21 грудня
Завантажити ще

«Тихий вбивця» зими: як не отруїтися чадним газом

«Тихий вбивця» зими: як не отруїтися чадним газом
Фото: УНІАН

З настанням холодів статистика загибелі українців від чадного газу і у мирні часи була стабільно сумною. Несправні або саморобні обігрівачі, побутові пожежі, під час яких від отруєння окисом вуглецю гинуло більше людей, ніж від вогню, пічне опалення, загибель у закритих гаражах при автомобільних двигунах, що працюють, і ще маса причин.

Тепер до них додалися генератори, якими люди змушені користуватися через відключення світла. І вони вже мають свої жертви: лише за останній тиждень шість людей постраждали в Київській області, з них одна людина загинула. На Дніпропетровщині не врятували 4-річну дівчинку, дев'ятьох осіб, серед яких троє малюків, госпіталізували у Львівській області.

«Тихим вбивцею» чадний газ називають не просто так: він не має ні запаху, ні кольору, і отруєння відбувається не тільки непомітно, а й дуже швидко. Він так швидко «збиває з ніг», що навіть ті, хто не отримав смертельну дозу, не можуть врятуватися через повну відсутність сил і можливість рухатися.

До речі, за статистикою у списку найпоширеніших отруєнь чадний газ пропускає вперед лише алкоголь, ліки та наркотики.

Чому можна «учадіти»?

Чадний газ утворюється внаслідок горіння за умови нестачі кисню. Що для цього потрібне: відсутність доступу свіжого повітря; погано працююча вентиляція; забитий димар; несправне обладнання; неправильна експлуатація генераторів, газових приладів, обігрівачів; сильний вітер, що провокує виникнення зворотної тяги, коли продукти горіння не виводяться на вулицю, а накопичуються в приміщенні.

Потрапляючи в кровоносну систему через легені, чадний газ з'єднується з гемоглобіном, утворюючи карбоксигемоглобін, який не може переносити кисень до тканин. Виникає кисневе голодування – гіпоксія та швидке загальне отруєння організму. І чим вища концентрація газу в повітрі, тим швидше йде процес. Після години перебування у приміщенні, де рівень СО становить 0,1%, людина втрачає свідомість. Якщо цей рівень досягає 0,5%, смерть настає за 20 хвилин. А коли концентрація газу сягає 1%, це означає неминучу загибель протягом однієї хвилини.

Звідки йде небезпека?

Потенційним джерелом загрози може бути будь-який пристрій, що працює на вугіллі, нафті, газі, деревині, торфі. При їхньому спалюванні утворюється окис вуглецю, або чадний газ. Список цих приладів досить великий, і якісь із них є вдома практично у всіх:

  • газові плити, духовки, водонагрівачі, пальники, сушарки для білизни;
  • газові, дров'яні, вугільні, олійні печі;
  • портативні бензинові та електричні генератори;
  • дров'яні та газові каміни;
  • вугільні грилі, похідні пічки;
  • обігрівачі;
  • електроінструменти;
  • автомобільні двигуни внутрішнього згоряння;
  • газонокосарки.

Як може проявлятися отруєння?

Симптоматика схожа на прояви грипу або кишкової інфекції, але на відміну від них отруєння чадним газом не дає підвищення температури.

  • При легкому ступені отруєння: головний біль, млявість, погіршення слуху, утруднене дихання, запаморочення, шум у вухах, нудота, іноді – блювання, порушення координації рухів.
  • При середньому ступені отруєння: сильний головний біль та різко виражена слабкість, загальмованість, тахікардія, почервоніння обличчя, судоми.
  • При тяжкому ступені отруєння: сильний біль у потилиці, пульсуючий при повороті голови та шиї, розширення зіниць, посиніння шкіри обличчя та слизових, судоми, парези, паралічі, коматозний стан.

При тривалому вдиханні газу навіть низької концентрації можуть виникнути неврологічні симптоми – від труднощів у концентрації до сильної дратівливості, імпульсивності, емоційних змін поведінки.

Вплив газу у високій концентрації загрожує незворотними наслідками: ушкодженнями головного мозку та нервової системи, порушенням коронарного кровообігу, набряком легень. Смерть може настати протягом короткого часу – від кількох хвилин до години.

Хто у зоні ризику?

Ступінь ураження чадним газом залежить від рівня його концентрації в повітрі, від того, як довго людина його вдихала, від вмісту кисню в повітрі. Має значення і стан органів дихання та кровообігу, тому в зоні ризику люди з хронічними патологіями серця та судин, дихальної системи. Крім того, вразливі до дії чадного газу маленькі діти, люди похилого віку, пацієнти з анемією, патологіями печінки, діабетом, курці та вагітні жінки.

Набагато швидше невидима отрута діє на тварин. І якщо кіт чи собака раптом стали млявими, порушилася координація рухів, виникла хитка при ходьбі, кашель чи судоми – це знак, що рятуватися треба всім, а тварину негайно доставити до ветеринарної клініки. Для вихованців смертельно небезпечна навіть незначна концентрація окису вуглецю.

Як надати допомогу?

