Стародавня печера, знайдена нещодавно в історичному центрі Києва, може зникнути через забудову. Як повідомив експерт Центру розвитку міст, громадський активіст та захисник культурної спадщини Дмитро Перов, історичний артефакт, розташований на Вознесенському узвозі біля напівзруйнованого будинку №25, може потрапити під забудову новим житловим комплексом.
– За словами вчених, печерний комплекс – часів Київської Русі і схожий за конфігурацією на Варязькі та Смородинову печери, – розповів Перов. – Стародавній печерний комплекс разом із залишками кам'яної будови 1898 року Віталій Кличко збирається передати під будівництво ЖК.
Активісти навіть припускають, що історичне місце Києва хочуть забудувати за фальшивими документами.
– Тут працювала археологічна експедиція, а ділянку відвели під відновлення історичного середовища – під музей. Але наразі забудовники хочуть знищити цей артефакт. Компанія-забудовник незаконним шляхом отримала право власності на будинок №25 на Вознесенському узвозі, хоча цей будинок був знятий з обліку ще у 80-х роках і фактично не існує, - йдеться у петиції, розміщеній наприкінці жовтня на офіційному сайті Київської міської держадміністрації. – Власник компанії хоче змінити цільове призначення цієї земельної ділянки та знищити історичний артефакт.
Загальновідомо, що у Києві напередодні Олімпіади-1980 було ухвалено рішення про знесення старого житла, і під злом пішли будинки кінця XIX - початку ХХ століття. Але під час знесення будинку № 25 по Вознесенському узвозу було знайдено багатовікову печеру. Одразу там почала роботу археологічна експедиція, будинок був законсервований. Від нього залишилася одна стіна, оскільки його реставрувати ніхто не збирався, а тепер, стверджують активісти, і цей куточок історії хочуть знищити.
– Перше детальне обстеження стін давньої Вознесенської печери дало свої перші результати. Серед звивистих лабіринтів стародавньої печерної споруди ми знайшли анімістичні зображення тварин та графіті пізнішого «варязького» періоду. Руна Альгіз («куряча лапка»), риси якої можна побачити на одній із стін комплексу, використовувалася давніми варягами як символ захисту, оберіг, символ життя, – розповів Дмитро Перов. Він зазначив, що такі символи наносилися на стіни будинку та використовувалися як оберіг.
Археологи підтверджують, що печера збереглася дивом, але будівництво нового ЖК може знищити її назавжди.