Завантажити ще

ISW: Пригожин втрачає довіру Путіна

ISW: Пригожин втрачає довіру Путіна
Фото: IGOR RUSSAK/REUTERS

Фінансист ПВК "Вагнер" Євген Пригожин втрачає авторитет в очах президента Росії Володимира Путіна після невдалих спроб захопити Бахмут. Такого висновку дійшли аналітики Інституту вивчення війни ( ISW).

Експерти наголосили, що «зірка Пригожина» почала заходити після кількох місяців видимого підйому після того, як він не зміг виконати обіцянки захопити Бахмут власними силами.

Скоріш за все, вважають аналітики, Путін звернувся до Пригожина та  генерала армії Сергія Суровікіна з проханням продовжити зусилля, спрямовані на те, щоб зламати волю України та її західних прихильників продовжувати війну після того, як російські збройні сили досягли кульмінації і зазнали катастрофічних невдач. Паралельно Міноборони і Генеральний штаб Росії на чолі з Сергієм Шойгу і генералом Валерієм Герасимовим зосередили свою увагу на мобілізації російських резервістів і призовників та створенні умов для підвищення ефективності дій регулярних російських збройних сил, але вони не мали великої надії досягти чогось вирішального восени і на початку зими 2022 року.

- Путін, очевидно, вирішив дати Пригожину та Суровікіну шанс показати, що вони можуть зробити з мобілізованими в'язнями, з одного боку, та жорстокою авіацією проти української цивільної інфраструктури, з іншого. Обидві спроби зазнали невдачі, - вважають експерти.

В інституті припускають, що Путін вирішив відмовитися від підтримки Пригожина і його нерегулярних сил і знову покластися на Герасимова, Шойгу і російські збройні сили. Таке рішення Путіна, на думку експертів, маргіналізує групу "Вагнера" та угруповання "силовиків", які, тим не менш, продовжують воювати в Україні.

Путін також намагається відновити авторитет і репутацію Міноборони Росії, які були сильно підірвані невдачами у 2022 році і протягом багатьох місяців піддавалися жорстким нападкам з боку фракції "силовиків".

Експерти вважають, що Пригожин думав, що його зусилля в Україні продовжать надавати йому військову і політичну владу в Росії. Але інтенсифікація боїв за Бахмут у грудні та їх подальша кульмінація також можуть свідчити про те, що Пригожин намагався і не зміг затьмарити російське Міноборони до початку 2023 року. Нещодавнє очевидне падіння авторитету і впливу Пригожина, ймовірно, відображає реальні обмеження його фактичної влади, зазначають аналітики.

- Пригожин навряд чи назавжди покине коло Путіна. І він може піднятися, якщо Герасимов і його коло знову підведуть Путіна. Але наразі Пригожин, вочевидь, є "списаною" силою у кремлівському оточенні, - наголосили експерти.

В зв’язку з цим в інституті вважають, що дії Путіна повернули Росію на шлях відбудови своєї армії.  Вони рекомендували НАТО «звернути увагу на цей розвиток подій як на питання власної майбутньої безпеки", незважаючи на те, що він може сигналізувати для України.