Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
21 квiтня
Завантажити ще

Читаємо найкраще: переможці українських книжкових премій-2022

Читаємо найкраще: переможці українських книжкових премій-2022
Фото: un-perfekt с сайта Pixabay

2022-й вже закінчився, та різноманітні конкурси і премії, які вибирають кращого з кращих минулого року, ще продовжуються. Ми зібрали найкращі книги 2022 року - як переможців у рубриці «Художня література українською мовою», так і номінантів. На жаль, ми не можемо розповісти про всі, то ж KP.UA вибрала лише деякі з найкращих.

Шевченківська премія

А ось в комітеті Національної премії України імені Тараса Шевченка вже вибирають переможця 2023 року. Поки що є короткі списки, переможця традиційно оголосять до дня народження Кобзаря у березні. А оскільки вибирають в комітеті вже з виданих книжок, тож додаємо і їх до підбірки за 2022 рік.

У номінацію "Література" увійшло три: книга поезій «Жидівський король» Олександра Авербуха, книга поезій «Орден мовчальниць» Катерини Калитко та роман «Хто ти такий» Артема Чеха (він же Артем Чередник). Про роман розкажемо детальніше

До речі, переможцем минулорічної Національної премії ім. Шевченка став роман Тамари Горіха Зерня «Доця» - про нього ми писали неодноразово. Він же, до речі, вже другий рік поспіль тримається у лідерах продажу і став лауреатом й інших книжкових премій.

"Хто ти такий?"

Артем Чех

Meridian Czernowitz, 2021

Майже автобіографічна історія, в якій автор намагається розібратись зі своїм минулим. Це історія малолітнього Тимофія, який дорослішає на тлі 1990-х років. Питання «Хто ти такий?» постійно задає контужений в Афганістані Фелікс – офіцер, який провів на війні 8 років і з яким у хлопця склалися складні й заплутані стосунки. На дорослішання Тимофія впливає тінь колишньої війни і, можливо, й майбутньої. І зрештою приводить до того, що питання «Хто ти такий» задає собі вже й дорослий Тимофій.

Не легка і, за словами автора, депресивна книга, може, від того, що часи були важкі. Втім, це не завадило роману здобути популярність серед читачів, а минулого року стати лауреатом премії «Книга року ВВС-2021».

Премія "Книга року ВВС"

"Танці з кістками"

Андрій Сем'янків (MED Goblin)

Віхола, 2022

Лікар-анастезіолог та автор блогу MED Goblin, чия перша книжка «Медицина доказова і не дуже» стала бестселером, Андрій Сем’янків вирішив перейти до художньої прози.

У видавництві «Танці з кістками» назвали медичним трилером. Втім, це більше драма - історія Северина, лікаря-невдахи, у якого почалась криза середнього віку. Не досягнувши нічого до 42-річного віку, він вирішує бодай заробити грошенят на ринку трансплантології. Не гребуючи при цьому нічим – підставити колегу, підробити медичний висновок, продати спочатку частину органу, а потім і цілий. Один злочин тягне за собою інший, і от вже утворилась снігова лавина проблем, коли герой розуміє, що йому вже нема чого втрачати. Та й сам Северин сильно змінюється під тиском своїх вчинків. Залишається лише питання, як далеко він готовий зайти.

Вибір року від ПЕН

Український ПЕН – культурна і правозахисна громадська організація, що об’єднує письменників, видавців, запропонувала цілий список найважливіших українських новинок – 129 публікацій (і це ще на 44 менше, ніж минулоріч).

В організації відмітили, що до списку увійшли не тільки книги, написані у 2022 році, а й видання минулих років і класика.

У номінації «Художня література. Проза» - 9 книжок. Серед них не новинка - «Нічні купання в серпні» Сергія Осоки, оповідання вперше вийшло ще у 2016 році – про життя людей, які свого часу пережили Голодомор, а зараз зіштовхуються з проблемами старості. Є тут і класика - роман «Місто» Валер’яна Підмогильного.

Про роман «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа ми вже згадували вище.

Також до списку увійшли:

  • «Інклюзія» Ганни Городецької (Темпора, 2022) – роман про незвичайні долі підлітків та вже дорослих людей, учнів вечірньої школи і про їхню турботливу вчительку.
  • «Її порожні місця» Анни Грувер (Видавництво Старого Лева, 2022) – дебютний, водночас автобіографічний та фантасмагоричний роман про двох дівчат-ровесниць. Одна сучасна - Анна, переселенка з Донецька, зі своїми захопленнями музикою та одруженим чоловіком, шукає розгадки у записах іншої – глухої єврейки Сари, яка вела щоденник протягом 1938-1941 років. Долі таких різних дівчат дивним чином поєднуються.
  • «Гіркі апельсини» Марини Манченко (Темпора, 2022) – п’ять історій про українок та українців, які відправились шукати кращої долі на Сицилію. Та, як виявилось, попри всі місцеві принади, є й багато проблем. Долі персонажів розкриваються за допомогою місцевого колориту.
  • «Мовчання цезію» Теодозії Зарівни. (Дух і Літера, 2022) – неспішний життєпис одинокої жінки, яка залишилась у покинутому селі в Чорнобильській зоні.
  • «Руки і сльози. Роман про Івана Франка» Степана Процюка (ТунДрайв, 2022) - ґрунтовне дослідження життя класика української літератури – його страхів, сумнівів та кохання.
  • «Сорокоуст» Сергія Рафальського (Смолоскип, 2022) – дивний, складений з уривків, клаптиків та окремих слів з пам’яті головного героя – роман-колаж. Герой – Михайло Ковальський вирішує розпочати подорожі у несвідоме, щоб віднайти заново своє Я та звільнитись від страждань минулого.

В ТЕМУ

Вибір Amazon-2022

В рейтингу найкращих книжок, по версії Amazon, – перше місце минулого року посів роман Ґабріель Зевін «Tomorrow, tomorrow, tomorrow». Ця книга, яка стала також і бестселером, за версією New York Times, - історія двох друзів, яких об’єднала любов до відеоігор та їхні розробки.

Це історія дружби, успіху, слави і… трагедії. У лютому 2023-го книга має вийти у перекладі на українську у видавництві «Віват».