Завантажити ще

Із брудної – питну: очищаємо воду за допомогою підручних засобів

Із брудної – питну: очищаємо воду за допомогою підручних засобів
Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Сподіваємося, до цього не дійде, але… Але краще знати, як діяти у ситуації, коли з кранів зникає вода на невизначений термін. І доводиться задовольнятися тим, що є: дощ, сніг, калюжі, бурульки… Не треба кривитись: жителі Маріуполя, Ізюма чи Святогірська, які місяцями жили без нормального водопостачання, не зрозуміють вашої гидливості. Є мета – вижити, і ми допомагаємо її досягти.

Звичайно, всі ми сучасні люди, і у багатьох на кухнях стоять фільтри зворотного осмосу, проточні або хоча б скляні глеки з фільтрами. Але настає «година ікс»: води в кранах немає, фільтрувати нічого. Що будемо робити? «КП в Україні» знайшла на просторах інтернету кілька слушних порад від фахівців з водоочищення і пропонує слідувати їм, якщо доведеться туго.

Який найпростіший спосіб очищення води вдома?

Найпростіші методи – це відстоювання, кип'ятіння і виморожування. За 10-12 годин відстоювання із води зникнуть хлор та інші легкі домішки. Щоб прискорити процес, воду протягом усього часу треба збовтувати. За пару годин до вживання збовтувати припиняємо, тому що на дні вже починають осідати важкі метали.

Кип'ятити воду потрібно не менше 15 хвилин, тоді буде ефект. Вимикати її при перших появах бульбашок не варто.

Виморожування: спочатку воді треба відстоятися. Потім її, відстояну, заморожуємо, а потім даємо льоду розтанути. Але цей спосіб вимагає серйозного контролю – не все можна пити після розморожування.

Наливаємо воду у пляшку, ставимо у морозильник. Приблизно через півгодини вода почне замерзати, і першими в ній перетворяться на лід розчинені солі та хімікати. Цю крижинку залишаємо, решту води переливаємо в інший посуд. І знову ставимо у морозильник. Тепер із точністю навпаки: вода, яка замерзатиме в останню чергу, – це вода з домішками. Їх зливаємо, а крижина нехай замерзає далі.

Так, на виході води буде наполовину менше, але принаймні її можна буде пити якщо не на користь, то без явної шкоди для здоров'я.

Як зробити простий фільтр?

Найпростіше очищати воду активованим вугіллям. Звичайно, стовідсоткового очищення цей спосіб не дасть, але принаймні без побоювання її можна буде пити хоча б трохи.

Найпростіший домашній фільтр робиться просто: беремо шматок марлі, складаємо в кілька шарів, попутно загортаючи кілька таблеток звичайного активованого вугілля. Поміщаємо на дно банки чи каструлі з водою, чекаємо кілька годин. Акуратно переливаємо чисту воду в інший посуд. Повторно фільтр не використовуємо.

Фільтр серйозніший робимо за допомогою пластикової пляшки з відрізаним дном. Вставляємо шийкою вниз у посуд, куди збиратиметься очищена вода. Робимо перший шар фільтра: шматком марлі приблизно 20х20 см обертаємо вату і кладемо на низ пляшки (близько до шийки). Другий шар: таблетки активованого вугілля (розтирати не треба) обертаємо ватою та кладемо на перший шар. Третій шар - такий, як і перший.

Якщо в будинку є вироби із справжнього срібла, вони також підійдуть – іони срібла очищають воду. Просто кладемо в посуд срібну річ, чекаємо 2-3 години (а краще більше), отримуємо чисту воду.

Звичайно, для води з калюж ці способи годяться. Хіба що руки вимити чи посуд.

Щоб неочищена вода стала придатною для пиття, її треба кип'ятити щонайменше 15 хвилин. Фото: flickr.com/Jamie

Щоб неочищена вода стала придатною для пиття, її треба кип'ятити щонайменше 15 хвилин. Фото: flickr.com/Jamie

Чи можна використовувати препарати для знезараження води?

Якщо вдалося їх знайти та купити, то можна, звісно. Подивіться в аптеках та туристичних магазинах «Акватабс» та «Пантоцид». Так, вода трішки віддаватиме хлором, зате навіть болотяну або річкову воду після такої дезінфекції можна пити. Зазвичай використовують одну пігулку на літр рідини. Розчинили - і чекаєте годину, а краще дві.

Якщо ви почули, що можна очищати воду йодом, то пам'ятайте: це екстрений спосіб тільки для крайніх випадків. Смак та запах будуть відповідні, але кілька ковтків зробити можна. На 1 літр води додаються 3 краплі йоду. Наллєте більше – отримаєте таку діарею, що мамо, не горюй. Ще й настрій почне скакати, і ваша щитовидка точно дякую не скаже.

Марганцівка? Ну, якщо у вас є, теж можна, але дуже обережно. Два-три кристалики на два-три літри води, не більше. Так, щоб вода трохи забарвилася - і все, нехай відстоюється до повного розчинення кристалів. Тепла вода – півгодини, холодна вода – від години та довше.

А є ще способи фільтрувати через пісок...

Це добре підходить для очищення води від трави, бруду та суспензій. Беремо чисту бляшанку, пробиваємо в дні кілька отворів. Тепер укладаємо в банку чисту тканину, потім насипаємо пісок і зверху – дрібний гравій. Ллємо через цей пристрій брудну воду – з дірочок витікатиме очищена. Не забудьте підставити посуд.

Кремній називають природним фільтром води. Фото: minikar.ru

Кремній називають природним фільтром води. Фото: minikar.ru

Бабуся в селі кладе в бак із питною водою камінь – він що, правда, очищає?

Швидше за все, це кремній - гладкий темний важкий камінчик. Так, він має купу корисних властивостей, його навіть називають природним фільтром води. Пошукайте в аптеках чи в інтернет-магазинах, він коштує копійки. Можна знайти і його «колегу» з очищення – шунгіт.

Довгий список його чудо-властивостей («покращення обміну речовин, виведення з організму шлаків і токсинів…») ми поки що відсунемо убік. Камінь помиємо водою і покладемо в 2-3-літрову банку з водою, яку поставимо в темне місце на 2-3 дні. Потім воду можна пити. Кип'ятити кремнієву воду не можна, а камінчик раз на тиждень треба мити під проточною водою, щоб змилися домішки, що налипли.

Знову ж таки, кремній вбиває шкідливі мікроорганізми, але якщо вода каламутна та сильно забруднена, то до процесу кремнієвого очищення краще прогнати її через інші фільтри.

Взагалі народних способів очищення води неміряно: від ягід горобини і редиски до лушпиння цибулі, оцту і вовни. Але далеко не всім підійдуть такі екстраординарні методи, не перевірені часом і фахівцями. Мабуть, не варто експериментувати і зараз. Краще піти і поповнити водні запаси окремо взятої квартири чи будинку, доки чиста вода з крана біжить.