Американське видання The Washington Post розповідає, що перевага України у конфлікті з Росією багато в чому ґрунтується на застосуванні передових технологічних розробок, провідним постачальником яких є американська компанія Palantir (див. «Довідка»). У співпраці з аналітиками НАТО ЗСУ мають можливість стежити за пересуваннями супротивника, прогнозувати його дії та моделювати стратегії ведення бою.
За допомогою розробок, наданих американською компанією Palantir, українські військові можуть аналізувати розстановку сил у битвах, прицілюватись та атакувати позиції російської армії ракетами, артилерійськими знаряддями чи безпілотниками. Коли дрони звітують про здійснений удар, дані надходять у систему, і програма розраховує завдану шкоду. Цифрова військова кампанія, яку неофіційно називають «війною магів», має ключове значення - багато в чому саме вона забезпечує Україні перевагу над супротивником незважаючи на перевагу останнього в інших аспектах.
The Washington Post зазначає, що ЗСУ застосовують найпередовіші технології розвідки та стратегічного моделювання, які будь-коли використовувалися при веденні бойових дій. На думку видання, революційні розробки змінили розстановку сил із перевагою на боці України та практично позбавили Росію шансів на завершення конфлікту на свою користь.
- Потужність просунутих алгоритмічних бойових систем настільки велика, що перевагу, яку вона дає, можна порівняти з перевагою тактичної ядерної зброї над конвенційною. Широкий загал часто недооцінює цей параметр, але наші противники вже усвідомили помилковість такого підходу, - зазначає директор компанії-розробника програмного забезпечення Palantir, що поставляється Україні, Алекс Карп.
Газета зазначає, що за допомогою наданих цією американською компанією розробок українські військові можуть аналізувати розстановку сил у битвах, цілитися та атакувати позиції противника різними засобами. Дорозвідка здійснюється за допомогою безпілотників, розвідувальні дані надходять у систему, після чого програма розраховує завдану шкоду ворогові.
- Я думаю, що Міллі має рацію щодо трансформаційного ефекту технологій на полі битви за Україну. А для мене суть ось у чому: із цими системами, які допомагають відважним українським військам, росіяни, ймовірно, не зможуть виграти цю війну, - прокоментував Карп висловлювання голови Об'єднаного комітету начальників штабів американського генерала Марка Міллі, який минулого тижня заявив, що "завзятість, воля та використання новітніх технологій дають українцям вирішальну перевагу, і ми є свідками того, як будуть вестись війни та як можна перемагати на довгі роки”.
Олег Жданов, військовий експерт:
- Це системи комплексного управління військами та бойовими діями. Вони вже давно використовуються в НАТО, і ми вже інтегрувалися в цю систему. Але поки що вони не так глибоко освоєні ЗСУ. Наразі працює лише верхній рівень цієї системи, коли завдяки даним розвідки можна моделювати ситуації із нанесенням вогневих ударів. Можна моделювати ситуації із проведенням наступальних операцій. Але в нас відстає нижня ланка цієї системи на рівні конкретного бійця, коли кожен солдат має бути з камерою і підключений до єдиного комп'ютера й системи збору та обробки інформації.
Тобто війна зараз стала високотехнологічною. Західні аналітики кажуть, що в Україні триває протистояння третього та четвертого поколінь. Росія веде війну третього покоління, тобто у параметрах Другої світової війни, а Україна – у четвертому поколінні. І ці технології дають велику перевагу на полі бою. За їхньою допомогою розраховується кілька варіантів проведення бойової операції. І навіть коли з'являються позаштатні ситуації та відхилення, то за допомогою комп'ютерних систем можна її коригувати протягом дії. Обстановка онлайн змінюється, і одразу враховуються усі відхилення.
Palantir – американська компанія, розробник програмного забезпечення аналізу даних для військових та бізнес-організацій. Palantir надає послуги з аналізу даних таким компаніям, як інвестиційні банки, хедж-фонди і т.д. Але понад 50% обороту компанії посідає контракти з держорганами та спецслужбами різних країн, такими як ЦРУ, Міноборони, агентства внутрішньої безпеки. Зокрема, Palantir тривалий час співпрацює із американськими спецслужбами.
Цікаво, що саме ЦРУ було одним із перших інвесторів Palantir через своє відділення венчурного капіталу In-Q-Tel. За даними Forbes, це був єдиний клієнт Palantir протягом багатьох років, доки компанія вдосконалила свою технологію.
До 2020 року в Palantir вже було близько 2400 співробітників, більшість з яких пишуть програмне забезпечення для збору даних. Також більшість припадає на аналітиків, які працюють на місці з клієнтами Palantir, щоб інтерпретувати дані. Програма Palantir Gotham використовується для боротьби з тероризмом в офісах розвідувальної спільноти США (USIC) та Міністерства оборони США.
Також її продукти використовувалися для пошуку бомб та бойовиків і, за чутками, навіть для встановлення місцезнаходження Осами бен Ладена. Фактично, Palantir вбила бін Ладена. У 2020 році компанія Palantir стала публічною. Її капіталізація становила 45 млрд доларів.