Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Опалювальний сезон в Естонії: чим замінюють газ та скільки платять

Опалювальний сезон в Естонії: чим замінюють газ та скільки платять
Фото: revingrupp.eu

Погода в Естонії нагадує погоду в Україні, хоча, звичайно, в Естонії трохи холодніше. Для порівняння: за даними порталу weatherarchive, середня температура в Тарту в грудні становить мінус 0,7 градуса (у Києві – мінус 0,2), у січні – мінус 4 (-3,1), у лютому – мінус 1,9 ( -0,7).

Незважаючи на таку невелику різницю, опалювальний сезон в Естонії розпочинається у вересні.

По-перше, в Естонії все-таки трохи холодніше, ніж в Україні.

По-друге, Талліннське енергетичне агентство рекомендує включати опалення, якщо середньодобова температура повітря опускається до 12 градусів, а температура всередині приміщення коливається на рівні 20-22 градусів.

"КП в Україні" з'ясовувала, як Естонія планує пережити опалювальний сезон і скільки естонці платять за опалення.

Щепа замість газу

Більше половини централізованого теплопостачання в Естонії виробляється з місцевої біомаси (деревної стружки) і лише близько 20% - з газу. Тобто не газ, а саме дешева щепа є основним паливом у секторі централізованого теплопостачання Естонії.

Рік у рік в уряді точаться дискусії щодо доцільності та екологічності використання деревної стружки, але прихильників використання біомаси виявляється більше, ніж противників. Кілька років тому уряд країни ставив завдання розширити використання екологічної щепи як палива для енергоблоків Нарвських електростанцій, зазначаючи, що це одна з можливостей пом'якшити кризу в енергетичному секторі.

Таке планування на перспективу дало свої плоди. Незважаючи на те, що влада Естонії з травня попереджала про можливі «несподіванки» в новому опалювальному сезоні, наприкінці вересня мешканців країни заспокоїли: на зиму Естонія газом повністю забезпечена.

Щоправда, до цієї бочки меду додали ложку дьогтю. Наприклад, мешканцям Тарту повідомили, що у листопаді вартість централізованого теплопостачання зросте майже у півтора рази: з 53 євро за мегават/годину до 78 євро. Виробники тепла нагадали, що тариф на центральне опалення в Тарту не змінювався вже десять років, і нова ціна, як і раніше, буде однією з найнижчих в Естонії.

Тартусців новина, звісно, ​​засмутила. У той же час, треба сказати, що рахунки за опалення у жителів Естонії, як правило, виявляються набагато меншими, ніж аналогічні платіжки в Україні. Про те, як це виходить, ми запитали самих естонців.

Оновлені хрущовки у Тарту – не лише модернізували, а й прикрасили. Фото: tarktartu.ee

Оновлені хрущовки у Тарту – не лише модернізували, а й прикрасили. Фото: tarktartu.ee

Розумні системи

Останні 10 років усі новобудови в Естонії – «розумні». Будинок не можна здати в експлуатацію не тільки без дитячого майданчика, зеленого газону, лавочок у дворі, флагштока та паркомісця для кожної квартири, а й, наприклад, без рекуператора повітря.

Рекуперація – це інноваційний процес, націлений на енергозбереження та збереження тепла, який ґрунтується на повторному використанні енергії.

– Рекуператор подає та очищує повітря у приміщенні та забирає відпрацьоване повітря, – розповідає Андрій, менеджер одного з «розумних будинків» у Тарту 2013 року побудови. - Взимку з відпрацьованого повітря рекуператор витягує енергію та використовує її на власні потреби, що зрештою призводить до економії тепла.

Звичайно, рекуператор не замінить систему опалення, бо його основна мета все ж таки вентиляція, а не нагрівання приміщення. Але оскільки він дає можливість використати ще раз оплачене тепло, споживачі економлять енергію та гроші.

До речі, система центрального опалення у нових будинках також інноваційна.

Коли в нашому будинку в Тарту в середині вересня включили опалення, я за звичкою відкрутила батарею на повну, щоб перевірити, чи готова я до зими. Батарея залишилася холодною, з чого я прийшла до висновку, що щось пішло не так. Але виявилося, що система була в абсолютному порядку, просто "розумний" тепловий пункт не дозволив нагріватись батареям, коли на вулиці плюс 15-16 градусів тепла.

– Усі нові будинки в Естонії, які підключаються до центрального опалення, мають свій тепловузол у кожному будинку, – продовжує Андрій. – У нашому будинку це тепловий пункт Danfoss. Тепловузол має датчики: вуличний датчик повідомляє температуру за бортом, внутрішній датчик посилає в тепловузол інформацію про кількість спожитого тепла. При цьому комп'ютер постійно обробляє цю інформацію і реагує на умови, що змінюються.

Припустимо, що системі поставлене завдання підтримувати у приміщенні температуру 22 градуси тепла, продовжує Андрій. А на вулиці зараз мінус 20. Danfoss вводить необхідну температуру теплоносія і нагріває його настільки, наскільки потрібно. Коли приміщення нагрівається до заданої температури або підвищується температура на вулиці, відбувається автоматичне коригування температурного режиму теплоносія. Умовно кажучи, якщо в приміщенні плюс 22, а на вулиці – плюс 15, батареї справді можуть взагалі не нагріватися або нагріватися настільки незначно, що це буде непомітно.

