21 листопада
Завантажити ще

«Мартинка» у Польщі: Ми на зв'язку 24/7, щоб допомогти українкам у будь-якій ситуації

«Мартинка» у Польщі: Ми на зв'язку 24/7, щоб допомогти українкам у будь-якій ситуації
Фото: Інстаграм martynka_help

«Мартинка» - польська організація, що створена після повномасштабного вторгнення, - допомагає українським біженкам у Польщі. Її мета - підтримати жінку, яка опинилася у неблагополучній ситуації. Основні напрямки роботи - психологічна та юридична допомога, але звертаються сюди з різними проблемами. «Мартинка» допоможе записатися до лікаря, розібратись з репродуктивними правами в Польщі (отримати інформацію про аборт чи засобах контрацепції), допоможе з перекладом, з її волонтером навіть можна сходити до поліцейської дільниці.

Про те, як виникла «Мартинка», які небезпеки чатують на біженку за кордоном і на яку допомогу можуть розраховувати жінки, KP.UA розповіла засновниця організації Настя Подорожна.

«Мартинка починалася як лінія-застереження проти злочинів»

Засновниця «Мартинки» – Настя Подорожна. Фото: Інстаграм martynka_help

Засновниця «Мартинки» – Настя Подорожна. Фото: Інстаграм martynka_help

- Насте, розкажіть, як з'явилася «Мартинка»? Чому ви вирішили створити її?

- На початку повномасштабного вторгнення я вивезла свою родину - вони жили в Україні, а я - у Польщі. Ми приїхали до Кракова, і я почала волонтерити - писала тексти для біженців про те, як купити у Польщі сім-карту, про легальне перебування та інше. Якось моя колега попросила мене піти на інтерв'ю з експертами по боротьбі з трафкінгом (торгівлею людьми - Ред.). Ці люди працювали в Іраку, Греції, таборах біженців, а після повномасштабного вторгнення приїхали до Польщі: війна - велике вікно можливостей для будь-яких злочинців. Говорили про організовану злочинність, чоловіків-ґвалтівників, трудову експлуатацію та ін.

Ми добре пам'ятаємо, як з кінця лютого біженці кинулися за кордон. Волонтери допомагали їх відвезти до потрібного міста, пропонували ночівлю. Часто можна було почути щось із серії: готові прийняти біженців безкоштовно, на нашому заводі поставили 58 ліжок, пропонуємо роботу.

Оскільки таких пропозицій було дуже багато, їх важко було верифікувати. На жаль, крім альтруїстичних добрих ініціатив, було багато злочинців. Вони вивозили людей у невідомому напрямку, і більше їх не бачили.

Багато страшних історій розповідали мої колегищо займалися безпечним транспортуванням біженців. Наприклад, про те, як людина, яка хотіла забрати із Кракова біженців, навіщось запитала, якої якості у них зуби. Багато «волонтерів» залишали неправильний паспорт, невірний номер телефона, а потім чинили насильство над тими, хто сів до них у машину.

На початку березня поліція Вроцлава шукала чоловіка, який дав притулок у себе 19-річній дівчині і зґвалтував. Найжахливіше в цій історії було те, що суддя не кваліфікував цей випадок як згвалтування, а визначив як «ситуацію залежності», а за такий злочин належить значно менше покарання.

На початку березня поліція Вроцлава шукала чоловіка, який дав притулок у себе 19-річній дівчині і зґвалтував. Найжахливіше в цій історії було те, що суддя не кваліфікував цей випадок як згвалтування, а визначив як «сексуальне використання в ситуації залежності», а за такий злочин належить значно менше покарання.

- Чому суддя так вчинив?

- У Польщі, як і в багатьох інших країнах, дуже вузьке розуміння терміна «згвалтування». На їхню думку, зґвалтуванням можна назвати ситуацію, коли жертва впирається та кричить. Наша героїня не відбивалася і не кричала «ні». Психологам відомо, що в екстрених випадках людина реагує трьома способами: «бий», «біжи» або «замри». Багато людей, які постраждали від насильства, у момент злочину перебувають у стані завмирання - потім через такі нюанси жінки не отримують належної допомоги.

- То як виникла ідея «Мартинки»?

- Після інтерв'ю я зрозуміла, що сервісу, який дозволяє біженці бути на зв'язку, поки вона здійснює небезпечну подорож, не існує. Тієї ж ночі я сиділа і вигадувала чат-бот для українок.

Вирішила, що у чат-бота обов'язково має бути жіноче ім'я. Вибрала ім'я моєї маленької племінниці, яка в цей час спала. Мартинка - похідне від імені Марс, римського бога війни. Мені здалося, що це мегакрутий збіг. Аватарка бота Мартінки - портрет моєї племінниці, фантазія про те, як її обличчя виглядатиме, коли вона стане років на 20 старшою.

