Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Їжа, вода та туалет: як подбати про найнеобхідніше в блекаут

Їжа, вода та туалет: як подбати про найнеобхідніше в блекаут
Фото: МІШЕЛЬ ТАНТУСІ/REUTERS

Ситуація з енергопостачанням залишається дуже складною по всій Україні. Мільйони українців сидять без електрики, а це означає відсутність не лише світла, а й води, опалення, каналізації.

В умовах, що склалися, і враховуючи, що ситуація з енергопостачанням може ускладнитися ще більше, експерт з енергетики Андрій Закревський радить продумати три основні моменти: куди ходити в туалет, де брати воду та їжу.

Зупинимося на кожному з цих пунктів докладніше.

Туалет: запасаємось пакетами

Про те, що ця зима буде найскладнішою за всю історію незалежної України, не перший місяць говорять і експерти, і чиновники, та й ми з вами все це чудово розуміємо. Календарна зима ще не настала, але її «репетиція» йде вже повним ходом: по всій Україні люди цілодобово сидять без світла, води та тепла.

Один із основних моментів, який треба було продумати заздалегідь, – це туалет. Але й зараз замислитися над тим, куди відправляти продукти життєдіяльності, ще не пізно. Тим, хто живе у приватних будинках, експерт радить підготувати вигрібні ями біля будинку та купити вапна, щоб усе це присипати.

Жителям багатоповерхівок в умовах непрацюючої каналізації варто або також будувати туалети на вулиці, або запастися вдома банками з кришками та пакетами для сміття. Як користуватись банкою, думаємо, нікому розповідати не треба. Що стосується пакета, то його потрібно надягати на унітаз або відро (дитині – на дитячий горщик) – це полегшить утилізацію.

Вода: набираємо у всі ємності

Про те, що необхідно мати запаси води мінімум на чотири-п'ять днів, ми пишемо не перший місяць, але першого ж дня блекауту соцмережі буквально завили: бювети не працюють, де брати воду?!

Ще раз нагадуємо: воду треба брати з пляшок і відер, які мають удосталь стояти на вашому балконі, у кухнях та кімнатах. Вода має бути набрана у всі порожні ємності, які є у квартирі, включаючи тазики та каструлі. Так, трохи не по феншую, але зараз нам усім не до правильної організації простору.

Крім того, в Мережі можна ознайомитися з порадами, як видобути питну воду зі снігу та льоду. Загалом, взяти чистий сніг, розтопити, відфільтрувати, закип'ятити.

Але до чистих снігових кучугур ще далеко, та й, чесно кажучи, не така вже й проста справа - видобути зі снігу пару літрів питної води. Запастися водою з крана - набагато швидше і ефективніше, тому щойно у ваш будинок знову дадуть воду, дійте не зволікаючи!

23 листопада. Київ залишився без води та без бюветів. Черги у нечисленних працюючих магазинів із водою – просто кілометрові. Фото:

23 листопада. Київ залишився без води та без бюветів. Черги у нечисленних працюючих магазинів із водою – просто кілометрові. Фото: "КП" в Україні"

Продукти: багато їжі, готової до вживання

Важлива частина порад – продуктова.

Щодо холодильника, то з нього всі продукти варто винести на балкон, якщо на вулиці температура, близька до нуля. Якщо вище, наскільки можна, ці продукти треба з'їсти насамперед, за найменшої підозри, що вони почали псуватися, – викинути. Зайві проблеми зі здоров'ям зараз будуть зовсім недоречними.

Морозильна камера, якщо постійно не відчиняти дверцят і не перевіряти, як там почуваються заморожені риба та котлети, тримає мороз не менше двох діб, а сучасні морозилки – до чотирьох. Майте це на увазі і без необхідності просто їх не чіпайте. Якщо ж світла не буде довше, ніж три-чотири дні, почнете вирішувати проблеми в міру їх надходження.

Як ми вже писали раніше, найважливішою частиною продуктових запасів на зиму є їжа, повністю готова до вживання: хлібці, сухарі, сушіння, солодке і несолодке печиво в пачках, крекери, сало, майонез, гірчиця (або будь-який улюблений соус в м'якій упаковці з кришкою, що закручується), запечатані сири з великим терміном придатності, консерви, мед, цукерки, вафлі, випічка тривалого зберігання (круасани, бісквіти, рулети і т.д.), згущене молоко, цукати, горіхи та насіння, каші та супи швидкого приготування.

Ці продукти цілком здатні стати як самостійною їжею, так і важливими інгредієнтами простих страв, які можна приготувати без газу та електрики та ще й використовуючи мінімум води.

Детально про те, що можна приготувати без газу та електрики, ми писали тут.


P.S. Багато хто, прочитавши подібні поради, може справедливо відзначити, що ворог усіма силами заганяє нашу країну навіть не в двадцяте, а в дев'ятнадцяте століття. Але експерт пропонує уявити, що ми йдемо не в минуле, а, наприклад, у похід. У похід до нашої Перемоги, яка з кожним днем ​​стає все ближче!