19 травня
Завантажити ще

Слід Чорного Водяного Кролика: від появи «Пепсі-Коли» до вбивства Кеннеді

Слід Чорного Водяного Кролика: від появи «Пепсі-Коли» до вбивства Кеннеді
Фото: chinatravel.com

Бажання святкувати Новий рік неодноразово, щоб напевно справдилися всі побажання та мрії, не відпускає нас до кінця січня – початку лютого. Цими днями святкується Новий рік за китайським календарем, тож 21 січня о 18.00 ми знову наповнимо келихи шампанським чи зеленим чаєм без цукру (як роблять справжні жителі Піднебесної) та зустрінемо рік Чорного Водяного Кролика. А KP.UA розповість про аналогічні «кролячі» роки в історії людства.

Кожні 12 років тварина-символ нового року повторюється з різницею лише у кольорах та стихіях (чорний, білий, жовтий, зелений, водяний, вогненний тощо). Рік Кролика вже був у 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999 та 2011 роках. А саме Чорний Водяний Кролик знаменував 1963-й, 1903-й, 1843-й і таке інше. Вважається, що рік Кролика приносить процвітання, сприятливі зміни та умиротворення. Ми зазирнули вглиб історії і міцно замислились.

🐇1963 рік

🐇Цього року чого тільки не відбувалося – перевороти, землетруси, укладення договорів та дружби та сенсаційний виступ не так уже й сильно відомої британської групи з чотирьох молодих людей на сцені театру Palladium у Лондоні. Після цього виступи, показаного на телебаченні в США, The Beatles прокинулися мегапопулярними. Через два місяці вони випустили в Британії свій перший довгограючий альбом, який посів лідируючі позиції в британських хіт-парадах, і з цього року почалася ера «бітлів», яка, здається, ніколи не закінчиться.

Група Beatles, 1963. Фото: Edward Wing/Express/Hulton Archive/Getty Images

Група Beatles, 1963. Фото: Edward Wing/Express/Hulton Archive/Getty Images

🐇Це було в січні, а в листопаді не менш популярного в народі президента США Джона Кеннеді вбили, і це стало одним із найгучніших політичних злочинів ХХ століття. Якщо брати взагалі криміногенну обстановку, то 1963-й уславився подією, що увійшла в історію під назвою «Велике пограбування поїзда». У серпні банда з 15 осіб червоним сигналом семафору зупинила поштовий потяг Лондон - Глазго, неподалік Чеддінгтона в графстві Бекінгемшир, і викрала 2,5 млн. фунтів стерлінгів.

Президент Кеннеді за хвилину до фатального пострілу. Фото: Vіctor Hugo King. Зображення з Бібліотеки Конгресу США

Президент Кеннеді за хвилину до фатального пострілу. Фото: Vіctor Hugo King. Зображення з Бібліотеки Конгресу США

🐇 Ще і папа Римський Іоанн XXIII помер у червні…

🐇З великого: 16 червня 1963 року з радянського космодрому стартував корабель «Схід-6» з першою жінкою-космонавтом на борту Валентиною Терешковою. Корабель через три дні благополучно повернувся на Землю, а Валентина Терешкова через півстоліття продемонструвала дива просто космічного масштабу, наприклад, запропонувала обнулити терміни правління президента Путіна тощо.

Валентина Терешкова – перша жінка-космонавт. Photo by Keystone/Getty Images

Валентина Терешкова – перша жінка-космонавт. Photo by Keystone/Getty Images

🐇 Згадавши недобре слово російського президента, можна ще дізнатися, що в 1963 році СРСР, США та Великобританія підписали Договір про заборону випробувань ядерної зброї (потім до Договору приєдналися ще 96 держав). Справа потрібна, але, як показав потім СРСР та його наступниця Росія, всі підписані ними договори не стоять і того паперу, де стоять їхні підписи. І це вже наша історія з вами.

