Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
29 березня
Завантажити ще

Хто, кому і де може вручати повістки: 9 важливих питань

Хто, кому і де може вручати повістки: 9 важливих питань
Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Скоро ми відзначимо на календарі "чорну" річницю війни. Мобілізація, оголошена 24 лютого минулого року, продовжується. Кабінет міністрів затвердив нові форми та нові правила бронювання військовозобов'язаних.

KP.UA шукала відповідь на запитання, які задають наші читачі.

1. Що змінилося у нових повістках?

Нову форму повістки Кабінет міністрів затвердив 30 грудня минулого року у постанові « Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів ». Три основні відмінності нам назвав військовий експерт Геннадій Грищенко.

- У повістці вказано нову назву колишніх військових комісаріатів – це територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (у повістках старого зразка фігурували військкомати, призовні ділянки або абревіатура ТЦК СП. – Ред.).

У переліку документів, які потрібно мати при собі, зазначено довідку про присвоєння реєстраційного номера платника податків. Вона була потрібна завжди, але зараз на цьому акцентували увагу. А також на тому, що особи, які відмовилися від ID-номера за релігійними переконаннями, повинні мати відмітку про це у паспорті.

В останній графі – про відповідальність за неприбуття до ТЦК - зроблено уточнення, що вона настає, якщо людина не мала поважних причин. Поважні причини, наприклад, перебування в лікарні або відправлення в термінове службове відрядження, також мають бути підтверджені документами.

2. Хто має право вручати повістки?

Якщо кілька років тому ця місія покладалася виключно на співробітників військкомату, то наразі вони можуть делегувати її уповноваженим особам. Це:

  • ✅працівники органів місцевого самоврядування,
  • ✅керівники підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності,
  • ✅керівники ЖЕКів та ОСББ.

Зазначимо, що поліцейські та представники інших правоохоронних органів на вручення повісток не уповноважені.

3. Де можуть вручати повістки?

У законі немає чітко визначеного місця вручення повісток. Зазвичай вважається, що за місцем проживання чи роботи. Проте керівник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко в інтерв'ю ТСН.ua повідомив, що документ можуть видати будь-де – на вулиці чи в метро.

За його словами, у повістці обов'язково мають бути зазначені адреса територіального центру, дата вручення, дата явки. Документи зобов'язані підписати керівники терцентрів та скріплювати «мокрою» печаткою.

В останній день січня у Броварах представник терцентру вручав повістки чоловікам, які були присутні на сесії міськради. У тому числі меру Ігорю Сапожку. У прес-службі мерії відмовилися коментувати цю подію, але зазначили, що коли вона сталася у стінах державного органу, значить законна.

4. Що робити, якщо повістку кинули в почтову скриньку чи повісили на дверях?

Ви можете діяти на власний розсуд – з'явитися у військкомат, якщо вважаєте це за необхідне, або ігнорувати повістку, бо уповноважені особи порушили правила вручення.

- Повістка вручається під підпис особи, якій вона призначена, - каже адвокат Ростислав Кравець. – Якщо людина відмовляється брати повістку, представники терцентру складають акт. Щоб вважати військовозобов'язаного ухилянтом, терцентр повинен мати докази. Без підпису та без акта таких доказів немає.

5. Чи дійсні повістки старого зразка та «безіменні»?

Думки юристів щодо цього розділилися. Формально бланки старого зразка втратили свою дію, але нові можуть не встигнути надрукувати  вдосталь.

Залишаються питання і з повісткою, в якій не вказано ПІБ одержувача. За воєнного стану кожен українець повинен мати при собі документ, що засвідчує особу. Якщо вручення відбувається на вулиці, представник ТРЦ може внести особисті дані на місці.

- Я вважаю це за порушення. Повістки повинні заповнювати адресно в ТЦК, тому що мобілізація проводиться за військово-обліковими спеціальностями, - каже адвокат Олексій Сиротін. - Тобто центр комплектування має розуміти, що армії потрібні саме ви, а не перший зустрічний.

Водночас юрист зазначає, що за відмову від повістки у присутності свідків складається акт, який передається до керівництва центру комплектування. Якщо там вважатимуть, що ви порушили правила військового обліку, загрожує адміністративний штраф від 850 до 1700 гривень, який можна оскаржити у суді.

Адвокат Ростисла Кравець звертає увагу на такий момент:

- Є юридичний бік питання, коли все має відбуватися за правилами, і є моральний. Захищати батьківщину – це конституційний обов'язок. Тому чи стара, чи нова, та хоч виписана на клаптику папірця повістка закликає до того, щоб цей обов'язок виконувати.

6. Коли від повістки можна відмовитися законно?

Поважними причинами вважаються такі:

  • ☑️у документі вказані неправильні персональні дані одержувача,
  • ☑️повістку вручає не уповноважена для цього особа. Наприклад, поліцейський чи громадський активіст.
  • ☑️на повістці немає «мокрої» печатки, підпису керівника ТЦК.

Про це також складається акт. Але можна очікувати, що незабаром до вас прийдуть із виправленим документом.

7. Що загрожує за ухилення від явки без поважних причин?

У ГО «Юридична сотня» вважають, що в умовах особливого періоду, що включає воєнний стан, неявку до військкомату можна розцінювати як ухилення від мобілізації та судити за статтею 336 Кримінального кодексу: від 3 до 5 років.

– За неявку до військкомату залишається адміністративна стаття (штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень), – каже адвокат Ростислав Кравець. – Але якщо ігнорування повісток стало систематичним, справді може настати кримінальна відповідальність.

Нагадаємо, що днями суд уперше в Україні призначив реальний термін – 3 роки позбавлення волі – за ухилення від мобілізації. Йшлося про випускника військової кафедри у званні молодшого лейтенанта, який пройшов медкомісію, був придатним до служби, але не з'явився на місце відправлення на службу.

8. Хто може розраховувати на бронювання?

27 січня Кабінет міністрів своєю ухвалою затвердив новий порядок бронювання військовозобов'язаних працівників від мобілізації. Підприємство може забронювати до 50% співробітників, якщо воно критично важливе для економіки та відповідає хоча б трьом критеріям з таких:

  • ✅загальна сума сплачених бізнесом податків та зборів перевищує 1,5 мільйона євро,
  • ✅сума річних надходжень в інвалюті становить не менше 32 мільйони євро в еквіваленті,
  • ✅немає заборгованостей зі сплати ЄСВ,
  • ✅середня місячна зарплата працівників не менша за середню зарплату по регіону;
  • ✅є резидентство у "Дія.City".

Обмеження не стосуються працівників підприємств паливно-енергетичного комплексу, держслужбовців категорії А та Б, керівників органів державного управління та їхніх заступників.

Також під броню потрапили громадські активісти, які працюють в українських та міжнародних неурядових організаціях, що реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів.

9. Якщо бронь є, а прийшли з повісткою?

У постанові Кабміну сказано, що раніше отримана броня діятиме до закінчення терміну. Як бути, якщо вручають повістку, у коментарі Military Media Center розповів начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач.

- Власники броні мають носити із собою про це документи та демонструвати уповноваженим.

Якщо вручення все ж таки відбулося, то з відповідними документами необхідно прибути до ТЦК, і повістка буде анульована.

До речі, на керівників органів місцевого самоврядування броня поширюється. Тож вищезгаданого мера Броварів Ігоря Сапожка до армії не відправлять.