Завантажити ще

Мінімум рухів та жодної самодіяльності: 10 правил для застряглих у ліфті

Мінімум рухів та жодної самодіяльності: 10 правил для застряглих у ліфті
Фото: by form PxHere

Стабілізаційні, аварійні та екстрені відключення світла зробили ліфти непридатними та навіть небезпечними.

Звичайно, найкращий спосіб уникнути пригоди у вигляді кількагодинного сидіння у підвішеному підйомнику – не користуватися ним зовсім. Але ця порада підходить для тих, хто відносно молодий і майже здоровий, не живе на 25-му поверсі і не виходить гуляти з дитячим візком та немовлям.

Ті ж, для кого сходи є важкою перешкодою, змушені ризикувати. Для випадків, коли світло вимикається за графіком, комунальники просять хоча б за 30-40 хвилин до відключення не користуватися ліфтом і планувати свої пересування. Але графіки, самі розумієте, не працюють, тому про всяк випадок – наші інструкції.

Вимкнули світло – перевір, чи не залишився хтось у підйомнику

Отже, уявімо, що все вже трапилося і ви застягли десь між сьомим та восьмим поверхами, відганяючи страшні картинки, підсунуті уявою.

Правило № 1: головне і найбільш важкоздійсненне - не панікувати. Як запевняють виробники ліфтового обладнання, підйомник – найбезпечніший вид транспорту, а кабіни, що падають у безодню, – страшилка з кіно. Як аргумент наводяться і троси з міцної сталі, яких шість чи вісім залежно від конструкції, при цьому навіть один уцілілий здатний утримати кабіну. На допомогу приходять і пристрій, що гальмує, не дозволяє кабіні різко впасти, і спеціальні уловлювачі, що спрацьовують у випадки обриву тросів.

Правило №2: викликати диспетчера, якщо є така кнопка і вона працює. Або аварійну службу ліфтів, якщо листівку з її контактами ніхто не зірвав, або якщо ці контакти ви завбачливо внесли до телефонної книги. У випадку, якщо вам чи супутникам у ліфті стало погано, повідомте про це – разом з "аварійкою" приїде і швидка.

Якщо ж жоден із способів не дієвий, телефонуємо родичам і просимо їх викликати допомогу або ж у 101 і чекаємо на рятувальників. Якщо немає зв'язку або розряджено телефон, голосно кричимо в надії бути почутими сусідами. Тоді виклик того, хто визволить із "капкана", – їхня зона відповідальності.

Звідси правило № 3: не проходити повз ліфтових "в'язнів" і перевіряти їх наявність після кожного відключення світла. Якщо ви працюєте вдома, зовсім не складно вийти у під'їзд і крикнути у двері ліфта: "Є хто-небудь?"

Правило № 4: в очікуванні допомоги розстібнути або зняти верхній одяг і тепер уже точно намагатись заспокоїтися. Все, що потрібно, зроблено, а надмірне споживання кисню, спричинене стресом, за таких умов ні до чого.

Правило № 5: якщо є вода – пити її дрібними ковтками та невеликими порціями. Якщо є їжа і вона заспокоює – їжте. (До речі, у деяких будинках свідомі мешканці залишають у ліфті «тривожний пакетик» - зазвичай там вода, якесь печиво. Жартівники можуть залишити алкоголь або навіть порожню пляшку – хтозна, коли закортить. – Ред.)

Правило № 6: якщо очікування затяглося, а самопочуття залишає бажати кращого, підстелити що-небудь на підлогу і сісти, наскільки можна витягнувши ноги.

Правило № 7: найбезпечніше місце у ліфті – далекі від дверей кути.

Правило № 8: якщо до приїзду бригади кабіна ліфта стрімко пішла вниз, натиснути кнопку «Стоп» і прийняти правильне положення для пом'якшення удару. За наявності поручня міцно вхопитися за нього та зафіксувати тіло в одному положенні. Якщо поручня немає, притулитися спиною до стіни, сісти навпочіпки і упертися руками в підлогу.

Правило № 9: якщо в кабіні є діти, ще сильніше дотримуватися спокою. Щонайменше - не виявляти власну паніку. І відволікати, розважати, вигадувати історії, розповідати, як нас зараз звільнять та як надійно влаштований ліфт. Якщо дитина застрягла в ліфті одна, бути з нею із зовнішнього боку до приїзду майстра, розмовляючи та заспокоюючи.

Правило №10 – заборонене. Не можна натискати на всі кнопки, намагатися розсунути двері та вибратися самостійно. Заборонено розгойдувати кабіну, та й взагалі активно рухатися не рекомендується, щоб не спалювати дорогоцінний кисень. Не можна курити, як би не хотілося це зробити для заспокоєння. І не варто чекати, що звільнення відбудеться через 7 хвилин після дзвінка до диспетчера. Хіба що пощастить і аварійна бригада опиниться в сусідньому будинку. За нормативами звільнення відбувається протягом 30-40 хвилин після прийому заявки, але треба враховувати, що наразі одночасно застрягло незрівнянно більше людей, ніж зазвичай.

