Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Буковинські ткані торби визнали культурною спадщиною країни

Буковинські ткані торби визнали культурною спадщиною країни
Фото: Скріншот ТСН

Сумки для весіль та на кожен день

Створювати традиційні тайстри у Чернівцях навчають у спеціальній школі. Фото: facebook.com/Школа буковинської тайстри

Створювати традиційні тайстри у Чернівцях навчають у спеціальній школі. Фото: facebook.com/Школа буковинської тайстри

Ткані торби з орнаментами, або тайстри, як їх називають на Буковині та ще в деяких областях на заході країни, давно стали місцевим брендом – символом краю. Ошатні сумки, розшиті квітами і візерунками, використовували під час весільних обрядів, а простіші торби, з більш нудним орнаментом, носили щодня – на роботу, в магазин або на ринок. Днями буковинські тайстри внесли до списку культурної спадщини України.

Це стародавнє ремесло ще збереглося у деяких селах на заході України. Таких майстрів залишилося небагато, але все ще можна знайти тих, хто на стародавніх верстатах виготовляє традиційно буковинські тайстри.

– Тайстра – це традиційна ткана торба, яку носять через плече, – пояснюють співробітники Чернівецької обласної ради. – Щоб її створити, використовують старовинні способи ткацтва. Як і сто років тому, сьогодні тайстра виконує роль сумки для закупівель, і обрядову – як аксесуар у весільному чи похоронному обряді. Вона залишається яскравим акцентом сучасного етнічного образу українців.

Такі сумки раніше були у багатьох мешканок усієї Чернівецької області, також ними не зневажали в Івано-Франківській та Закарпатській областях. Сьогодні ж господарів, у яких десь зберігається або використовується за призначенням тайстра, набагато менше.

Майстер сумками не торгує, але дає поносити

Ткані тайстри Руслана Іскандерова відомі у всій Чернівецькій області. Фото: Скріншот ТСН

Ткані тайстри Руслана Іскандерова відомі у всій Чернівецькій області. Фото: Скріншот ТСН

З-під рук майстра Руслана Іскандерова з Чернівецької області на верстаті повільно випливає розписна щільна тканина із чорно-червоно-оранжевими візерунками із вкрапленнями жовтого та зеленого. Незабаром ця картина, зіткана з ниток, перетвориться на сумку. Вона могла б красуватись у когось на плечі, якби майстер продавав свої роботи. Але своїми зітканими шедеврами Руслан не торгує – ні за які гроші. Може лише дати поносити після обіцянки обов'язково повернути.

– На цьому верстаті я ткав ще в дитинстві зі своєю бабусею, – зізнається ТСН майстер Руслан Іскандеров. – Тоді ми і нитки пряли власними руками. Тримали овець, робили пряжу, фарбували – усе самі робили.

Першу сумку Руслан зробив самостійно ще підлітком. Тепер у нього ціла колекція. Різні сумки призначені для різних подій.

- Це не просто сумка - в неї вкладена душа, - зазначає Руслан Іскандеров.

Робота нелегка і займає багато часу. Щоб зіткати на верстаті лише один сантиметр тканини з частинкою візерунка, знадобиться дві години.

Найпростіші тайстри - смугасті

Директор Буковинського центру культури та мистецтва Микола Шкрібляк. Фото: Скріншот Суспільне

Директор Буковинського центру культури та мистецтва Микола Шкрібляк. Фото: Скріншот Суспільне

Руслан Іскандеров володіє кількома техніками створення старовинних тайстр. Однією з найскладніших, як зізнався « Суспільному » директор Буковинського центру культури та мистецтва Микола Шкрібляк, є техніка килимового ткацтва, яку також використовують для виготовлення тайстр.

– Вона вимагає перебирати кожну ниточку, заглядати у зразок, підбирати кольори, – пояснює Микола Шкрібляк. – Щоб зробити таку тайстру, потрібно до п'яти днів.

Що, втім, менше, ніж вимагають тайстри Руслана Іскандерова – свої торби майстер може робити понад два тижні. Створення однієї сумки, за його словами, може тривати 400 годин.

А ось найпростіше зробити смугасту тайстру – тут потрібно лише переплітати нитки. Якщо їх треба перебирати на різних елементах ткацького верстата – це вже складна техніка.

– Буковинці довели свою ткану торбу до рівня витвору мистецтва, – пишається директор Буковинського центру культури та мистецтва Микола Шкрібляк. - Це давно стало маркером краю.

Також у Чернівцях працює школа буковинської тайстри – охочих навчитися старовинному ремеслу вистачає.

Фото
Фото
13 Лютого 202319:00