Насамперед зателефонувати за двома номерами: 104 – для виклику аварійної служби газу та у 103 – для виклику швидкої допомоги. До приїзду медиків ДСНС України рекомендує наступний алгоритм дій:

  1. Винести або вивести потерпілого на свіже повітря, розстебнути та послабити одяг, що заважає дихати, забезпечивши доступ кисню до легень.
  2. Правильно укласти: на спину, на тверду поверхню, відхиливши голову максимально назад та підклавши під шию подушку.
  3. На голову та груди покласти холодний компрес.
  4. Якщо людина у свідомості, напоїти теплим чаєм, водою – рідини має бути якомога більше. Якщо непритомна - піднести до носа ватку з нашатирем.
  5. При порушенні чи відсутності дихання робити штучне дихання, перед цим голову потерпілого максимально відхилити назад, нижню щелепу висунути вперед, очистити рот.
  6. Якщо людина у свідомості, потрібно стежити, щоб вона дихала глибоко і розмірено.

При середньому та тяжкому ступені отруєння чадним газом найкращий спосіб лікування – тривале дихання киснем, і тут потрібна допомога лікарів та стаціонар. Але й за умови, що «учадів» незначно і стан нормальний, медики рекомендують звернутися до свого сімейного лікаря. Особливо це стосується дітей та людей з хронічними хворобами серцево-судинної та дихальної систем.

Що робити, щоб уберегтися?

  • При використанні газових пристроїв завжди відкривайте кватирку.
  • Не користуватися газовою плитою чи духовкою для обігріву квартири чи будинку.
  • Регулярно перевіряти тягу в димових та вентиляційних каналах за допомогою паперової смужки, просто прикладаючи її до отвору димоходу. Якщо папір не ворушиться, то тяги немає, і користуватися газовим приладом не можна.
  • Не встановлювати на димар ніяких насадок.
  • Встановити датчики, які реєструють небезпечний рівень чадного газу і піднімають «тривогу», коли концентрація СО становить лише 0,003%.
  • Не встановлювати в одному приміщенні електровитяжку та газову колонку.
  • При пічному опаленні тримати відкриту заслінку в печі або димарі.
  • Не закривати отвори або решітки вентиляційних каналів, приміщення має постійно провітрюватись.
  • Не встановлювати у житлових приміщеннях тимчасові печі для обігріву.
  • Не спати в приміщеннях, де встановлені газові та твердопаливні пристрої.
  • Не залишати працюючі газові прилади без нагляду. Наприклад, набрали ванну - вимкніть газову колонку і лише потім вирушайте лежати.
  • Слідкувати за тим, щоб рідина, що нагрівається на газовій плиті, не залила пальник.
  • Нічого не спалювати в каміні чи печі, якщо в них не обладнана вентиляція.
  • Не використовувати обігрівачі, що працюють на гасі або пропані, у закритих приміщеннях.
  • Не займатися самодіяльністю: переносити та ремонтувати газове обладнання у приміщенні, змінювати конструкцію газових пристроїв та приладів.

В тему

Правила користування генераторами

Цей прилад, який став для багатьох рятівним джерелом електроенергії, може призвести до отруєння чадним газом, удару струмом або пожежі у разі недотримання правил експлуатації.

Насамперед перед використанням генератора потрібно прорахувати кількість електроенергії, необхідної для роботи всіх пристроїв, які будуть підключені до нього. Тут все просто: потрібно просто скласти число ватів у лампочках і дані споживання електрики з пральних машин, мікрохвильових печей, обігрівачів і т.д. У разі сумнівів звернутися за допомогою у розрахунках до електрика.

При цьому врахувати, що генератор повинен виробляти більше електроенергії, ніж сума, що вийшла. Якщо ж він стільки не тягне, доведеться підключати різні пристрої по черзі, інакше можна спалити генератор або те, що до нього підключили.

Для безпечного використання слід пам'ятати:

  • щоб запобігти отруєнню чадним газом, повинен бути встановлений домашній сигналізатор наявності СО, що працює на батарейках. Їх, у свою чергу, потрібно часто перевіряти та змінювати;
  • генератор не можна використовувати у квартирах, на балконах, у гаражах, підвалах – навіть за наявності вентиляції. Відчинені двері та вікна не врятують від накопичення чадного газу в приміщенні;
  • якщо йдеться про житло, то використовувати генератор можна лише у приватному секторі. Він повинен знаходитись на відстані не менше семи метрів від будинку, оскільки навіть за шість метрів чадний газ може потрапляти до приміщення разом із повітряними потоками через вентиляційні отвори, вікна та двері;
  • генератор не можна використовувати в дощ і просто в сиру погоду - і зверху, і знизу має бути сухо. Заборонено торкатися його вологими руками – це може призвести до удару струмом;
  • перед заправкою генератор повинен бути вимкненим та охолодженим, інакше бензин, що потрапив на гарячі деталі, може спалахнути;
  • паливо для генератора повинно зберігатися у спеціальній каністрі поза житлом, у закритому приміщенні і в жодному разі не поруч із генератором;
  • для роботи домашніх електроприладів від генератора використовувати потужний подовжувач, розрахований щонайменше на загальну кількість навантаження від усіх підключених приладів;
  • найбезпечніший спосіб підключення генератора до будинкової електромережі – викликати для цього фахівця.