Завантажити ще

12 днів та 12 справ: що потрібно встигнути зробити до Нового року під час війни

12 днів та 12 справ: що потрібно встигнути зробити до Нового року під час війни
Фото: Юлія Волк/pexels.com

Під час війни все здається безглуздим. Коли земля йде з-під ніг, незрозуміло, чи варто взагалі працювати, займатися рутинними справами, зустрічатися з друзями та й зосередитися на чомусь важливому стає все важче.

Психологи кажуть, що у такій ситуації важливо спробувати повернути контроль над своїм життям, і найочевидніший спосіб – це виконати кілька запланованих нескладних справ. Мозок відразу отримає сигнал: я молодець, я впораюся! І почуття безпорадності та втрати контролю почне відступати.

Зараз, коли до Нового року залишилося менше двох тижнів, саме час взяти себе в руки, встигнути зробити дюжину нескладних, але дуже важливих справ і розпочати новий рік із настроєм «я зможу все!».

1.Ввести «інформаційний режим»

Ось майже десять місяців ми читаємо новини практично цілодобово і не можемо зупинитися. Фахівці пояснюють: річ у тому, що постійно перебуваючи в інформаційному потоці, людина відчуває уявний контроль. У неї складається враження, що чим більше вона дізнається інформації, тим краще зможе зрозуміти події і передбачити, як вони розвиватимуться. Але, по-перше, це не так, а по-друге, постійна концентрація на новинах виснажує.

Тому перше, що потрібно зробити, – це ввести певний режим для отримання інформації, тобто обмежити час, коли ви відстежуєте новини. Психологи кажуть, що оптимальний варіант – пів години тричі на день.

Намагайтеся ввести цей режим у звичку до Нового року.

2. Подбати про своє тіло

Дуже важливо подбати не тільки про ментальний, а й фізичний стан організму. Сьогодні у багатьох людей порушилися режими дня та харчування, ми мало спимо, а в їжі впадаємо в крайнощі: або змітаємо все поспіль, або моримо себе голодом.

При цьому під час стресу особливо важливо налагодити свій сон, правильно харчуватися, пити більше води.

Звичайно, після такого виснажливого року повернути себе до звичного режиму легким порухом руки не вийде. Але можна почати з малого: пити натще склянку теплої води, їсти невеликими порціями, мінімізувати вживання алкоголю, трохи більше рухатися. А якщо кожен день лягати спати не за північ, а на 5-10 хвилин раніше, то за 12 днів ви зможете зрушити час відходу до сну на 1-2 години, і це також дуже благотворно позначиться на здоров'ї та самопочутті.

3. Виконати обіцянки

Як часто ми всі обіцяємо, але не виконуємо, а відмовка завжди напоготові: часу немає! Нині порожніх обіцянок побільшало, адже війна спише все, в тому числі і їх.

Така позиція докорінно неправильна, тому наступні 12 днів до Нового року постарайтеся виділити один на виконання обіцянок.

Обіцяли татові допомогти розібратися з оплатою комуналки онлайн, чоловікові – спекти його улюблений пиріг, а дитині – сходити на ковзанку? Зробіть це, щоб не тягти у 2023-й ще й вантаж невиконаних обіцянок.

4. Віддати борги

Що точно потрібно встигнути зробити до Нового року, то це розібратися з фінансами. Попрощатися з боргами краще зараз, щоб не тягнути їх у новий рік та у «нове життя». Причому під боргами мається на увазі все - від кредитів до заборгованості по комуналці. Якщо не вдається розрахуватися за все, віддайте стільки, скільки дозволяють матеріальні можливості. А після цього складіть план погашення боргів на наступний рік, щоб закінчити 2022-й «вільною людиною».

5. Купити та упакувати новорічні подарунки

Скільки б ми не говорили собі про те, що цього року не до подарунків і ходити магазинами немає ніякого настрою, хто ж нам створить настрій, як не ми самі?

Тож складайте список тих, кому плануєте дарувати подарунки, навпроти кожного імені – кілька можливих варіантів, і за роботу!

Купивши подарунки, багато хто заспокоюється і відкладає упаковку на потім: мовляв, головне вже зроблено! У результаті часу на упаковку часто не залишається, і доводиться дарувати новорічні подарунки як є. Але упаковка - це частина святкової атмосфери, так що нехтувати нею не варто.

