19 листопада
Завантажити ще

Третина льодовиків розтане до 2050 року, але дві третини ще можна врятувати

Третина льодовиків розтане до 2050 року, але дві третини ще можна врятувати
Фото: Гетті зображень

До 2050 року через зростання глобальної середньої температури зникне третина льодовиків у всьому світі. Такого висновку дійшли експерти ООН, проаналізувавши близько 18 600 льодовиків, розташованих на 50 об'єктах всесвітньої спадщини. Вони становлять майже 10% льодовикової площі Землі і включають найвищі (поряд з Еверестом), найдовші (на Алясці) і останні льодовики, що залишилися в Африці, що дає репрезентативне уявлення про загальну ситуацію в світі. Звіт опубліковано на сайті ЮНЕСКО.

– Ці льодовики відступають прискореними темпами з 2000 року через викиди CO2, що призводять до підвищення температури. Наразі вони щорічно втрачають 58 мільярдів тонн льоду, що еквівалентно сукупному річному споживанню води Францією та Іспанією, і є причиною майже 5% глобального підвищення рівня моря, що спостерігається, - сказано у звіті.

У доповіді сказано, що льодовики на території третини із 50 об'єктів всесвітньої спадщини зникнуть, незалежно від зусиль. Однак можливо зберегти льодовики, що залишилися, якщо зростання температури не перевищить 1,5°C в порівнянні з доіндустріальним періодом.

- Тільки швидке зниження рівня викидів CO2 може врятувати льодовики та виняткове біорізноманіття, яке від них залежить, - заявила генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азуле.

Небезпека швидкого танення льодовиків пов'язана з нестачею води та підвищеною небезпекою стихійних лих, таких як повені. Експерти прогнозують, що мільйони людей можуть бути змушені залишити свої будинки через підвищення рівня моря.

У вересні цього року в чилійській Патагонії через високу температуру повітря і дощ впала величезна брила з навислого гірського льодовика. Перед обвалом у цьому районі Патагонії була тепла хвиля із дуже аномальними температурами.