Завантажити ще

Жителі Ладижина: Ми без тепла та світла майже тиждень, але терпимо. Йде війна

Жителі Ладижина: Ми без тепла та світла майже тиждень, але терпимо. Йде війна
Фото: facebook.com/sokolovyy

Без газу, світла та тепла

Містечко Ладижин за сотню кілометрів від Вінниці вже втретє стало об'єктом ракетної атаки російських військ. Ціляться в місцеву ТЕС, в яку вкотре прилетіло 14 січня – відтоді 23 тисячі мешканців залишилися без опалення та гарячої води.

Найгірше доводиться тим, хто живе у гуртожитках місцевого технікуму – тут, за словами місцевих, окрім тепла та постійних відключень світла, немає ще й газу.

– У гуртожитках чомусь світло вимикають частіше, ніж в інших будинках Ладижина, – обурюється місцевий мешканець Андрій Книш. – Ми не можемо навіть приготувати їжу – коли є світло, все на навчанні та роботі. Ідеш – темно і приходиш – темно. Краще б відключали там, де хоча б газ є – так було б справедливіше!

Опалення в місті тільки-но починає з'являтися - його вже точково відновили. Пощастило далеко не всім – більшість сидить із холодними батареями.

– Я взагалі не чув, щоб у когось з'явилося опалення, – зазначає KP.UA інженер із Ладижина Андрій Яцура. – У мене його із 14 січня немає. Як гріюся? Та в куртці сиджу, у пунктах обігріву набираю два термоси чаю. Так і живемо.

Зараз у місті працює сім пунктів обігріву у різних мікрорайонах – це міськлікарня, ліцей, міськрада, пожежна частина, місцева ТРК та два намети. Всі вони відкриті для мешканців цілодобово – можна зарядити телефон, підключитися до інтернету, взяти гарячого чаю чи води та й просто зігрітися. Щоправда, така альтернатива теплій квартирі подобається далеко не всім городянам.

- А з немовлям теж пропонується йти до «пункту незламності»? - запитують молоді матусі. – А скільки у місті лежачих хворих чи паралізованих – їм теж у намет переїжджати чи до холу міськради? Вони можуть зігрітися від обігрівача, тільки коли є світло, а у нас – ні світла, ні тепла, ні мобільного зв'язку! Навіть на сполох не чуєш.

Втім, таких незадоволених, судячи з загальних настроїв ладижинців, не так уже й багато, незважаючи на те, що в місті справді серйозні перебої з теплом – його просто немає, мобільний зв'язок та світло – з перервами.

Від ударів по Ладижинській ТЕС страждає і вся Україна. Фото: t.me/pgo_gov_ua

Від ударів по Ладижинській ТЕС страждає і вся Україна. Фото: t.me/pgo_gov_ua

До шкіл завезли теплові гармати

Діти цей тиждень сидять удома – канікули продовжили через холодні батареї. Потроху до шкіл уже завозять теплові гармати – невдовзі навчання має відновитися.

Депутат Ладижинської міськради Антоніна Залєпа. Фото: facebook.com/ZalepaLad

Депутат Ладижинської міськради Антоніна Залєпа. Фото: facebook.com/ZalepaLad

- Коли була перша атака на нашу ТЕС цієї осені, ще до початку опалювального сезону, діти сприйняли це як пригоду – брали до школи пледи та подушки, все йшло ніби в ігровій формі, – зазначає депутат Ладижинської міськради Антоніна Залєпа. - Більший шок у мешканців був від того, що сюди прилетіло - хоч ТЕС за містом, але досить близько, і попадання ми чуємо добре. До цього місто жило більш-менш спокійно - у нас не було ракетних ударів, приїжджали переселенці, їм у нас подобалося... У нас всі дуже компактно, жили, допомагали один одному, відкривали якісь пункти - все було добре. А тут – шок, що воно нас теж дістало.

Перебоїв із теплом у Ладижині немає хіба що у лікарні – там своє опалення. До речі, індивідуальне опалення - це, схоже, чи не єдиний спосіб убезпечити себе від відключень тепла. І влада готова допомагати мешканцям – незахищеним верствам населення повернуть гроші за котли при пред'явленні квитанції та документів, що підтверджують покупку, а розробку проєкту та підведення до будинків комунікацій у разі їх відсутності мерія бере на себе.