Тому "Мартинка" починалася як лінія-попередження проти усіляких злочинів. Жінки зв'язувалися з нами, розповідали, чим вони їдуть і куди. Ми пояснювали їм основні правила безпеки. Наприклад, що не можна віддавати волонтерам свій паспорт. Потрібно перевірити документи людини, яка вам пропонує допомогу. Говорили, що нормально сфотографувати номери машини, в яку сідаєте. Здавалося б, це всім відомі базові правила, але жінки дивувалися: "А я і не думала про це, а що, можна попросити подивитися документи людей, що мені допомагають?"

«Не розраховували, що займатимемося випадками домашнього насильства»

- Як виникла ідея супроводжувати жертви злочинів у поліцію?

- Ми задумалися про ситуації, пов’язані з розслідуванням злочинів. Більшості людей важко розповідати про випадки насильства, тим паче іноземною мовою. Ми одразу почали формувати мережу волонтерів у різних містах Польщі, які могли б сходити з людиною до поліцейської дільниці.

До речі, опція сходити разом у поліцію набирає у нас популярності: випадків насильства дедалі більше. Думаю, це пов'язано з розвитком гарячої лінії та періодом свят. Будь-які свята та відпустки кратно збільшують ймовірність такого роду злочинів: у цей час відбуваються вечірки, різноманітні зустрічі.

Також зростає кількість випадків домашнього насильства. Ми в «Мартинці» не розраховували, що почнемо займатися цим, але сьогодні це також один із аспектів нашої роботи.

- Про які випадки домашнього насильства йдеться?

- Ми мали різні ситуації. Наприклад, коли чоловік бив дружину у шелтері для біженців. Жінка хотіла знайти підтримку у своєму оточенні, щоб її захистили, натомість господиня хостела сказала, щоб вони випили і завтра помирилися.

Або жінки починали жити тут з людьми з алкогольною залежністю, аб'юзерами тощо. І цього не сталося б, якби вони не втратили все в Україні.

- А як ці чоловіки виїхали з України?

- Є багато варіантів. Наприклад, чоловік до повномасштабного вторгнення працював у Польщі, або має інше громадянство, або він важко хворий, є батьком трьох дітей.

Також «Мартинці» доводилося підтримувати жінок, які страждали від домашнього насильства в Україні. Ми мали такий випадок: жінка, перебуваючи в Україні з дитиною, написала нам у бот, що її побив чоловік. Вона викликала поліцію - його затримали. «Я маю 10 діб, щоб кудись від нього втекти. Ви можете допомогти мені?» - написала вона.

На щастя, все вийшло. Вона поїхала до Польщі, ми познайомили її з локальними організаціями, надали психологічну та юридичну допомогу. Зараз вона мешкає тут, а чоловік не знає, де вона знаходиться. Думаю, після цієї нагоди я можу написати у своєму резюме, що вмію працювати з дедлайнами.

Я захоплююсь жінками, які йдуть на такі сміливі вчинки. Готові піти на повну зміну життя та матеріальну нестабільність, щоб більше не страждати від насильства.

- Хто вам допоміг із організацією «Мартинки»?

- Наша організація з'явилася після історій про трафікінг і насильство - з домашнім насильством ми почали працювати влітку. Відчуваю величезну подяку людям та організаціям, які підтримували нас на перших етапах. Хоча ми не маємо крутих зв'язків з міжнародними агентствами, нас не спонсорує ніхто великий і знаменитий.

Я  написала організації WADI, з якими на початку повномасштабного вторнення робила інтервʼю про торгівлю людьми, і дуже несміливо сказала: «Привіт, ми з вами поговорили, і я подумала, що немає зручного сервісу для біженок. Я створила бот, сестра намалювала йому аватарку, дівчина брата зняла про нас відео, ми створили сторінку в Інстаграм, і, якщо вам цікаво, ми могли б співпрацювати".

Вони з такою теплотою відповіли! Сказали, що саме організація від біженців для біженців - проєкт, який дуже потрібний, і вони, звісно, хочуть нас підтримати та фандрайзити гроші. Згодом я почала спілкуватися з іншими організаціями. Іспанський феміністський фонд «MADRE» виділив нам гроші, хоч про нас ще мало хто знав. Нам довірилися та дали кошти, на які ми потім ходили з дівчатками по лікарях, оплачували після насильства походи до гінеколога - це було безцінно.

Наприкінці літа «Мартинка» відкрила шелтер для жінок, які страждають від домашнього насильства. Фото: Інстаграм martynka_help

Наприкінці літа «Мартинка» відкрила шелтер для жінок, які страждають від домашнього насильства. Фото: Інстаграм martynka_help

«Гінеколог має право відмовити пацієнтці у рецепті екстреної контрацепції»

- Чому для «Мартинки» такий важливий захист репродуктивних прав жінки?

