Завантажити ще

Українські вчені показали рожевий сніг біля станції Вернадського

Українські вчені показали рожевий сніг біля станції Вернадського
Фото: Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Рожеві візерунки на білому покрові - так квітне сніг наприкінці антарктичного літа в районі станції «Академік Вернадський». Рожеве забарвлення з'являється внаслідок розвитку в снігу мікроскопічних зелених одноклітинних водоростей. Про це розповіли в Національному антарктичному науковому центрі.

За словами науковців, одна й та сама водорість має три кольорові стадії: зелену, помаранчеву і пурпурову чи малинову. Вона зимує під снігом у зеленому варіанті, де переважає хлорофіл, а коли стає тепліше, то просувається ближче до поверхні і червоніє, адже в ній утворюються каротиноїди (ці ж сполуки фарбують моркву, наприклад). Каротиноїди захищають водорість від ультрафіолетового випромінювання.

Наразі наші вчені відбирають і фіксують проби кольорового снігу, щоб вже на великій землі їх проаналізувати і краще зрозуміти хімічні основи трансформації цієї водорості.

Фото
Фото
21 Лютого14:51

Таке "цвітіння снігу» сприяє зміні клімату. Адже через забарвлення сніг менше відбиває сонячного світла й швидше тане. Як наслідок - у ньому розвивається дедалі більше яскравих водоростей, від чого танення ще більше пришвидшується. Тому важливо щороку фіксувати площу барвистого снігу на дослідних поверхнях, щоб побачити загальні тенденції впливу зміни клімату. Нині цю роботу біологи на станції проводять за допомогою дрона.

Полярники, які знаходяться на станції « Академік Вернадський», у листопаді 2022 року зафіксували новий сніговий рекорд. Рівень снігу вже досяг 345 сантиметрів, що майже на півметра більше, ніж максимум минулого року.

Новини по темі: Сніг Антарктида