Завантажити ще

Комітет Шевченківської премії вперше за 60 років не назвав імена лауреатів у день народження Кобзаря

Комітет Шевченківської премії вперше за 60 років не назвав імена лауреатів у день народження Кобзаря
Фото: facebook.com/knpu.gov

Комітет Шевченківської премії переніс оголошення лауреатів 2023 року. Традиційно імена переможців називають 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, однак цьогоріч вперше за 60 років нагородження відбудеться 22 травня, у день перепоховання Кобзаря. Список лауреатів стане відомий разом із переможцями додаткового конкурсу "За внесок у перемогу", яку напередодні ініціювали разом із Міністерством культури та інформаційної політики й Офісом президента. Про це йдеться у заяві голови комітету Юрія Макарова у Facebook.

У коментарі "Українській правді" Макаров розповів, що не знає, чому Офіс президента так і не опублікував указ про лауреатів Шевченківської премії 2023 року.

- Про всяк випадок, я змушений весь час нагадувати, що Національна премія – це не премія Комітету, а Національна премія. І оголошення офіційне відбувається шляхом публікації указу президента у відповідний день, – сказав він.

За словами Макарова, на засіданні, яке відбулося вчора, комітет запропонував додати до вже існуючих додаткову номінацію, оскільки за минулий рік було створено безліч творів (публікацій, фільмів, вистав, виставок, концертних програм тощо), які, згідно з офіційним Положенням премії, не мають права претендувати на перемогу.

- Війна змушує переглянути сталі практики мирного часу. За традицією 9 березня, день народження батька нації, є днем оголошення лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Цьогоріч Комітет з Національної премії постав перед очевидною для всіх проблемою: за офіційним Положенням, у змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за пів року до подання. Таким чином, у конкурсі представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни, – зазначив голова комітету. - Виходить, головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури, служити орієнтиром мистецькій спільноті щодо актуальних напрямків креативного пошуку.

Найближчим часом команда разом із Міністерством культури та інформаційної політики й Офісом Президента розробить зміни до Положення про премію. Комітет оголосив прийом заявок на участь у додатковому конкурсі, який встановлюється на час воєнного стану в країні.

Шевченківська премія – найвища нагорода України у галузі культури та мистецтва, а також у гуманітарній сфері. Проводиться щорічно з 1962 року. З 1992-го по 2000 рік мала назву «Державна премія України імені Тараса Шевченка», а наразі – «Національна премія України імені Тараса Шевченка». У 2022 році лауреатами премії стали режисер Катерина Горностай (у номінації «Кіномистецтво» за фільм "Стоп-Земля"), літературознавець Григорій Грабович (у номінації "Літературознавство та мистецтвознавство"), письменниця Тамара Дуда (у номінації "Література" за роман "Доця.").

Новини по темі: премия