Депутат Вінницької облради Андрій Гижко. Фото: facebook.com/gizhko

Депутат Вінницької облради Андрій Гижко. Фото: facebook.com/gizhko

Як це працюватиме на ділі – невідомо, але такі обнадійливі обіцянки звучать і трохи заспокоюють місцевих. Те саме стосується й газових конвекторів – за них також обіцяють повернути гроші.

- Щоправда, тут питання наявності цих конвекторів у магазинах – у зв'язку з великим ажіотажем та проблемами на митниці вони не завжди є, - зітхає у розмові з KP.UA депутат Вінницької облради Андрій Гижко. – Але гроші виділені, чекаємо на звернення - міськрада компенсує витрати.

На Ладижинській ТЕС працюють лише місцеві жителі. Раніше надлишок електроенергії, що виробляється на цій станції, навіть продавали до Молдови, але з початком війни це припинилося. Від ударів по станції, звичайно, страждає не лише Ладижин, а й вся Україна – атаки на неї так само впливають на збільшення дефіциту електроенергії, як і на решту енергооб'єктів у країні.

Запустять три котельні додатково

Після другого удару по Ладижинській ТЕС у листопаді минулого року у місті ухвалили низку рішень, які мають убезпечити 23 тисячі місцевих жителів від відключень. Забезпечити безперебійне опалення мають три нові котельні.

– Одна знаходиться на ТЕС – мазутна, вона законсервована, і зараз її відновлюють, раніше вона не працювала, – пояснює Андрій Гижко. - Одну нову в середу вже запустили, а ще одну модульну для школи невдовзі мають поставити в Україну – у нас їх не було, закуповували за кордоном.

Якщо наступні кілька тижнів обійдеться без ударів, то при їх повторенні пізніше Ладижин вже не повинен страждати від вимкнення опалення. Котельні мають покрити потреби людей.

- Боїмося тільки, щоб по них бити не почали, - хмуряться ладижинці.

Місцеву лікарню після вимкнення обігріває котельня на дровах. Фото: facebook.com/ladyzhyn.city.territorial.community

Місцеву лікарню після вимкнення обігріває котельня на дровах. Фото: facebook.com/ladyzhyn.city.territorial.community

Найкомфортніше місто Вінниччини

Ладижин ніколи не був якоюсь сяючою глибинкою – ні до війни, ні зараз. Звідси молодь не виїжджала куди очі дивляться у пошуках кращого життя. Своє місто місцеві люблять і пишаються ним, видно, що на його благоустрій не шкодували сил та грошей. Пишатися є чим - Ладижин вважається найкомфортнішим містом для проживання в області.

- Тут все є – річка Південний Буг, величезні водосховища, де не видно іншого берега, сосновий ліс, дуже гарний дендропарк з альтанками, велика площа, на якій граються діти з велосипедами та скейтами, – розповідають місцеві жителі. - Саме містечко невелике, компактне, все поряд. Дітей можна спокійно відпускати на спортивні гуртки чи в музичну школу - і батьки не хвилюватимуться, що станеться щось. Дуже безпечне місто. Є алея сакури та магнолій, навесні все місто у квітах. Дуже красиве, класне місто, в якому є чим зайнятися.

Відключення опалення та гарячої води люди, хоч і бурчачи, намагаються терпіти. У зв'язку з останніми ударами по країні і війною, що не припиняється, не вважають, що вони в гіршому становищі, ніж інші.

- Нічого страшного, що тиждень немає тепла та гарячої води, - наголошують люди. - Повірте, на передку набагато гірше. Йде війна, всі це розуміють. Ми дуже вдячні працівникам ТЕС, що вони працюють, щоб якнайшвидше відновити. Ми не робили з відключення трагедії ні вперше, ні вдруге, коли стояли морози, ні зараз. Є міста, де все набагато гірше – немає світла по 16 годин, і теж сидять без опалення, якщо воно залежить від світла.

Ладижин не дарма називають найкомфортнішим містом Вінниччини. Фото: Олександр Грінченко/commons.wikimedia.org

Ладижин не дарма називають найкомфортнішим містом Вінниччини. Фото: Олександр Грінченко/commons.wikimedia.org