21 грудня
Завантажити ще

У Харкові готові зібрати приватне бомбосховище. Усього за 2,5 мільйона грн

У Харкові готові зібрати приватне бомбосховище. Усього за 2,5 мільйона грн
Фото: instagram.com/miy.skhov

Стартап харківських підприємців має назву «СХОВ», і це повністю відображає його головну ідею – безпечний простір з атрибутами комфортного життя і високий рівень захисту. Підприємці займаються виготовленням справжніх бункерів.

Як виглядає такий бункер? Це комфортабельна невеличка квартирка, обладнана за правилами, які відповідають вимогам до бомбосховищ. Є по два виходи, вони повністю автономні і мають все, щоб їхні жителі довгий час не залежали від зовнішнього світу.

Дозволить не полишати місце проживання за будь-яких умов

В базовій комплектації бункер включає ванну кімнату, кухню і спальню на трьох осіб. Їх можна під’єднати до домашньої системи водопостачання, каналізації і оснастити вентиляцією.

Виготовляється повністю з металоконструкції з антикорозійним покриттям, що робить її довговічною. Також бункер має надійну герметизацію від внутрішнього простору і міцну сталеву конструкцію з підвищеною жорсткістю.

- Ми сім місяців розробляли проєкт підземного укриття. Коли мільйони людей покинули Україну, ми зрозуміли що потрібно створити дещо, що зможе повернути цих людей додому, при цьому не наражаючи їх на небезпеку, - кажуть розробники. – Тож головна ідея проєкту полягає в створенні безпечного простору, що має повну автономність на декілька тижнів та водночас забезпечує звичний домашній рівень комфорту. Ми впевнені, що наявність вдома такого схову в подальшому дозволить не полишати місце проживання у разі надзвичайної ситуації.

Бункер розрахований на удар важкою артилерією, повний блекаут та відключення комунікацій, а надміцні броньовані двері та можливість облаштування замаскованого входу дозволяють перечекати окупацію. Звісно, за умови наявності запасів води і їжі.

- В укритті є холодильна та морозильна камери, запас води та система її очищення, система вентиляції та фільтрації повітря, місце зберігання речей.

Схов з усіма комунікаціями збирається на фабриці, що значно спрощує та прискорює його встановлення у майбутнього власника, - додають творці проєкту.

В базовій комплектації бункер включає ванну кімнату, кухню і спальню на трьох осіб. Фото: instagram.com/miy.skhov

В базовій комплектації бункер включає ванну кімнату, кухню і спальню на трьох осіб. Фото: instagram.com/miy.skhov

Три ступені захисту

Розробники кажуть, що в них є три види бункерів з різними ступенями захисту. Перший має стандартну бетонну плиту і двометрове заглиблення. Другий – посилену плиту і двометрове заглиблення. Третій – надтовсту бетонну плиту і заглиблення аж на три метри. Та в чому різниця між ними на практиці? Наскільки вона суттєва?

- Різниця між рівнями захисту полягає в товщині бетону та глибині заглиблення. І ця різниця є суттєвою, бо товщина армованого бетону та глибина між варіантами змінюється майже в два рази, - пояснюють наші співрозмовники.

Роблять бункери і на індивідуальне замовлення, під потреби замовника.

- Індивідуальні замовлення, звісно, ми виконуємо, але основна ідея - що є вже готовий універсальний бункер, який треба тільки встановити на ділянці. Тобто з моменту, коли ви вирішили його придбати, до того моменту, коли вже можна ним користуватись, пройде тиждень-два максимум, - зазначають розробники.

Але є і певні технічні вимоги. Для монтажу бомбосховища потрібно мати майданчик не менше ніж 12х5 метрів, під котрим і буде встановлюватись бункер. А ще необхідна певна кількість вільного місця для виконання земляних робіт, під’їзду спеціальної техніки і відсутність перешкод на землі і в повітрі в вигляді інженерних мереж і електричної проводки.

Яка ціна питання?

Стандартний бункер коштує 2 450 000 гривень. До нього можна додати ще певні покращення, наприклад, герметичні броньовані двері за 177 000 гривень чи обладнати укриття «Старлінком» за 39 тисяч гривень. Перший такий бункер зараз вже перебуває в стадії оздоблювальних робіт.

До речі

Мода на бункери і модулі безпеки

Пропозиція бізнесменів та винахідників з Харкова – далеко не єдина на сьогоднішньому ринку будівництва. Банальний запит у «Гуглі» запропонує вам кілька десятків варіантів побудови свого персонального бункера. А ще модульна система створення таких конструкцій передбачає можливість будівництва (з дотриманням усіх законних нормативів) і для більшої кількості клієнтів, ніж одна сім'я. Потрібен «схов» для школи, дитячого садка, лікарні, великого офісу? Звертайтеся за наявності коштів - будь-який клієнт буде задоволений. Щоправда, «підземні забудовники» чесно попереджають – абсолютну безпеку гарантувати не можуть.

- Ми ще не стикалися із реальною перевіркою ефективності таких споруд. Так, від уламків, від попадань снарядів, випущених з «Градів» або мінометів, бункер захистить. А ось пряме влучення важкої авіабомби витримає навряд чи. Від таких боєприпасів модульні сховища потрібно ховати на глибині 8-10 метрів, що робить проєкт набагато дорожчим, – ділиться на умовах анонімності менеджер компанії, що пропонує будівництво приватних бомбосховищ. – Запитів після виходу реклами було дуже багато, реальних клієнтів – одиниці, та й то на малобюджетні проєкти.

«Малобюджетний проєкт» коштуватиме клієнтові від 400 000 гривень. Найчастіше це невеликі модулі, закопані неподалік приватних будинків. Глибина установки від 2 до 4 метрів, загальна площа підземного приміщення 15 – 20 кв. метрів. За бажання будівельники виготовлять і монолітний бетонний блок без вікон з вентиляційним відведенням, що стикується з основною «мирною» будівлею. Саме на такі конструкції сьогодні є певний попит.