Видихаємо через кулак і множимо числа

Мінімізувати стрес від ліфтового ув'язнення може підготовка до нього. І, за великим рахунком, зараз це класичний набір, який підходить для будь-якої ситуації. З собою мають бути: заряджений телефон, а в ньому – контакти аварійної служби, павербанк, вода, батончик, печиво або будь-який інший перекус, що не псується, серветки, пакети. Але що робити, якщо і "аварійку" викликано, і воду випито, і всі запаси з'їдено, а тривога невблаганно переростає в паніку з кожною хвилиною очікування?

На думку психолога Катерини Андрющенко, контролювати свій стан складно, але можна і потрібно за допомогою простих технік.

1. Дихання – це те, чим можна керувати навіть у безконтрольній ситуації. Заспокоїтись допомагає глибоке дихання, причому почати потрібно з видиху, а не вдиху.

- Складіть кулак у трубочку і глибоко і протяжно видихніть, потім зробіть звичайний короткий вдих і знову довгий видих, повторіть 5-7 разів, - радить експерт. – Спеціальні дихальні вправи можна і не робити, підраховуючи вдихи та видихи, головне – зосередитись на рівномірному диханні, це допоможе призупинити та переключити тривожні думки.

Тим, кого заспокоюють вправи, можна спробувати такі варіанти:

 • зробити видих, потім вдихнути на 3-4 секунди, затримати дихання на такий же час і видихнути;
 • зосередитись на диханні, вдихнути через ніс і повільно видихнути через рот. Покласти руки на живіт та спостерігати, як вони рухаються під час дихання;
 • дихання по прямокутнику: вдих на три рахунки і видих - на шість, при цьому уявляти сторони цієї геометричної фігури.

2. Заземлення – спосіб повернутися до реальності у ситуації всеохоплюючої тривоги. Варіанти можуть різні:

 • доторкнутися і потримати в руках будь-який предмет: каштани, що завалялися у сумці, камінь на брелоку для ключів і т.д.;
 • зосередити увагу на п'ятах, на їхньому упорі в підлогу. Тупотіти в ліфті не потрібно, а от спробувати поворухнути пальцями ніг - корисно;
 • напружувати та відпускати м'язи: можна просто стискати і розслабляти кулаки, можна напружувати все тіло, починаючи з обличчя та закінчуючи ногами, потім з видихом відпускати;
 • розтягуватися, намагаючись тягнутися вгору або в сторони по діагоналі – куди дозволяє простір кабіни. Робити це всім тілом, максимально напружуючи м'язи.

3. Напружити мізки, щоб відволіктися: множити складові числа, зводити у квадрат, вимовляти алфавіт чи слова задом наперед, пограти із самим собою в міста або в «Абетку», називаючи тварин, їжу чи рослини на певну букву, згадати колись вивчені вірші.

До речі

Тренування серця, схуднення та гарні сідниці: користь відмови від ліфта

Навіть за наявності світла багато хто припинив користуватися підйомником просто «про всяк випадок». І правильно зробили, оскільки ходьба сходами – це ефективний, простий і безкоштовний вид кардіотренування, важливий для зимової нестачі рухової активності.

Звичайно, спочатку може заважати задишка, поколювання і потріскування, втома і бажання прилягти вже між третім і четвертим поверхом. Але через тиждень сходження дається все легше, а користі накопичується все більше. Що ми отримуємо:

 • тренування витривалості та активізація роботи серця;
 • нормалізація артеріального тиску ;
 • зміцнення м'язового корсету спини;
 • збільшення обсягу легень;
 • зміцнення литкових та сідничних м'язів - підтягування і ніг, і сідниць;
 • профілактика остеопорозу, особливо для жінок;
 • боротьба із зайвою вагою, підтягування живота, зникнення зайвого на боках і талії;
 • тренування суглобів колін, литок, стоп ;
 • покращення постави.

При цьому, як і для будь-якого навантаження, тут є свої протипоказання або рекомендація хоча б бути обережними. Це стосується людей із серйозними патологіями серцево-судинної системи, тяжкою формою варикозу, запущеним сколіозом, індексом маси тіла вище 33, у період реабілітації після травм.

Як не нашкодити своєму серцю та здоров'ю під час підйому сходами, на своїй сторінці в соцмережі розповіли експерти Інституту серця:

 1. Не намагатися швидко подолати сходи – навантаження має бути дуже поступовим.
 2. Починати підйом у повільному ритмі, роблячи регулярні перерви: кожні 3-5 хвилин зупинятися на 1-2 хвилини, щоб серце встигло відновити ритм.
 3. Не змінювати темп, особливо якщо підніматися доводиться на високі поверхи, – йти з тією самою максимально спокійною швидкістю.
 4. Спускаючись, не перевантажувати коліна, йти обережно, стаючи на всю стопу та розподіляючи навантаження на обидві ноги.

При цьому не забувати глибоко і рівно дихати: вдих – носом, видих – ротом, не розмовляти по телефону, стежити за прямою спиною та не нахиляти корпус униз. І бути готовим до того, що у перші дні звиклі до бездіяльності м'язи ніг болітимуть.