21 листопада
Завантажити ще

У США, Китаю та РФ з'явилися космічні конкуренти

У США, Китаю та РФ з'явилися космічні конкуренти
Фото: Maxar Technologies

Освоєнням космосу, зокрема й військовим, займаються не лише США, Росія і Китай. Індія, Ізраїль, Іран та багато інших країн теж уже вступили до космічного клубу та активно освоюють космічний простір.

Британія: перший млинець нанівець

10 січня компанія Virgin Orbit здійснила перший в історії запуск космічного апарату на орбіту з території Великобританії. Але він виявився невдалим.

Модифікований літак "Боїнг-747" злетів з аеропорту Ньюкі в Корнуоллі з ракетою-носієм на борту. Приблизно через півтори години польоту на захід через Атлантичний океан "Боїнг-747" на висоті приблизно 10,7 км успішно випустив ракету, яка потім запустила двигун першого ступеня і почала підйом на орбіту.

На висоті понад 500 км над Землею ракета LauncherOne мала вивести на орбіту дев'ять невеликих супутників, які можуть використовуватися як у цивільних, так і у військових цілях: від спостереження за океаном до навігаційних функцій.

Але компанія Virgin Orbit, що проводить запуск, повідомила, що "аномалія" завадила ракеті вийти на низьку навколоземну орбіту, де вона повинна була випустити супутники. Супутники, які несла ракета, не могли бути випущені і були втрачені.

Японія досліджує астероїди

Агентство аерокосмічних досліджень Японії (JAXA) надає допомогу в дослідженнях, розробках та технологіях, пов'язаних із освоєнням космосу та запуском орбітальних супутників. Агентство було створено порівняно недавно, у жовтні 2003 року, але за 15 років діяльності вже досягло успішних результатів в організації авіакосмічних проєктів.

Сьогодні Японія бере участь у таких передових місіях, як дослідження астероїдів. Країна також зацікавлена у можливості відправлення експедиції на Місяць.

Японія у лютому хоче запустити в космос нову ракету НЗ. Ракету, яка має стати новим основним національним космічним носієм, планується запустити із Центру космічних досліджень Танегасіма, розташованого у південно-західній частині Японії.

У листопаді Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) та компанія-розробник ракети Mitsubishi Heavy Industries провели випробування рухової системи ракети, щоб упевнитись у її готовності до запуску.

За планом JAXA, H3 зможе виводити корисне навантаження масою понад 4 тонни на сонячно-синхронну орбіту і близько 8 тонн на геоперехідну орбіту, що в 1,3 рази перевищує масу корисного навантаження, яке здатна виводити ракета H-2A, що використовується зараз Японією для космічних запусків.

Крім виведення на орбіту супутників, ракета використовуватиметься в рамках місій програми дослідження Місяця Artemis ("Артеміда"), а також для відправлення на Міжнародну космічну станцію (МКС) вантажних кораблів HTV-X, які почнуть доставляти на станцію різне корисне навантаження у 2024 році.

Індія займається мирними космічними місіями

Індійська організація космічних досліджень (ISRO) – одне з найбільших агентств у світі, яке працює в галузі космічних технологій. Організація була створена в 1969 році і за час свого існування зробила великий внесок у освоєння космосу. За участю ISRO було розроблено перший індійський супутник Aryabhatta, а 1980 року було створено орбітальний супутник «Рохіні». Найближчим часом Індія планує запустити ракету-носій власного виробництва, за допомогою якої можна буде виводити супутники на геостаціонарну орбіту.

Індійська організація космічних досліджень та розробок (ISRO) займається реалізацією мирних місій, включаючи міжпланетні, військові - тестують протиракетну зброю та запускають розвідувальні супутники.

Наприкінці минулого року Індія відправила в космос 36 супутників лондонської компанії OneWeb. Президент Індійського космічного агентства "Соманат" заявив, що 16 із 36 запущених супутників успішно виведено на орбіту. За його словами, 20 супутників, що залишилися, також незабаром вийдуть на орбіту.

Супутники OneWeb призначені для того, щоб надати високошвидкісний інтернет користувачам по всьому світу до 2027 року. Загалом у рамках проєкту заплановано запуск 684 супутників, більшу половини з них уже виведено на орбіту.

А Ізраїль освоює космос у військових цілях

Ізраїль розпочав космічну програму у зв'язку з оборонною необхідністю: як для отримання розвідданих (спостереження за ймовірним противником за допомогою супутників), так і за програмами створення ракет, здатних доставити ядерні заряди на територію противника.

У дослідженні космосу Ізраїль донедавна не зробив нічого особливого. Але у 2018 році приватна ізраїльська компанія зробила те, що до неї не наважувалися навіть стартапи з Китаю та США. Вона запустила до Місяця науковий зонд "Берешит". При спробі посадки він розбився, але це було заявкою на те, що завдяки приватним компаніям Ізраїль може спробувати наздогнати лідерів.

Запуски космічних апаратів в Ізраїлі здійснюються ракетою "Шавіт" ("Комета"), яка, за повідомленнями ЗМІ, створена на основі балістичної ракети "Єрихон-3". Ракети «Шавіт» розроблені та виробляються в Ізраїлі.

За допомогою ракети «Шавіт» здійснюється запуск ізраїльських супутників «Офек» та «Амос». Супутники «Офек» («Обрій») розроблені в Ізраїлі концерном Israeli Aerospace Industries і є розвідувальними супутниками. Ізраїль також виробляє супутники зв'язку "Амос".

Іран, ОАЕ та Південна Корея націлилися на Місяць та Марс

Іранська космічна агенція створена в 2004 році і з початку свого існування зарекомендувала Іран як країну з дуже серйозною космічною програмою, якій за весь період свого існування вдалося успішно вивести на орбіту кілька супутників і запустити до космосу тварин.

Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) – практично єдині з арабських країн, які змогли зробити прорив у космос власними силами. Йдеться про виведений у лютому 2021 року на орбіту навколо Марса науковий зонд «Аль-Амаль». Пролетівши 306 мільйонів миль за семимісячну подорож до Червоної планети, арабський зонд тепер обертається навколо планети і передаватиме дані про атмосферу планети назад на Землю. А 2117 року ОАЕ планують побудувати на Марсі перше поселення.

Але цим амбіції Еміратів не обмежуються. У 2024 році має стартувати їхня місія до Місяця «Емірейтс-2024».

Перший південнокорейський зонд KPLO (Korea Pathfinder Lunar Orbiter), більш відомий під ім'ям «Данурі», був успішно виведений на місячну орбіту в 100 км, де він робить один виток навколо Місяця за дві години. Про це в середу повідомили Корейський інститут аерокосмічних досліджень (KARI) та Міністерство науки і інформаційно-комунікаційних технологій.

"Данурі" виконуватиме різні завдання протягом року до грудня 2023 року. Він оснащений шістьма науковими інструментами, призначеними для картографування ландшафту та природних ресурсів з орбіти, вимірювання магнітного поля та гамма-випромінювання, тестування космічного інтернет-зв'язку, а також для пошуку потенційних майданчиків для висадки майбутніх місячних місій.

Таким чином, Корея стала сьомою країною у світі після Росії, США, Японії, Європейського Союзу, Китаю та Індії, які запускали апарати для дослідження Місяця.