🐇Того року СРСР тісно дружив з Кубою (у лютому вивів війська з її території, у квітні Фідель Кастро приїжджав у гості) і дуже сильно лаявся з Китаєм. Щоправда, лаятись почали ще наприкінці 50-х, і в історію цей конфлікт увійшов як радянсько-китайський розкол. Причин було багато: Хрущов і Мао Цзедун сперечалися, хто з них більший за комуніста, нервували один одного висилкою дипломатів і вказували опоненту, як правильно дружити з країнами капіталістичного табору, щоб не образити союзників з комуністичного. Кульмінацією конфлікту в 1969 стали сутички радянських і китайських прикордонників на острові Даманський. Через 20 років конфлікт затих, а винними призначили ті самі капкрани, які намагалися вбити клин і внести розбіжності у радянсько-китайську дружбу навіки. 1963 року протистояння відбувалося на рівні взаємних звинувачень у неправильності політики, а видання «Женмінь жибао» прямо звинуватило СРСР у важкому економічному становищі КНР. Договір із забороною випробувань ядерної зброї Китай тоді ж назвав «обманом народів» і запропонував взагалі знищити ядерну зброю в усіх країнах.

Так його й послухали, а треба було б… Ось таким був тоді рік Чорного Водяного Кролика, і де тут спокій та сприятливі зміни, ми вас питаємо?

🐇1903 рік

Ми перевели подих і дали Кролику ще один шанс – можливо, у 1903 році у світі було спокійніше та приємніше?

🐇 Набагато! Кролик попрацював на славу, хоча, мабуть, все-таки в людях. Тільки в червні світ став цікавішим у тисячі разів: наприклад, Генрі Форд заснував автомобільну компанію «Форд Мотор» і автомобіль як такий перетворився з предмета розкоші на предмет першої необхідності. І цього ж місяця свою ходу планетою розпочала торгова марка «Пепсі-Кола».

Генрі Форд перетворив автомобіль із засобу розкоші – на засіб пересування. Фото: Keystone Features/Getty Images

Генрі Форд перетворив автомобіль із засобу розкоші – на засіб пересування. Фото: Keystone Features/Getty Images

🐇А в Нідерландах фізіолог Віллем Ейнтховен сконструював перший у світі електрокардіограф (ЕКГ), який міряє зараз наше серцебиття, видаючи результат на довгих вузьких смужках картатого паперу. Але Нобелівську премію того року отримав не він, а подружжя П'єр та Марія Кюрі – за визначні заслуги у спільних дослідженнях явищ радіації.

🐇У грудні брати Райт випробували вперше у світі свій літальний апарат «Флайєр». Пілотував машину Орвілл, його брат Вілбер Райт спостерігав за польотом із землі. «Флайєр» протримався в повітрі 12 секунд на висоті 2-3,5 метра і подолав відстань 39 метрів. Зараз ми літаємо довше й надалі.

Перший у світі літак запустили брати Райт. Фото: John T. Daniels. Зображення з Бібліотеки Конгресу США

Перший у світі літак запустили брати Райт. Фото: John T. Daniels. Зображення з Бібліотеки Конгресу США

🐇1843 рік

🐇Чорний Водяний Кролик того року був скуповувати на серйозні події. Вважаємо цей рік стабільним і без потрясінь. Хоча… У квітні почало масове переселення російських селян у зв'язку з освоєнням Сибіру, причому не так добровільне, як примусове. Їхати до біса на паски за Урал із ситних центральних регіонів охочих було небагато – хіба що кріпаки-мандри мчали туди, втрачаючи ноги, бо знайти їх на сибірських просторах було нереально. Іншим видавалися найпростіші знаряддя праці і вказувалося напрям, яким покірні жебраки російські селяни тупотіли годувати комарів і обробляти не найродючіші землі.

