21 листопада
Завантажити ще

Чадолюбство та очі «на потилиці»: цікаві факти про кроликів - символ 2023 року

Чадолюбство та очі «на потилиці»: цікаві факти про кроликів - символ 2023 року
Фото: Rex Landingham с сайта Pixabay

Згідно з китайським календарем, Новий рік - 2023 пройде під знаком Чорного Водяного Кролика 🐇. У чистому вигляді такої породи, звичайно, не існує, хоча просто водяні кролики живуть на півдні США. У нас же «водяться» переважно декоративні, які в ролі домашніх вихованців ще не дотягують до котиків, але можуть помірятися популярністю з хом'яками і морськими свинками.

Про особливості цих милих тварин kp.ua поговорила із зоологом, засновником зворушливого зоопарку «Жива планета» Євгеном Буяновером.

Зуби ростуть «до пенсії» та по 12 сантиметрів на рік

Євген Буяновер. Фото: особистий архів

Євген Буяновер. Фото: особистий архів

Дивовижною особливістю кролячого організму є зір, що «працює» не для пошуку їжі або пересування, а для виявлення небезпеки.

– Високо розташовані з боків голови очі забезпечують дуже широке поле зору, кролики бачать практично на 360 градусів навколо себе – і те, що у них за спиною, і те, що високо вгорі, – пояснює зоолог. – Це тварина – жертва, яка має в природі так багато ворогів, що треба завжди бути напоготові. При цьому вони в буквальному значенні слова не бачать того, що під носом – там у них «сліпа зона».

Компенсують кролячу далекозорість відмінний нюх і великі вуха, повертаючи якими тварина ніби посилює «слух». Щоправда, у чуйного слуху, що вловлює будь-які шерехи та ворушіння, є побічний ефект: будь-який гучний і несподіваний звук може довести кролика до серцевого нападу і навіть смерті.

Зуби – ще один кролячий феномен, адже у них все не так, як у інших ссавців. У всіх дитинчата народжуються беззубими, а у кроленят молочні зубки розвиваються ще до народження, і на світ вони з'являються голими, сліпими, глухими, але зубастими. У новонароджених малюків 16 зубів, через місяць - вже 28. І протягом усього життя вони безперервно ростуть "в довжину", до настання похилого віку, додаючи близько сантиметра на місяць і 12 см на рік. Страшно уявити, як виглядали б ці милі істоти, якби щодня і щогодини не сточували свої «дикі» зуби!

- У природі кролики легко справляються з цим завданням, а у домашніх завжди повинні бути в наявності дерев'яшки і всякі «погризушки» для сточування різців, - попереджає Євген Буяновер. - Інакше доведеться вдаватися до хірургічного видалення зубів.

Сутички конкурентів – не гірші, ніж у тигрів

Кролики – відмінні стрибуни та бігуни, хоч і не від хорошого життя, а виключно з метою самозбереження. Серед їхніх спортивних показників півтораметрові стрибки у висоту, дво- і навіть триметрові – у довжину. І дуже пристойна швидкість, яка при небезпеці  досягає 50 км/год – практично як у професійного велогонщика.

Кролики – відмінні стрибуни та бігуни, хоч і не від хорошого життя, а виключно з метою самозбереження

А все завдяки розвиненим та потужним лапам, які у цих тварин виконують ще дві функції: «розмовляти» та захищатися. Спілкування зі світом відбувається за допомогою передніх: барабанячи ними, кролики транслюють емоції та сигнали. Що стосується домашніх – дають зрозуміти людині, що відчувають занепокоєння, роздратування чи страх, дикі у такий спосіб попереджають родичів про небезпеку.

– Крім того, таким стукотом вони окреслюють свою територію, показуючи, хто тут господар, – розповідає зоолог. - Так роблять і декоративні, особливо самці, які не бажають уживатися в одній клітці. Суперництво, конкуренція – у них все є, не гірше, ніж у хижаків.

Задні лапи – для справи, тобто для відсічі ворогові, причому удари ними настільки сильні, що можуть залишати рани. Хоча трапляються сутички з кусанням та кровопролиттям і між своїми, відрізняються цим виключно самці.

Годувати кроликів найкраще сіном. Фото: Kevin із сайту Pixabay

Годувати кроликів найкраще сіном. Фото: Kevin із сайту Pixabay

Різні батьки – не завада дітонародженню

«Розмножуються, як кролики» - цей вираз чули, напевно, всі, і в плані репродуктивного здоров'я у кроликів бездоганна репутація. А що залишається робити, коли тебе щохвилини хтось хоче зжерти, їжу ще спробуй добудь, клімат змінюється, і термін життя в дикій природі лише близько року? До того ж кролиця часто не може зберегти усіх новонароджених, частина їх гине, і потрібно нескінченно відновлювати популяцію.

