3 червня
Завантажити ще

Від дешевих дронів – до «крилатих леопардів». Зброя, яку Китай може дати Росії

Від дешевих дронів – до «крилатих леопардів». Зброя, яку Китай може дати Росії
Фото: uk.wikipedia.org

Німецьке видання Spiegel повідомило, що Росія та КНР нібито ведуть переговори про масове виробництво безпілотників-камікадзе для РФ. Так, офіційний Пекін таку можливість категорично спростував, але зближення двох країн (РФ і КНР), що намітилося, змушує поставитися до такої інформації з обережністю.

За даними видання, китайська компанія погодилася виготовити, випробувати та передати 100 прототипів дронів ZT-180 міністерству оборони Росії до квітня. За оцінками військових експертів, кожен ZT-180 може нести бойову частину від 35 до 50 кілограмів.

А його конструкція схожа на конструкцію іранського безпілотника-камікадзе Shahed-136. На наступному етапі китайська компанія планує доставити компоненти та технології до Росії, щоб там можна було налагодити виробництво. Це дозволить росіянам збирати близько 100 дронів на місяць.

Китайські дрони не поступаються американським…

Варто зазначити, що Китай посиленими темпами створює безпілотний флот. І має БПЛА, які не поступаються кращим західним зразкам. У КНР вважають, що безпілотники здатні глибоко змінити сценарії війни, тому Китай прискорює розвиток безпілотних технологій.

Китай, наприклад, виробляє дрони-камікадзе Dragon 60B, які відносяться до класу боєприпасів, що барражують. Зовні безпілотник нагадує невелику крилату ракету. Довжина пускової установки складає 1,5 м. Dragon 60B здатний літати протягом двох годин і забезпечений двома системами наведення: інерційною та GPS.

У носовій частині літального апарату можна знайти електрооптичну систему. З її допомогою Dragon 60B здатний шукати, виявляти та захоплювати вказані оператором цілі. Максимальна висота польоту дрона-камікадзе становить 1000 м, а мінімальна – 10 м. Наявність камер та тривала автономність роботи дозволяють використовувати Dragon 60B для ведення розвідки або спостереження за супротивником.

У Пекіна також є й потужніші моделі. Наприклад, безпілотник Cai Hong 4, який технічними характеристиками майже ідентичний американському БПЛА MQ-9 Reaper.

БЛА серії Cai Hong 4 ("Райдуга") розроблені і виробляються китайською Академією аерокосмічної аеродинаміки, що знаходиться в Пекіні, також відомою як "Одинадцята академія".

БЛА СН-4 має розмах крила 18 м та злітну вагу до 1300 кг. Відомі два варіанти БЛА серії СН-4 - розвідувальний апарат СН-4А з тривалістю польоту до 30 годин та розвідувально-ударний СН-4В, здатний нести на чотирьох вузлах зовнішньої підвіски до 350 кг бойового навантаження, яким можуть бути розроблені CASC нові ракети AR-1 (маса 45 кг, лазерна система наведення) та малогабаритні керовані авіабомби FT-5 (калібр 100 кг, супутникова система наведення), тривалість польоту з максимальним бойовим навантаженням обмежена до 14 годин.

Інший китайський БПЛА Wing Loong 3 схожий по функціоналу та можливостям на американський безпілотник MQ-1 Predator. БПЛА Wing Loong-3 (WL-3) має міжконтинентальну дальність польоту та здатність атакувати цілі в повітрі. Апарат уперше продемонстрували на авіасалоні Airshow China 2022.

Його дальність польоту становить до 10 тис. км. При цьому, за інформацією офіційних китайських ЗМІ, він здатний нести дві тонни боєприпасів - 16 ракет і бомб і, зокрема, пристосований під новітні ракети класу "повітря-повітря" PL-10E.

БПЛА Cai Hong. Фото: commons.wikimedia.org

БПЛА Cai Hong. Фото: commons.wikimedia.org

…і коштують у рази дешевше

Після зльоту Wing Loong-3 може проводити такі операції, як розвідка на великій дистанції, удари по цілі першорядної важливості та довге повітряне патрулювання. Wing Loong-3 розроблено китайським авіабудівним об'єднанням Chengdu Aircraft Industry Group (CAIG, Ченду), яке входить до складу китайської державної авіабудівної корпорації AVIC (Aviation Industry Corporation of China).

