Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Нейромережа ChatGPT: кого з фахівців вона може замінити

Нейромережа ChatGPT: кого з фахівців вона може замінити
Фото: Photo by Leon Neal/Getty Images

Поки що не Skynet і не Genesis із фільмів про Термінатора, але щось дуже близьке: комп'ютерний чат-бот ChatGPT вже доступний в Україні, і з ним уже спілкуються зацікавлені користувачі. Нейромережа веде змістовну розмову, може розповісти анекдот, і вже були випадки написання нею непоганих дипломних робіт. Як може змінити світ поява ChatGPT і чи замінить бот людину – лікаря, вчителя, друга?

Що це взагалі таке?

ChatGPT є штучним інтелектом, створеним компанією Open AI. Навчений та натренований на ведення бесіди у форматі «питання – відповідь». Йому ще немає і трьох місяців від народження (він був запущений 30 листопада 2022 року), але його аудиторія вже перевищила 100 млн осіб. Чат-бот не просто шукає інформацію в Мережі, відповідаючи на поставлене йому питання, а відповідає майже як жива людина: висуває аргументи, вибачається за відсутність якоїсь інформації, може пожартувати і навіть придумати щось своє, а то й намалювати.

Воно й зрозуміло: навчали нейромережу цілком живі люди, проте не можна сподіватися, що ChatGPT вміє думати. Він, звісно, інтелект, але штучний, без будь-яких ознак свідомості. Це просто алгоритм, набір символів та команд. Якщо комусь хочеться знайти аналогію із роботою людського мозку, то будь ласка, але ChatGPT – це імітація його діяльності і не більше.

Приклади запитів у ChatGPT Скріншот ChatGPT.

Приклади запитів у ChatGPT Скріншот ChatGPT.

Як працює ChatGPT?

ChatGPT відповідає на питання цілком правдоподібно, але не завжди правильно чи логічно. Може стверджувати, що не знає відповіді на запитання, але варто переформулювати – і вже написано ціле есе. Також відповіді ChatGPT грішать багатослівністю, надмірним використанням вступних слів, які розмивають конкретику.

Також користувачі вже виявили певну упередженість у відповідях ChatGPT, хоча розробники запевняють, що не програмували чат-бот бути упередженим. Наприклад, у США члени Конгресу, які випробували новинку, стверджують, що бачать ознаки «ліберальної упередженості» у відповідях чат-бота. Консерватори обурюються, користувачі підтверджують: так, спостерігається якийсь ухил на користь лівих ідей.

Писати оду на честь Дональда Трампа ChatGPT відмовився, стверджуючи, що «не створює контент, який захоплює чи прославляє людей, пов'язаних із ненависницькими висловлюваннями, дискримінацією чи заподіянням шкоди окремим особам чи групам».

Натомість вірш про Джо Байдена створив легко («Хоча політика і дії Джо Байдена також критикувалися і викликали суперечки, вони не були широко пов'язані з розпалюванням ненависті або насильством на тому ж рівні, що і Дональд Трамп. Отже, це доречно для мого захоплення Джо Байденом у нейтральній та поважній формі», - пояснив чат-бот).

Ще раз нагадаємо: ChatGPT – це комп'ютерна програма. Її «пояснення» - це компіляція текстових блоків, що найбільш підходять за змістом, а не «думка» штучного інтелекту.

Тести програма пише дуже зв'язкові. Часом краще за деяких співробітників прес-служб. Фото: Скріншот ChatGPT.

Тести програма пише дуже зв'язкові. Часом краще за деяких співробітників прес-служб. Фото: Скріншот ChatGPT.

Що ще ChatGPT вміє?

Поки не так багато, але цього достатньо, щоб стати більш пильними і не довіряти сліпо побаченому і прочитаному. Досить згадати, скільки проблем суспільство отримало після появи алгоритму DeepFace, не виключено, що і з цим чат-ботом будуть труднощі.