- З цим велика проблема у Польщі: заборонено більшість абортів. Торік у Польщі легально зробили близько 100 абортів, а нелегально, за скромними підрахунками польської правозахисної жіночої організації «Федера», - до 200 тисяч.

Був один випадок, який мене розлютив. Ми підтримували неповнолітню дівчину, яка пережила зґвалтування. Наша волонтерка супроводила її в поліцію, потім у лікарні - гінеколог відмовився виписувати їй таблетку екстреної контрацепції (такі таблетки вживають після незахищеного статевого акту, щоб не завагітніти). Гінеколог у Польщі має право відмовити пацієнтці за релігійними переконаннями.

- Тобто гінеколог може відмовити виписувати екстрену контрацепцію, а може не відмовити?

- Так. І мене це так розлютило! Мені здається, це надзвичайна жорстокість.

- Лікар точно зрозумів, що йдеться про насильство?

- 100%.  Процедура така - спершу ти йдеш у поліцію, потім тебе направляють до лікаря - і лікареві добре відомо про те, що сталося. У мене залишилося питання: чому не вибрати іншу професію, якщо твої релігійні переконання заважають дати екстрену контрацепцію зґвалтованій неповнолітній дівчині?

Після таких випадків «Мартинка» почала надавати інформацію, як легально отримати препарат екстреної контрацепції. Нам цінно допомагати українкам у таких ситуаціях: пише багато переляканих жінок у великому стресі. Коли ти біженка та емігрантка, особливо страшно порушувати закон.

- Але емігрантка хоча б може повернутися додому та отримати адекватну медичну допомогу.

- Не завжди, якщо ти біженка, у тебе є така нагода. Крім того, екстрену контрацепцію важливо прийняти якнайшвидше. Через п'ять днів у ній вже немає сенсу.

Що стосується аборту, для того ми й існуємо, щоб розповісти, які опції є. У Польщі найчастіший спосіб їхнього проведення - таблетки. Це безпечний метод, схвалений ВООЗ. Він підходить, коли немає інших можливостей провести аборт. Десятки тисяч жінок у Польщі замовляють собі пігулки.

- Ви допомагаєте і з іншими лікарями?

- Досить поширений запит до нашої організації - підкажіть, як записатися до стоматолога. Ми підкажемо, як це зробити. Пояснемо, як працює медична система у Польщі, що потрібно зробити, до кого звернутися, куди піти, де є україномовні фахівці, чи можна знайти безкоштовного лікаря та ін.

Замість висновку

- Насте, ви не єдина організація, яка допомагає біженцям. У чому унікальність «Мартинки»?

- Ми - українки, що допомагають іншим українкам за кордоном. Спілкування з “Мартинкою” - це як розмова із подругою, що тебе добре розуміє

Ми не можемо сказати, що в одній області допомагаємо, а в іншій ні. Хочемо, щоб до нас зверталися жінки у будь-якій ситуації, коли потрібна допомога чи порада, якщо людина розгублена. Ми знаємо, як важко людям, які покидають свій дім, країну. Ми хочемо стати для них підтримкою.

Для нас дуже важливою є ця концепція: «Мартинка» - це твоя подруга за кордоном. Ти можеш написати їй, розповісти, що з тобою сталося, і ми разом придумаємо, що робити, і вирішимо все, що у нашій компетенції та наших силах.

На тему

Допоможуть і з перекладом

Ще один важливий напрямок роботи у «Мартинці» - допомога з перекладом. Настя на власному прикладі переконалася, наскільки це важливо.

- Коли я навчалася на 2-му курсі університету, у Кракові на мене напала незнайомий чоловік, спробував зґвалтувати, - згадує Настя. - Я звернулася до поліції. Через деякий час його знайшли. На засіданні моєму кривднику був потрібен перекладач. Прийшла жінка, зачитала мої свідчення. І там, де я написала, що він подряпав мені обличчя, жінка прочитала, ніби я говорю, що він тварюка. Справа в тому, що польською мовою обличчя звучить як «тваж» - напевно, перекладачці це прозвучало схоже на “тварину”. Так вийшло не спеціально, але це говорить про те, наскільки важливий адекватний переклад. В іншому випадку суддя, поліція та інші не зрозуміють, що відбувається. Тому ми ходимо з українками до поліції разом.

Я пам'ятаю, як сиділа в залі суду напроти людини, яка завдала мені величезної травми. І все одно думала: ким би він не був, він заслуговує почути якісний переклад і повинен розуміти, що відбувається. Ці події однозначно вплинули на все моє життя і те, чим я займаюся сьогодні. 

Контакти

Інстаграм - martynka_help

Резервний акаунт Інстаграма - @martynka.help.new

Телеграм-бот: @martynka_bot

Підтримати проєкт: t.me/martynka_bot 

Сторінка «Мартинки» в Інстаграмі. Скріншот

Сторінка «Мартинки» в Інстаграмі. Скріншот