Відключення електрики через російські обстріли, а часто і опалення, призводять до того, що в багатьох квартирах з'являється цвіль. Вологі приміщення не встигають прогріватись, до того ж, намагаючись зберегти тепло, українці менше провітрюють квартири, а це лише сприяє появі грибка.
Іноді підступна пліснява ховається в найнесподіваніших місцях, і про її появу в будинку можна навіть не здогадуватись. Втім, запідозрити про наявність цвілі у будинку можна за затхлим запахом, який залишається навіть після прибирання.
Що робити, якщо у будинку з'явився грибок? Які хвороби викликає цвіль, які органи страждають і як захистити себе? Про це KP.UA розповів лікар-алерголог, доктор медичних наук, завідувач кафедри клінічної лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П. Л. Шупика Віктор Іванович Літус.
- Вікторе Івановичу, як пліснява впливає на здоров'я? Які органи та системи страждають і як себе вберегти?
- Цвіль виділяє спори, які розлітаються повітрям і потрапляють до нас у легені. Не тільки спори, а й частинки плісняви можуть бути алергенами через токсини, які виділяє пліснява.
Цвіль призводить до появи алергії. Вона вражає верхні та нижні дихальні шляхи. Викликає риніти, кон'юнктивіти, бронхіти, бронхіальну астму. Хвороби шкіри – дерматити – теж бувають грибкової природи. Так, на хлібі може рости пеніцилін. Тому люди, які їдять хліб із пліснявою, ризикують отримати алергічну реакцію на антибіотики. Цвіль може викликати перехресну реакцію з іншими грибками. Тобто люди можуть реагувати на продукти з пліснявою – вино, пиво, хліб, бо там є дріжджі.
Цвіль може рости не лише на стінах, а й на сирому одязі, у ґрунті домашніх квітів. Багато хто говорить: у мене немає плісняви, немає квітучих рослин, тільки звичайні, чому є алергія? Тому що пліснява заводиться в грунті домашніх рослин.
Вона може жити і в організмі людини – на шкірі, у роті, кишечнику. Цвіль – грибкове ураження, яке можна зустріти на тілі тварин та птахів.
У наших будинках пліснява може «ховатися» в кондиціонерах. Часто можна почути: ти застуджуєшся через кондиціонер. Тільки його ввімкнули - з'являється нежить. Але треба розуміти, що така реакція організму – не інфекція і не вірус – це алергія.
Цвіль живе там, де сиро, тому кондиціонери потрібно періодично чистити та сушити.
У домашніх кондиціонерах з'являється пліснява, через яку нерідко виникає сенсибілізація (набута організмом підвищена чутливість до чужорідних речовин – алергенів).
Часто пліснява живе на антикварних предметах побуту - нею може бути уражене дерево. Вона добре почувається у старих меблях, килимах і книгах. Це місця зосередження плісняви.
Якщо запліснявілий хліб потрапляє в організм, це може спричинити алергію на деякі антибіотики. Зображення Robert Owen-Wahl із сайту Pixabay
- Цвіль можна не бачити, але вона все одно є?
- Так, її взагалі рідко видно. Крім того, вона ще може рости під шпалерами. Довгий час люди про неї не здогадуються, але коли знімають шпалери, виявляють на стінах цвіль.
Нерідко вона з'являється на вікнах. Найчастіше у будинках, де стоять склопакети. Через хорошу герметизацію накопичується конденсат – і у цих місцях заводиться пліснява. У дерев'яних вікнах із «дірками» пліснява буває рідше.
Закриті кватирки не корисні для здоров'я, хоча це погано для економіки: тепло йде. Вентиляція має бути в будинку правильною.
Часто пліснява зустрічається під умивальниками, у ванній. Тому ідеально після прийняття ванни або душу залишати двері відчиненими, щоб приміщення провітрювалося.
- Цвіль у будинку та на шкірі – явища різні?
- Різні, але споріднені. Вони мають перехресну реакцію.
- А чи правда, що цвіль може викликати онкологію? Багато хто про це говорить і пишуть.
– Є такі наукові роботи.
- Але це поки що не доведено?