Поки що точно відомо, що всі знання ChatGPT обмежені 2021 роком – явно це був період, коли в нього було закладено інформацію, а до листопада 2022-го програма навчалася з нею працювати. Найсерйозніша подія для чат-бота – це пандемія COVID-19. Взагалі, на питання про конкретні події чи людей чат-бот відповідає дуже розмито, не в змозі згенерувати те, про що не закладено інформацію в його алгоритм. Але спроби викрутитися заслуговують як мінімум на усмішку.

Зате легко та невимушено ChatGPT може писати комп'ютерні коди, шукати помилки у програмах, перекладати коди з однієї мови програмування іншою.

Може щось розрахувати, наприклад, кількість спалених кілокалорій на тренуванні або скласти план ремонту будинку. Щоправда, помилок припускається багато, треба питання коригувати чи переформулювати.

Про написання чат-ботом наукових праць ми вже говорили. Відомо про написане за 1 хвилину есе, що описувало різницю в підходах до націоналізму у політологів Бенедикта Андерсона та Ернеста Геллнера. Критики есе хвалили.

Може чат-бот прогнозувати та видавати резюме технічних статей, давати поради та підбирати рецепти для покращення здоров'я.

Він ще й запам'ятовує усі деталі розмови з користувачем, уникає спірних тем та нейтралізує небезпечний контент.

Щоправда, чомусь ніхто не запитав Патрона – чи хоче він бути президентом РФ. Фото: Скріншот ChatGPT.

Щоправда, чомусь ніхто не запитав Патрона – чи хоче він бути президентом РФ. Фото: Скріншот ChatGPT.

Чи все це взагалі законно?

Поки що так, але попереду на нас чекає багато чого цікавого. Від підробок шкільних творів до рекомендацій щодо прийому ліків та юридичних консультацій пройде зовсім небагато часу, і розгрібати наслідки доведеться вже цілком людському інтелекту. Сьогодні, поки всі граються із ChatGPT, юристи говорять лише про вал потенційних позовів за порушення авторських прав. Чат-бот не генерує власний контент, а збирає по засіках Мережі вже придумане і вже написане – те, що вже має авторів. За авторське право юристи будуть битися всерйоз, запитайте про це у ChatGPT.

Любителі полікуватися з допомогою інтернету також можуть потрапити в пастку штучного інтелекту. Чат-бот не несе відповідальності за медичні консультації та призначення ліків, проте це може не зупинити охочих одужати, не встаючи від комп'ютера. Обов'язково знайдуться ті, хто подасть до суду на розробників ChatGPT за заподіяння шкоди здоров'ю (але ми впевнені, що у розробників сильна команда адвокатів, і всі, хто захворів, підуть спіймавши облизня).

Нагадаємо, що інформація у ChatGPT закінчується 2021 роком. Проте проблема туалетів у Росії не змінилася. І навряд чи зміниться. Фото: Скріншоти ChatGPT

Нагадаємо, що інформація у ChatGPT закінчується 2021 роком. Проте проблема туалетів у Росії не змінилася. І навряд чи зміниться. Фото: Скріншоти ChatGPT

Це не пошукова система?

Ні, але ця пряма загроза для таких пошукових гігантів, як Google, наприклад. Потенціал ChatGPT дружніший до користувача. Відповіді чат-бота - це не список посилань і не клішована відписка, а відповідь, призначена для конкретного запитання. Також ChatGPT не обмежується, як моделі стандартних пошукових систем, рекламними умовами компаній-власників. ChatGPT простіше та людяніше – і цим все сказано. Чи побореться він з Вікіпедією – поки що важко сказати, але швидше за все - так.

То чи замінить ChatGPT людину чи ні?

Чи прийшов «залізний кінь» на зміну селянському коневі? Чи замінив людину комп'ютер фірми IBM, чого всі так боялися у 80-х? Звичайно, ні. Не зможе чат-бот замінити людей, які володіють ексклюзивними знаннями, внутрішньою інформацією компанії, майстрів художнього слова та досвідчених фахівців. Основне, що потрібно знати про ChatGPT: він використовує тільки ту інформацію, яка опублікована в інтернеті. Тобто накидати просту рекламну замітку або відповідати клієнтам замість фахівця банку – будь ласка. Але все, що вимагає індивідуальності та експертності – залишиться нам, людям. Принаймні поки що.