24 листопада
Завантажити ще

Операція «Говерла-Південь»: як росіяни та українці в Іспанії обкрадали біженців

Операція «Говерла-Південь»: як росіяни та українці в Іспанії обкрадали біженців
Фото: Цивільна гвардія Аліканте

Стали відомі деякі подробиці про українсько-російську банду, яку викрила Громадянська гвардія Іспанії. Жертвами професійних злодіїв стали заможні біженці від війни.

Замки відкривали майже без пошкоджень

Провінції Аліканте та Мурсія розташовані на іспанському узбережжі Середземного моря. Окрім природної краси, чистих пляжів, розкішних парків та історичних пам'яток, ці місця славилися як одні з найспокійніших у кримінальному плані районів Європи. Поліція забила тривогу влітку 2022 року, коли рядом міст у курортній зоні прокотилася хвиля зухвалих крадіжок.

У всіх злочинів був загальний почерк – злодії відкривали замки з найменшими ушкодженнями, тобто діяли як умілі зломщики. А жертвами, за винятком випадку, коли постраждала іспанська родина, ставали громадяни України, які оселилися тут після російського вторгнення.

Громадянська гвардія (Guardia civil – воєнізований поліцейський підрозділ, який діє між містами) організувала спецоперацію, названу «Говерла-Південь» (Hoverla-Sur) на честь найвищої точки Українських Карпат. Офіційної інформації про це немає, але неважко припустити, що правоохоронці одразу запідозрили, що українців можуть обкрадати їхні ж співвітчизники. Розрахунок злочинців був у тому, що в такому фешенебельному районі бідні біженці не оселяться, і, тікаючи від війни, люди беруть із собою всі свої заощадження та цінні речі.

У злочинців вилучили 92 700 доларів США та 92 065 євро. І це, крім цінних речей. Фото: Guardia Civil de Alicante

У злочинців вилучили 92 700 доларів США та 92 065 євро. І це, крім цінних речей. Фото: Guardia Civil de Alicante

Слідкували за жертвами

Оперативна розробка угруповання тривала пів року. Біля пограбованих будинків вуличні камери фіксували автомобілі різних марок та кольорів. Вхопитися за ниточку вдалося, коли виявилося, що всі машини були зареєстровані на одну особу - громадянина Росії, який здавав їх в оренду. Обслуговувати автопарк із 30 автомобілів йому допомагали дружина та син. Сім'я оселилася у провінції Аліканте до війни.

Усі підозрювані у крадіжках були клієнтами росіянина. У Громадянській гвардії вважають, що автовласник знав, з якою метою орендувалися машини, і був із змовниками в частці.

Як пишуть іспанські ЗМІ, затримання проводилися цієї зими у місті Торрев'єха, яке прозвали «російською столицею» Іспанії. Окрім трьох росіян, було затримано семеро чоловіків з українським громадянством. Двоє нібито вже жили у Торрев'єсі, п'ятеро приїхали під час війни. Наразі у слідчому ізоляторі перебувають семеро людей – одного українця, дружину та сина росіянина суд під арешт брати не став, мабуть, вважаючи їхню участь у банді мінімальною.

Під час слідства з'ясувалося, що змовники відстежували графік життя майбутніх жертв. На їхні машини вони таємно ставили «маячки», які вказували на місцезнаходження господарів. Біженці, а це були переважно жінки з дітьми, мали звичку відвідувати торгові центри приблизно в один і той самий час. Ці моменти злочинці і використали, щоб проникати до будинків.

Українців обкрадали наші співвітчизники. Фото: Guardia Civil de Alicante

Українців обкрадали наші співвітчизники. Фото: Guardia Civil de Alicante

Вимикали сигналізацію

За повідомленням правоохоронців, хакери були добре озброєні технічно. Вони мали частотні блокатори, які відключали електронну сигналізацію. А ось особливості іспанських замків довелося вивчати на місці – під час обшуків у Торрев'єсі було виявлено куплені екземпляри різних замків, які розбиралися та збиралися, щоб прилаштувати під них відмички.

У Громадянській гвардії наголошують, що більшості постраждалих вдасться повернути викрадене майно. Бандити, мабуть, не голодували і не поспішали реалізувати свою здобич.

Загалом у семи протоколах вилучення фігурують 92 700 доларів США та 92 065 євро, а також дорогі ювелірні вироби, розкішні годинники, фірмові сумки, окуляри, парфумерія, мобільні телефони та ноутбуки. Вціліла філателістична колекція вартістю 500 000 євро, вкрадена з дому в Пілар-де-ла-Орадада – найпівденнішій точці провінції Аліканте. Заарештовано і автопарк із 30 автомобілів, який використовували підозрювані.

Наразі отримано докази причетності угруповання до семи крадіжок. Слідство триває, у Громадянській гвардії вважають, що список жертв зростатиме. Не виключають також, що заарештовані можуть мати спільників у службах, які займаються біженцями. Такого статусу, зокрема, запросили і двоє підозрюваних українців.

Згідно з відкритими даними, Іспанія прийняла близько 170 000 біженців з України, які набули статусу тимчасового захисту. Близько 35 тисяч наших громадян оселилися у провінції Аліканте.