«Розмножуються, як кролики» - цей вираз чули, напевно, всі, і в плані репродуктивного здоров'я у кроликів бездоганна репутація

Щоправда, природа компенсувала це дивовижною фізіологічною особливістю самок: вони можуть одночасно виношувати два потомства від різних батьків, оскільки мають подвійну матку. Або одних годувати, а інших паралельно виношувати. Але, незважаючи на тяжкість такого материнства, кролиці відрізняються надзвичайним чадолюбством.

- Мати будує гніздо, утеплюючи його шерстю, вирваною зі своїх боків, - зазначає зоолог. - І коли кроленята народжуються – абсолютно безпорадними, вона не відходить від них ні на крок. Їх не може погодувати інша самка, як це відбувається у зайців, і чужих дітей кролиця годувати не стане, «підкидьків» може навіть знищити.

Про батьківські почуття самців нічого не відомо, а розмножуватися їм заважає лише спека, яку всі кролики погано переносять. Тому влітку вони на якийсь час можуть робитися стерильними, але з настанням прохолодної погоди репродуктивна функція повертається.

А ось особливим інтелектом кролики не відзначаються, заповнюючи «прогалину» високою пристосованістю до виживання та соціальністю, адже, незважаючи на полохливість, самотності вони не виносять. Тому в дикій природі живуть цілими колоніями, а в неволі прив'язуються до людини. За словами Євгена Буяновера, вони звикають до місця, їх можна привчити до лотка, вони відрізняють господаря від чужих людей, впізнають його за голосом. І страждають, якщо отримують мало спілкування та уваги.

У природі кролики живуть у норах, виритих своїми ж лапками. Фото: Z O із сайту Pixabay

У природі кролики живуть у норах, виритих своїми ж лапками. Фото: Z O із сайту Pixabay

НА ЗАМІТКУ

Кролик – символ тихого та мирного дому

Декілька порад від зоолога для тих, хто вирішить у новому році завести вдома цю милу тварину:

  • 🐇Підійти до цього рішення виважено, оскільки це друг не на тиждень, а на роки – у неволі кролики можуть прожити до 10 років.
  • 🐇Дотримуватися дієти і забезпечити простір.

- Чомусь усі вважають, що морква, капуста, буряк – основа раціону кролика, але це не так, хоча це й улюблена їжа, – каже зоолог. – Зловживання овочами особливо небезпечне для молодих тварин. У кроликів дуже довгий кишечник, вдесятеро перевищує довжину тіла, і він легко забивається свіжим кормом і травою, що загрожує загибеллю. Основа їхнього харчування, 80% раціону – це сіно, яке має бути завжди доступним, і яке можна їсти в необмеженій кількості, що кролики, власне, і роблять.

До речі, через здатність жувати без зупинки, перериваючись лише на сон, домашні кролики схильні до ожиріння. Їжі повно, від хижаків тікати не треба, та й бігати ніде, коли сидиш у клітці. Тому вихованцям потрібно забезпечити максимальний простір для руху та стежити за раціоном. Зайву вагу провокує зерновий корм - і це третя складова раціону у вигляді пшениці, кукурудзи, насіння.

  • 🐇Не заводити кролика для зовсім маленьких дітей, які ще не вміють стримувати свої емоції та пориви. Це друг для свідомішого віку, коли дитина розуміє, що це не іграшка, а жива істота зі своїми особливостями.
  • 🐇 Пам'ятати про надчутливість звірків і в їхній присутності не виявляти гучних емоцій: не ридати, не реготати, не лаятись, не верещати.
  • 🐇 Врахувати, що кролики добре переносять холод, але страждають у спеку, схильні до перегріву і навіть теплових ударів.

В ТЕМУ

Заєць – кролик: знайти п'ять відмінностей
  • 🐰Зайці живуть на поверхні землі, кролики – у тунелях, виритих своїми лапами.
  • 🐰Зайців не можна приручити, кролики піддаються дресируванню. Хоча й серед зайців бувають винятки.

– У нас живе «переселенець» з Маріуполя – заєць Марк, – розповів Євген Буяновер. – Сім'я, яка врятувала його зовсім малюком, евакуювалася до Дніпра, потім люди поїхали далі, а Марка привезли до нас. І він жив у них як домашній вихованець, став зовсім ручним та товариським, хоча зайці дуже погано соціалізуються. Ймовірно, тому що вони його виростили та приділяли дуже багато уваги.

  • 🐰Зайці – одинаки, кролики – колективні тварини.
  • 🐰Зайчихи, на відміну від кролиць, не божевільні матері.

- На відміну від кроликів, зайченята народжуються з шерстю, з відкритими очима, тому вони не вимагають такого материнського догляду, - пояснює зоолог. - Зайчиха може народжувати та залишати їх у різних місцях, щоб у разі нападу хижака хтось уцілів. Не перебуває з ними постійно, а навідує для годування, причому годувати новонароджених може і чужа зайчиха, що забігла.

  • 🐰Шлюбний період у кроликів триває цілий рік, у зайців – у певні місяці, залежно від особливостей клімату.