- Все у світі має різні ступені підтверджень. Щодо зв'язку цвілі та онкологічних захворювань є думка, що це можливо. І краще думати так, щоби боротися з пліснявою.
- Як наш організм контактує із пліснявою?
- Або ми її з'їдаємо, або нею дихаємо. Вона розмножується спорами, які розлітаються у різні боки, а ми вдихаємо. Так у легені проникають і спори цвілі, і її шматочки.
- Наш організм бореться із пліснявою, як із вірусом?
- Бореться, але реагує на грибок по-різному, за типом алергічної реакції. Алергія – це теж захисна реакція.
- Як захистити себе від цвілі?
- Позбавлятися грибка в будинку, провітрювати приміщення, все сушити. Витравлювати грибок хімічними речовинами теж треба, але, насамперед, важливо боротися з вологою.
- А як же відома порада доктора Комаровського зволожувати повітря у квартирі?
- Підвищена вологість повітря та конденсат на стінах – різні речі. Повітря зволожують, щоб не пересушувалися слизові. А ось волога на стінах – вже погано. Що занадто, то не здраво.
Про те, як боротися у будинку з пліснявою, KP.UA розповів один із співробітників будівельної компанії «Каупер».
- З точки зору будівельника, як боротися з пліснявою в будинках і квартирах?
- Є будівельні матеріали тверді та щільні, наприклад, бетон. Є м'які, наприклад, гіпсокартонні укоси. Коли в м'який будівельний матеріал в'їдається грибок, це небезпечна ситуація. Якщо пліснява в'їлася в гіпсокартон, вже нічого не вдієш. Єдиний вихід – його демонтувати.
Після цього поверхні необхідно обробити антигрибковими засобами та ґрунтовками, які можна придбати в будівельних магазинах. А потім – нове оздоблення поверхонь, які були вражені грибком.
Ситуація, коли грибок з'являється на бетоні, простіша: достатньо обробити його спеціальними засобами.
На пластику пліснява не страшна: її достатньо змити. Пластик – це полімерна тверда поверхня, яка нічого не вбирає.
Якщо грибок з'явився під скотчем на вікнах, потрібно все зняти та викинути.
- А якщо грибок зайшов під герметик біля вікон чи стиків, наприклад, раковини зі стільницею?
- Його треба зрізати, обробити поверхню та нанести новий герметик.
- Значить, якщо на відкосі з'явилася пліснява, прибрати її шпателем та змити водою недостатньо?
- Тільки якщо це бетон чи є утеплювач. Утеплювач не боїться плісняви і добре поглинає воду. Інша справа гіпсокартон, шпаклівка та шпалери - там може зустрічатися така проблема, і в цьому випадку все доведеться міняти.
Найголовніше - це умови, за яких з'являється цвіль. Потрібно зрозуміти та усунути причину появи грибка.
Якщо просто відключити опалення і в будинку стане холодніше – грибок не з'явиться. Він утворюється від конденсату. Потрібно прибрати джерело вологості у приміщенні.
Якщо у приміщенні висока вологість, з'являтиметься пліснява. Найчастіше її можна побачити біля вікон чи на фасадній частині будинку.
- Підвищена вологість з'являється під час приготування їжі, якщо не відчиняти вікон. Чи допоможуть вологопоглиначі?
- Вологопоглинач, звичайно, поглинатиме вологу, але проблема в тому, що такі пристрої розраховані на дуже маленькі приміщення. Відповідно, вони потрібні у кожній кімнаті. Та й у наших реаліях, коли постійно відключають електрику, ним особливо не скористаєшся. Простіше іноді відкривати вікна.
Якщо це кухня, потрібно добре провітрювати приміщення. Зверніть увагу на витяжку. Можливо, вона погано спроектована. Витяжка має витягувати не лише запахи, а й вологу.
Якщо витяжка просто фільтрує повітря, у боротьбі з пліснявою вона не допоможе: доведеться провітрювати. А якщо витяжка витягує повітря на вулицю або в колектор, проблем із зайвою вологою в будинку не повинно бути.
Найчастіше проблема із пліснявою зустрічається у старих панельних будинках. Якщо "панелька" не утеплена, грибок може виникати.