Під час російського масованого ракетного обстрілу Києва 10 жовтня від вибухів постраждала споруда Національного науково-природничого музею НАН, збудована у 1911 році. Вибуховою хвилею пошкодило фасад, побило скляні стелажі, на яких розміщені експонати, та вибило сторічні вікна заввишки у 2,5 метри з оригінальними рамами та склом на трьох поверхах музею. Співробітники музею збирають кошти на відбудову, бо вікна необхідно замінити якнайшвидше задля збереження унікальної для Європи експозиції, яка опинилася майже просто неба. Оцінка всієї завданої шкоди ще триває, але заміна вікон обійдеться близько 1,5 млн грн.
- Експонати не постраждали безпосередньо від вибухів, але їм через вибиті вікна загрожує вологість. Природничі предмети — натуралії — дуже специфічне культурне надбання. Волога призводить до утворення грибка та плісняви, які повністю зруйнують об'єкт. Це може призвести до незворотних процесів. У нас багато ексклюзивних колекцій ще з XVIII сторіччя, унікальних для Європи та світу, і ми не можемо допустити їхньої втрати. Тому потрібно реагувати дуже швидко, щоб затулити та замінити розбиті вікна, — пояснили наукові співробітники музею.
Міністерство культури надало частину матеріалів першочергової необхідності, що дозволило музею з допомогою підрядників оперативно закрити тимчасовими конструкціями вікна всіх трьох постраждалих поверхів музею. Також музею допомогла родина Довгих.
- Наш батько – Станіслав Довгий (президент Малої академії наук НАН) – сам колекціонер і має музей мінералів. Колись він передав Національному природничому музею частину власної колекції метеликів, то ж з цим музеєм ми маємо багато спільного. Ми добре знаємо і розуміємо, що волога та різкі перепади температур для експонатів, що представлені у музеї, мають надзвичайно руйнівну силу, - розповіла CEO DOVGIY Family Office Оксана Гуляєва.
Через нещодавні атаки по Києву також постраждали Національний музей Тараса Шевченка та Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.