Wing Loong-3 оснащений турбогвинтовим двигуном. Максимальна злітна маса становить 6200 кг при масі корисного навантаження до 2300 кг (у тому числі 2000 кг на восьми зовнішніх підвісках та 300 кг у внутрішньому відсіку). Тривалість польоту досягає 40 годин.

Ціна цих апаратів також відрізняється від американських. CH-4 та Wing Loong 3 оцінюються від 1-2 млн доларів, тоді як американський Reaper коштує 16 млн, а Predator - 4 млн доларів.

Китай постачав свої БПЛА до Іраку, де вони завдали понад 260 повітряних нальотів на ІДІЛ із майже 100% результатом. Бойові дрони виробництва Китаю використовуються також у країнах Азії та Африки – М'янмі та Ефіопії.

БПЛА Wing Loong. Фото: commons.wikimedia.org

БПЛА Wing Loong. Фото: commons.wikimedia.org

Китайські танки створювалися для бою за сучасними російськими та американськими моделями

Війна в Україні сильно прорідила російський повітряний флот та танкові війська. Ворог став слабшим у своєму технічному оснащенні. Україна ж має найближчим часом посилитися завдяки постачанню західних партнерів. США та ЄС уже дають Києву свої танки, і активно обговорюється питання постачання літаків. А на які китайські зразки теоретично може розраховувати Москва?

Основним китайським танком є модель третього покоління "Тип-99". І хоча він є розвитком концепції радянського танка Т-72, його можна вважати проривом для китайського танкобудування. При розробці він призначався для боротьби з радянськими танками Т-72 та Т-90 та американським «Абрамс».

Його довжина разом з гарматою становить понад 10 метрів, висота – понад два метри. Вага – 54 тонни, екіпаж – 3 особи. Основною зброєю є 125-міліметрова гладкоствольна гармата ZPT-98, є також два кулемети - 12,7-мм QJC-88 та 7,62-мм та ПТУР «Рефлекс». Також "Тип-99" відрізняється від прототипу підвищеною рухливістю, досягнутою шляхом встановлення потужнішого дизельного двигуна з турбонаддувом. Китай має 1200 таких танків.

Танк Тип 99. Фото: commons.wikimedia.org

Танк Тип 99. Фото: commons.wikimedia.org

Києву дають танки «Леопард», а Китай має літаки «Крилатий леопард»

Оскільки українська ППО успішно збиває російські літаки, Москва могла б зацікавитися і китайськими зразками. Наприклад, винищувачем-бомбардувальником Xi'an JH-7, який ще називають «Крилатий леопард».

Це тандемний двомісний винищувач-бомбардувальник, який перебуває на озброєнні військово-морських ВПС Народно-визвольної армії Китаю.

Його довжина – 21 метр, розмах крила майже 13 метрів. Літак може нести 21 тонну навантаження. Максимальна швидкість – 1800 км/год, бойовий радіус застосування – 900-1650 км. Може підніматися на висоту 16 км.

Може нести нові крилаті ракети AKF-98, які належать до того ж типу, що і американські крилаті ракети класу "повітря-земля" AGM-158 JASSM або ракети Storm Shadow/SCALP британсько-французької розробки. Екіпаж складається із 2 осіб.

Крилатий леопард. Фото: commons.wikimedia.orga.org

Крилатий леопард. Фото: commons.wikimedia.orga.org

ПРО аналогічні американському Patriot

Особливу роль у російсько-українській війні відіграють системи протиповітряної (ППО) та протиракетної оборони (ПРО). А як із цим справи в китайській армії?

Китай минулого року продав Сербії свою систему ППО/ПРО – зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) FK-3, який є аналогом російського комплексу С300 та американської системи Patriot. Це було найбільше постачання китайських озброєнь до Європи.

FK-3 - китайський зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) середньої/великої дальності. Це система протиповітряної оборони середньої/великої дальності, призначена для знищення літаків, вертольотів, БПЛА середнього і важкого класів, крилатих ракет та інших аеродинамічних цілей. Має високий рівень захисту від перешкод.

Зона ураження ракет комплексу має радіус до 150-170 км та діапазон висот від 50 м до 27 км. Експортна версія FK-3 має зону ураження від 5 до 100 км. Комплекс, що складається з трьох пускових установок, здатний випустити 12 ракет по шести цілях одночасно.

ЗРК FK-3. Фото: commons.wikimedia.org

ЗРК FK-3. Фото: commons.wikimedia.org