Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Перша українська школа у Польщі: у нас з'явилися групи продовженого дня і готуємо до ЗНО

Перша українська школа у Польщі: у нас з'явилися групи продовженого дня і готуємо до ЗНО
Фото: ukrainianinpoland.pl

«КП в Україні» вже докладно розповідала про Першу українську школу в Польщі, де українські діти-переселенці можуть навчатися офлайн за українською ж програмою, плюс – поглиблене вивчення польської та психологічна підтримка. З моменту нашої розмови в школи з'явилася й новинка: запрацювала група продовженого дня та стартувала підготовка старшокласників до ЗНО.

Нагадаємо, відділення школи, в яких безкоштовно не лише навчання, а й розваги, працюють у трьох великих містах – Варшаві, Вроцлаві та Кракові. А ще школа підготовки першокласників при Першій українській школі тепер є у 12 містах – Варшаві, Кракові, Вроцлаві, Гданську, Катовиці, Жешуві, Познані, Бидгощі, Любліні, Лодзі, Щецині та Білостоку.

Подробиці ми дізналися у засновниці школи Вікторії Гнап, яка до війни вже жила за кордоном, а коли в Польщу ринула велика кількість біженців, зайнялася організацією школи.

«Продовжуємо набір до школи майбутнього першокласника»

Вікторія Гнап. Фото: особистий архів

Вікторія Гнап. Фото: особистий архів

- Вікторіє, чому в Польщі так важливо готуватися до першого класу?

- На відміну від нашої країни, підготовка до школи в Польщі є обов'язковою: всі діти ходять до так званої «зерувки». «Зерувки» знаходяться або при дитячому садку, або батьки водять дітей на заняття. Без неї до першого класу не візьмуть. Тому питання підготовки для майбутніх першокласників у Польщі стоїть гостро.

Тому тепер наша школа майбутнього першокласника покриває не 3 міста Польщі, як раніше, а 12. Ми займаємося з дітьми 5 і 6 років. Вони готуються до школи протягом 7 місяців. Заняття у нас розпочалися з листопада та триватимуть до 1 червня. Ми стартували із 800 дітьми, проте продовжуємо набір. Плануємо залучити до проєкту 1400 дітей. Готові надати можливість вчитися у нас ще певній кількості дітей.

- Як часто, де проходять заняття для першокласників та скільки вони тривають?

- Заняття проходять 3 рази на тиждень вечорами на базі польських шкіл, де ми винаймаємо приміщення. Тривають вони 2 години. Ми забезпечуємо дітей та вчителів усім необхідним – це і канцтовари, і дидактичні матеріали для навчання тощо. Плюс діти та вчителі мають "перекуси", ми їх трохи підгодовуємо. Навчання, харчування, придбання матеріалів для навчання - безкоштовно, все фінансує фонд «Незламна Україна».

– А що вивчають діти на уроках?

- Ми готуємо руку до письма, приділяємо увагу розвитку зв'язного мовлення, навчанню грамоті; займаємося математикою та логікою; вивчаємо польську та англійську мови; знайомимо дітей із навколишнім світом. Це те, що стосується першокласників.

Ще з новин - у нас відкрилися групи продовженого дня для 1-4 класів. Тепер діти можуть залишатися у школі до 18.00, доки батьки не прийдуть  після роботи.

- А що після закінчення «зерувки»? Ви допоможете майбутнім першокласникам із документами, які потрібні для вступу до польських шкіл? І ще питання: якщо дитина закінчила підготовку до школи в Україні, чи візьмуть її без польської «зерувки» до першого класу польської школи?

- Зараз ми займаємося з'ясуванням цього питання. Розбираємось із документами та вирішуємо, які додаткові можливості ми можемо запропонувати батькам, щоб у наступному році вони могли відправити дитину до польської школи.

«Набираємо старшокласників для підготовки до ЗНО»

– Що ще змінилося у вашій школі з початку навчального року?

– З грудня ми почали набирати 11-класників для підготовки до ЗНО. Кажуть, цього року знову буде мультипредметний тест, але все одно дітям треба готуватися. Ми вже закупили підручники та з грудня почали займатися.

Заняття відбуватимуться у тих же місцях, що й підготовка першокласників. Розраховано програму на 800-1000 осіб, які навчаються онлайн у своїх українських чи польських школах, але налаштовані на те, щоб здавати ЗНО. Ми продовжуємо набір.

- А можна ще потрапити до вашої школи? Є вільні місця?

- Зараз ми трохи змінили політику. Якщо раніше ми набирали в один клас до 22 осіб, то зараз, через великий попит, збільшили кількість місць, на які можемо взяти дітей, до 25.

Потенціал у наших трьох школах є. Все залежить від класу. У деяких навіть є вільні місця в перших класах. Але й багато дітей ми не зможемо взяти: маленькі приміщення не дозволяють збільшити кількість учнів до бажаної кількості.

- Як і раніше, насамперед ви берете дітей із найбільш постраждалих територій України?

- Так, у цьому плані нічого не змінилося. Перевагу отримують діти з окупованих територій, з тих районів України, де ведуться активні бойові дії або їхні школи були зруйновані. Але й дитині з Києва ми також не можемо відмовити.

- До вас продовжують прибувати діти, які хочуть навчатися офлайн?

- Так. В Україні ситуація непередбачувана. Усі розуміють, що світла та тепла може не бути довго. Тоді батьки будуть змушені їхати до найближчої країни, щоб забезпечити дітям безпечне середовище. Тому, гадаю, попит тільки зростатиме. І зараз батьки приходять, дзвонять, пишуть... Заявки стабільно є.

- До ваших шкіл можуть потрапити далеко не всі українські діти у Польщі. У зв'язку з цим чи не плануєте відкривати дистанційну українську школу? Напевно, багатьом це буде цікаво. До того ж у вас є польська мова, яка так потрібна для адаптації.

- Поки що таких планів не було. Головна перевага наших шкіл – офлайн-навчання.

Про створення дистанційної школи ми поки що не думали. Сьогодні є можливість навчатись онлайн. Наприклад, є школа «Оптіма», де все ідеально налаштоване. Діти можуть приєднатися до неї та вивчати потрібні предмети. Також багато організацій готові навчати дітей польській мові безкоштовно. Тому ми таки сфокусовані на офлайн-навчанні. Але, можливо, про це також подумаємо.

Довідка «КП»

Школа майбутнього першокласника у Першій українській школі у Польщі працює у форматі постійних груп. Групи, у кожній із яких до 25 дітей, формуються на весь рік.

Протягом року 5-6-річні діти готуватимуться до вступу до першого класу польських та українських шкіл за комплексною програмою. Діти навчатимуться писати, читати, рахувати, розвивати мову, логіку та пам'ять (ТРИЗ-ейдетика), абстрактне мислення тощо. Також дошкільнята почнуть вивчати польську мову для адаптації у середовищі, пройдуть соціалізацію та психологічну підготовку.

У трьох містах Польщі – Варшаві, Кракові, Вроцлаві – заняття проходитимуть 6 разів на тиждень, в інших 9 містах Польщі – Гданську, Катовиці, Жешуві, Познані, Бидгощі, Любліні, Лодзі, Щецині та Білостоку – 3 рази на тиждень.

Заняття проводяться ввечері по буднях з 17.00 до 19.00.