– Будинки переробляють з хрущовок у «смартовки» – на даху видніється сонячна батарея. Фото: tarktartu.ee/

– Будинки переробляють з хрущовок у «смартовки» – на даху видніється сонячна батарея. Фото: tarktartu.ee/

Програми реновації

Не залишилися осторонь прогресу і мешканці старих будинків. В Естонії вже кілька років працюють програми реновації, спрямовані на підвищення енергоефективності багатоквартирних та приватних будинків віком від 20 років. Згідно з планом реновації Естонії, до 2050 року буде оновлено будівлі загальною площею 54 млн квадратних метрів: 100 тис. приватних будинків, 14 тис. багатоквартирних будинків, 27 тис. нежитлових будівель.

Місто Тарту бере участь у двох реноваційних проєктах - "Тарту оновлюється" та "LIFE IP BUILDEST - марафон реновації в Естонії". У Тарту налічується понад 1200 багатоквартирних будинків, 93% з яких було збудовано до 2000 року. Щоб зберегти їхню цінність для проживання та знизити витрати на опалення, влада міста допомагає мешканцям приєднатися до проєктів оновлення – і морально (проводячи роз'яснювальну роботу), і матеріально. До 2030 року планується реновувати щонайменше половину всіх багатоквартирних будинків у місті.

Про те, що дає реновація будинків на практиці, нам розповів мешканець Тарту Юрій, який мешкає у п'ятиповерхівці 1988 року побудови.

– У нас реновація проходила два роки тому, – розповідає Юрій. – Їй передували довгі суперечки, метання, вмовляння та роз'яснення, але в результаті на вирішальних зборах наш будинок проголосував за максимальний проєкт з реновації – і за ціною, і з проведеної роботи. Частину вартості сплатив європейський фонд, але все ж таки більшу частину суми ми виплачуємо самостійно.

Будинок узяв кредит на 20 років, і тепер у комунальних платіжках мешканців з'явилася додаткова графа – виплати за кредит. Сума залежить від площі квартири, в середньому виходить близько 2 євро за квадратний метр. Наприклад, Юрій за свою квартиру в 48 кв. м сплачує за кредитом 90 євро на місяць.

– У нашому будинку реновацію почали з фундаменту та підвалів, – розповідає Юрій. - Повністю утеплили фундамент, поміняли газові труби, відремонтували підвали, замінили всі труби систем опалення та водопостачання. Потім замінили всі труби у квартирах будинку та по стояках – водопостачання, каналізації, опалювальної системи.

У кожному приміщенні будинку (тобто в кожній кімнаті та кухні) просвердлили отвори у зовнішній стіні для патрубків вентиляції, після чого їх вивели по зовнішній стіні будинку на дах та підключили до збудованої там вентиляційної станції. Також на даху збудували електростанцію на сонячних батареях, яка живить освітлення на сходових прольотах, та вентиляційну станцію на даху. У будинку поміняли всі вікна, причому не лише у квартирах, а й на сходових клітках, у підвальних приміщеннях. Тепер у нас скрізь трикамерні склопакети. Зовні всі стіни будинку утеплили.

За словами Юрія, вже першої зими вони помітили, що будинок вийшов дуже теплий – складається враження, що їм опалення взагалі не потрібне. Проте його включили, і за вересень вже прийшла платіжка – 13 євро. Загальний рахунок за вересень становив 162 євро (це включаючи і опалення, і платіж за кредитом 90 євро). Звісно, ​​у грудні-лютому буде більше, але це не вражаючі платежі.

Температура опалення встановлюється за загальнобудинковою системою. У квартирах на батареях є регулятори, але це виключно для комфорту проживання, на ціну прикручування батарей не впливає. Але мешканці можуть звернутися до управителя з проханням зменшити температуру.

За словами мого співрозмовника, влітку рахунки за його "двушку" разом із виплатами за кредитом становлять 145-150 євро, минулої зими максимальний рахунок становив 190 євро. Тому можна зробити висновок, що в максимальні морози Юрій платить за опалення не більше 45 євро на місяць.

Сонячні батареї на даху будинку в Тарту Фото: facebook.com/tarktartu

Сонячні батареї на даху будинку в Тарту Фото: facebook.com/tarktartu

В ТЕМУ

А що з електрикою?

Щодо електрики, то кілька років тому естонцям запропонували самим обирати пакети електроенергії. Водночас йшла сильна реклама так званого «біржового пакету», де ціна змінюється не те що щодня, а щогодини. Багато естонців повелися на таке прогресивне нововведення, але незабаром їм довелося пошкодувати про це рішення. Навесні ціни на електроенергію злетіли, і споживачам з біржовими пакетами почали надходити рахунки по 1000 євро на місяць.

– Я вибрав пакет із фіксованою ціною на три роки, – каже Юрій. - У місяць споживаю близько 100-105 кВт*год, плачу близько 15 євро на місяць. Така ціна у мене збережеться ще цілий рік - до жовтня 2023 року, а потім я знову прийматиму рішення, який пакет вибрати.