28 травня
Завантажити ще

Український криголам «Ноосфера» розпочав другий сезон, вирушивши в Антарктику з Кейптауна

Український криголам «Ноосфера» розпочав другий сезон, вирушивши в Антарктику з Кейптауна
Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Український криголам «Ноосфера» розпочав свій другий антарктичний сезон. Судно вирушило з Кейптауна в Антарктику. Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.

- Флагман українського науково-дослідного флоту – криголам «Ноосфера» вирушив з Кейптауна (Південно-Африканська Республіка) в Антарктику. Це вже другий його антарктичний сезон під синьо-жовтим прапором. Капітаном судна, як і минулого разу, є Павло Панасюк, - йдеться у фейсбуці наукового центра.

Через війну нинішня експедиція є спільною з Польщею і переважно фінансована Польською антарктичною програмою. Тож спочатку «Ноосфера» вирушить до польської антарктичної станції «Арцтовський», яка знаходиться на острові Кінг Джордж. Потім криголам доставить вантажі та українську команду технічних спеціалістів на українську станцію «Академік Вернадський» на острові Галіндез. Ці фахівці мають завершити розпочату модернізацію інфраструктури станції. Очікується, що криголам дістанеться «Вернадського» до кінця січня 2023 року.

- Цього сезону в планах заміна системи опалення, облаштування нового майданчика для зберігання човнів, роботи з заземлення дизельної та головної будівлі станції, а також низка інших невідкладних робіт, потрібних для успішної зимівлі 28-ї УАЕ, - розповіли в антарктичному науковому центрі.

Криголам пройде через Атлантичний та Південний океани з великим тризубом на борту. Два малі державні герби України встановили восени під час підготовки судна до антарктичного рейсу. 

Перший антарктичний сезон «Ноосфери» відбувся з кінця січня до кінця травня 2022 року. Криголам забезпечив ротацію полярників на станції «Академік Вернадський» та перезмінку полярників на польській станції «Арцтовський», а аткож проведення досліджень з вивчення Південного океану.

«Ноосфера» пройде через Атлантичний та Південний океани з тризубом на борту. Фото: facebook.com/AntarcticCenter

«Ноосфера» пройде через Атлантичний та Південний океани з тризубом на борту. Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Україна придбала криголам “Ноосфера” 19 серпня 2021 року. Це колишній флагман королівського наукового флоту Великої Британії James Clark Ross. До цього майже країна 20 років не мала наукового судна для полярних досліджень: останній самостійний рейс України в Південному океані відбувся у 2001-2002 роках. 28 січня 2022 року “Ноосфера” вирушила в перший рейс з Одеси до Антарктики. Через війну криголам не зміг повернутися у порт приписки Одесу, тому став базуватися у Кейптауні.

Новини по темі: Антарктида судно