6. Зробити прибирання

Виділіть час на те, щоб прибрати в будинку взагалі та в шафах зокрема. Зламані речі або віднесіть у ремонт, або відправте на сміття. Одяг, який не одягали протягом двох років, - на благодійність або на смітник. Переберіть усі баночки і тюбики у ванній кімнаті і позбавтеся принаймні тих, у яких закінчився термін придатності. Наведіть порядок на кухні, в домашній аптечці та на найдальших полицях.

7. Позбутися мотлоху

Позбавляючись від мотлоху, ви розчищаєте простір і даєте можливість увійти у ваше життя чомусь новому. Якщо до генерального прибирання душа не лежить, спробуйте спрощений варіант: викидати щодня 10 речей. Це може бути що завгодно - від ручки із засохлим чорнилом до поламаної кавомолки. Залучіть до цієї гри домашніх, і результат не змусить на себе довго чекати. Якщо у вашій сім'ї, наприклад, 4 особи, то, викидаючи по 10 речей щодня, до 31 грудня ви разом звільните свій будинок від 800 непотрібних речей! Головне правило – викидати свої речі, а не речі домочадців.

8. Зробити добру справу

Напередодні Нового року багато хто чекає на диво і чари, але рідко замислюються про те, що самі можуть стати для когось чарівниками.

Сьогодні поле для такого «чарівництва» величезне як ніколи – від пакету продуктів для літньої самотньої сусідки до волонтерської допомоги українським військовим та донатам на ЗСУ. Тим більше, що психологи впевнені: допомога тим, кому гірше, ніж нам, допомагає і нам самим, роблячи нас сильнішими.

9. Приділити увагу батькам та зустрітися з друзями

У буденній метушні багато хто забуває про батьків. У кращому разі вечірній дзвін: живі-здорові – і добре. Але, звісно, їм хотілося б чогось більшого, особливо в сьогоднішній тяжкий час. Так що буде просто чудово, якщо ви заплануєте хоча б кілька годин, щоб побути разом.

Цей рік показав, що ми даремно відкладали зустрічі з друзями. Сьогодні війна розкидала близьких по всьому світу, тому якщо у вас є друг, з яким є можливість зустрітися прямо зараз, не відкладайте. Саме час взяти в руки телефон і домовитись про час та місце.

10. Зробити справу, яку відкладали весь рік

Практично кожен з нас має щось, до чого весь рік «не доходили руки». А що найприкріше, що це не такі глобальні речі, як, наприклад, вивчити іспанську чи відкрити власний бізнес. Як правило, це досить дрібні справи, на які потрібно не так багато часу.

Розібрати косметичку, віддати на друк фотографії, навести лад у комунальних рахунках - кожна з цих справ-«заноз» забере не більше пів години, але залишить відчуття, що ви виконали цілу купу завдань. А це означає, що перед вами обов'язково відкриються нові можливості.

11. Скласти лист подяки

Якось прочитала пораду консультанта з маркетингових комунікацій IKC Consulting Іветт Кабальєро – ставитись до всього з вдячністю. За її словами, відчуття подяки покращує не лише наше життя, а й життя оточуючих. Подяка допомагає справлятися з негараздами, а позитивне мислення, що з'являється в результаті подяки, позитивно позначається на здоров'ї.

Здається, що 2022-му, який став найстрашнішим роком в історії нашої країни, дякувати начебто нема за що, але це не так. Огляньтеся назад і побачите, що вам є за що бути вдячними. Хтось знайшов нове кохання, хтось створив сім'ю, хтось переніс тяжку хворобу та одужав, у когось народилися діти чи онуки.

І, нарешті, всі, хто читає ці рядки, живі – чи це не привід для подяки?

Словом, постарайтеся, і ви неодмінно знайдете, за що ви вдячні 2022 року, що минає, і собі в цьому році.

12. Написати плани на наступний рік

Звичайно, можна назвати це списком бажань, але «плани» звучить набагато серйозніше і начебто налаштовує на їхню реалізацію. Тим більше, що буде дуже приємно розпочинати кожен пункт словами «Закінчиться війна, і я…».

Сміливо записуйте всі свої повоєнні бажання на 2023 рік і ні в чому собі не відмовляйте! Практика показує, що чим більший список, тим більше в ньому буде викреслених пунктів, тому через рік ви серйозно здивуєтеся, скільки великих і маленьких планів вдалося реалізувати!

А у грудні 2023 року ми всі із задоволенням будемо констатувати, що збулося наше найголовніше і єдине на всіх бажання – Перемога України.

Новини по темі: Новий рік 2023 психологія