24 штук. Корпус великого повербанку роблять зі 110-ї каналізаційної труби. Ємність такого повербанку може сягати від 20 до 45 Ампер на годину. А далі все залежить від того, яка мета… Якщо є мета отримати більше напруги, то з’єднувати між собою акумулятори слід послідовно, а щоб підвищити ємність - застосовується паралельне з’єднання.

Холдери друкують на 3D-принтерах. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

Холдери друкують на 3D-принтерах. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

За час волонтерства Михайло Булаківський зробив і передав ЗСУ понад півтори сотні повербанків. За місяць йому вдається виготовляти від 20 до 30 штук звичайних або 5 чи 10 великих повербанків. Також чоловік збирає для військових і ноутбуки, комплектуючи їх із деталей, знятих зі старої техніки. Повербанки для військових він робить безкоштовно, а на життя заробляє ремонтом і тюнінгом автомобільної оптики.

У виготовленні повербанків для ЗСУ Михайлові можна допомогти. Для цього ви можете передати йому свої старі ноутбуки та різноманітні пристрої для куріння, що вийшли з ладу. Зробити це можна, зв’язавшись з ним через Інстаграм  або через Телеграм.

Відправка повербанків на Бахмут. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

Відправка повербанків на Бахмут. Фото: Особистий архів Михайла Булаківського

В тему

Не тільки грошима: 5 порад, як допомогти ЗСУ

1. Маскувальні сітки та кікімори

Найпростіший і найпоширеніший спосіб, щоб допомогти ЗСУ, – це плести маскувальні сітки та кікімори. Все, що для цього потрібно – зв'язатися з місцевими волонтерами та повідомити їх про своє бажання приєднатися.

Робити це не так важко, як довго. Це робота, люди для якої завжди потрібні. Якщо у вас є якісь питання – можна звернутися за допомогою до проєкту «Маскувальна сітка для Армії руками волонтерів». Там підкажуть, і як робити, і куди звертатися.

Якщо немає часу самому взяти участь – не біда.

Пошукайте вдома непотрібний одяг чи шматки тканини та віднесіть волонтерам. Цим ви заощадите їм кошти на купівлю вторинної сировини.

Плетіння сіток - один з найпростіших способів допомоги ЗСУ. Сітки потрібні постійно. Фото: Photo by Alexey Furman/Getty Images​

Плетіння сіток - один з найпростіших способів допомоги ЗСУ. Сітки потрібні постійно. Фото: Photo by Alexey Furman/Getty Images​

2. Батареї з-під ноутбуків та використані електронні сигарети

Волонтери призвичаїлися робити повербанки із використаних одноразових електронних сигарет і навіть неробочих батарей для ноутбуків. Наприклад, волонтер Гліб Варешкін разом зі своїми друзями вже зібрали і передали ЗСУ кілька десятків для заряджання мобільних телефонів. На виробництво одного такого пристрою йде від 18 до 24 «одноразок».

3. Пальчикові батарейки та зарядні пристрої для них

Батарейки потрібні для приладів нічного бачення. А ще військовим на фронті потрібні старі ноутбуки та планшети. Якщо у вас є такі вдома і просто лежать без діла – передайте їх військовим. Їм вони принесуть багато користі.

4. Здайте непотрібні речі

Напевно, у кожного є купа речей, що роками припадають пилом у шафі.

Віддайте їх на пункт територіальної оборони або до центру прийому біженців. Останнім вони особливо стануть у нагоді, адже люди втекли зі своїх будинків через війну, втративши все. Там же стануть у нагоді і ковдри, і ліки, і навіть старі та непотрібні м'які іграшки.

5. Консервні банки, гофрований картон та свічки

З них роблять окопні свічки, а це річ незамінна в польових умовах. Банки треба виключно з-під консервів. Пивні банки не підходять.

На окопній свічці можна навіть скип'ятити воду. Фото: facebook.com/groups/okopni.svichky

На окопній свічці можна навіть скип'ятити воду. Фото: facebook.com/groups/okopni.svichky