Завантажити ще

Юрій Макаров після скандалу склав повноваження голови Шевченківського комітету

Юрій Макаров після скандалу склав повноваження голови Шевченківського комітету
Фото: .facebook.com/yuri.makarov.7/photos

Юрій Макаров заявив про складання повноваженнь голови Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка. Про це він написав на своїй сторінці в Фейсбуці. 

- Іду з цієї почесної посади з відчуттям того, що наша попередня спільна праця якось сприяла зміцненню та оновленню вітчизняної культури. Бажаю колегам і надалі демонструвати чесність і принциповість до самого кінця їхньої каденції. Щодо себе, переконаний, що існує чимало інших способів підтримати українських митців під час війни, бо це теж, перепрошую сто разів, у певному сенсі фронт. Сподіваюся знайти своє місце в цьому процесі, – написав він.

Макаров пояснив, що йде через скандал, що розгорівся довкола Премії і пов'язаний з несвоєчасним оголошенням її результатів, а також бажанням створити додаткову номінацію: результати Премії традиційно мали оголосити 9 березня на день народження Тараса Шевченка, однак цього року їх планували перенести на 22 травня, однак все ж озвучили 11 березня.

Рішення про переніс Премії, рівно як і бажання створити нову номінацію, було розкритиковано у інтелектуальному середовищі.

Як написав Макаров, він виступив з ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями "За внесок у перемогу" 9 березня.

-  Пропозиція виникла майже експромтом, але під час зустрічі діячів культури з президентом України 9 березня ц.р. вона зустріла його підтримку. Офіс президента пристав на мою ініціативу, затримав оприлюднення результатів конкурсу 2023 з метою оголосити переможців усіх разом 22 травня (теж частина моєї пропозиції). На жаль, бажання віддати шану тим митцям, які піднімають українську культуру на принципово новий рівень, залучають до неї наших героїчних вояків і мешканців звільнених територій, просувають країну в світі, наштовхнулося на агресивне нерозуміння. Чимало шанованих представників мистецької спільноти й небайдужих громадян сприйняли цей крок як політичну спекуляцію, намагання влади призначити "своїх" висуванців або применшити вагу вже визначених лауреатів, - написав Макаров.

За його словами, спроби пояснити своє бачення та  відкоментувати реальний хід подій ба навіть виправдовуватися «не було почуто».

- Активна частина суспільства переконана, що я виконую чиєсь замовлення, "відпрацьовую", "прогинаюся" і т. ін. Для мене це новий досвід, який я не хотів би пережити знову. Мушу до того ж констатувати, що мій особистий вчинок не знайшов підтримки серед моїх колег, членів Комітету з Національної премії, які вважають, що він призведе до девальвації найвищої державної нагороди, підірве довіру до неї. Їхня відверта позиція, гадаю, знайде широкий розголос. Висловлюючи свою повагу й вдячність колегам, з якими ми плідно працювали останніх чотири роки, змушений зазначити, що категорично не погоджуюся з ними. Тим не менше, оскільки я мимоволі виступив "збудником" нікому не потрібних конфліктів у команді й, на жаль, значно ширше, обурення небайдужих громадян, після довгих роздумів не бачу іншого виходу, як скласти з себе повноваження голови й члена Комітету з національної премії імені Тараса Шевченка, - підсумував Макаров.

Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія – державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.

Новини по темі: премия Тарас Шелестюк