🐇Поки російські селяни вважали душові податі і мріяли уникнути рекрутчини, у Великій Британії вийшов перший номер журналу The Economist. Його засновником, власником та головним редактором перші 14 років виступав капелюшний фабрикант, економіст-самоучка та політик Джеймс Вілсон, який був переконаний, що всі біди в економіці пов'язані з втручанням у неї держави та церкви.

The Economist виходить досі і має попит більш ніж у 200 країнах світу, свято зберігаючи свої багаторічні традиції, наприклад, тримати імена авторів статей у секреті.

Перша обкладинка журналу The Economist. Фото: economist.com

Перша обкладинка журналу The Economist. Фото: economist.com

🐇Ну та родзинка на тортику з цифрами «1843»: цього року вперше пролунав весільний марш Мендельсона. Щоправда, це був не окремий твір, а увертюра зі спектаклю за п'єсою Шекспіра «Сон літньої ночі». Лише через 15 років на весіллі прусського короля Фрідріха Вільгельма IV та англійської принцеси Вікторії Адельгейди, старшої дочки королеви Вікторії, на весь світ грянуть ті найзнаменитіші оркестрові акорди. Ось воно сімейне благополуччя, яке обіцяв китайський Кролик!

🐇1783 рік

🐇Ще мінус 60 років і знову рік Чорного Водяного Кролика покрочив планетою. Почав із лютневого землетрусу в Італії – найдовшого та руйнівного в історії людства. На південному краю Апеннінського півострова землетрус тривав цілих 2 місяці. Потужні підземні поштовхи та цунамі звернули до руїн місто Реджо-ді-Калабрія та ще 180 інших населених пунктів. Загалом постраждали понад 380 поселень. Жертвами стихії стали близько 60 тисяч жителів.

🐇Перевівши дух і оговтавшись від пережитого потрясіння, європейці підняли голову вгору і побачили чудове спокійне небо. Французи брати Монгольф'є у червні запустили перший у світі тепловий аеростат, а в листопаді на повітряній кулі вже пропливли перші люди – хімік Жан Франсуа Пілатр де Розьє та його друг маркіз Франсуа д'Арланд. Півгодини польоту стали першим кроком людства до подорожей повітрям – і рівно через 120 років, на рік того ж Чорного Водяного Кролика згадані брати Райт відкрили нову еру повітроплавання.

Повітряний шар братів Монгольф'є – люди вперше піднялися на літальному апараті. Фото: Claude Louis Desrais. Bibliothèque nationale de France

Повітряний шар братів Монгольф'є – люди вперше піднялися на літальному апараті. Фото: Claude Louis Desrais. Bibliothèque nationale de France

🐇Втім, у тому ж 1783 був здійснений і перший в історії стрибок з парашутом. Французький фізик Луї Себастьян Ленорман удосконалив відомий вже понад сто років парашут Фауста Верначіо та 6 грудня стрибнув з даху будинку в Парижі. Стрибок вдався. Підбадьорений успіхом, Ленорман потім ще раз стрибнув зі шпиля обсерваторії в Мольпельє. І знову вдало!

А тепер про найголовнішу подію 1783 року – саме такою вона нам здається із січня 2023-го.

🐇19 квітня 1783 року імператриця Катерина II видала маніфест про приєднання Криму до Росії. Текст маніфесту підготував князь Потьомкін, який обіцяв жителям Криму «свято і непохитно за себе та наступників нашого престолу утримувати їх у рівні з природними нашими підданими, охороняти та захищати їхні особи, майно, храми та природну їх віру»…

Маніфест про приєднання Криму до Росії – схоже створення фейкових результатів референдумів у російських правителів у крові. Фото: krym.rusarchives.ru

Маніфест про приєднання Криму до Росії – схоже створення фейкових результатів референдумів у російських правителів у крові. Фото: krym.rusarchives.ru

Залишається сподіватися, що коли історичні віхи Кримського півострова якимось чином пов'язані з китайським календарним Кроликом, то й цей рік буде насичений подіями, пов'язаними з Кримом, а які саме це будуть події – питання вже не до Кролика…