Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
25 квiтня
Завантажити ще

Іранські безпілотники: не придумаємо самі, так вкрадемо в інших

Іранські безпілотники: не придумаємо самі, так вкрадемо в інших
Фото: Tasnim News/commons.wikimedia.org

Масовані обстріли українських міст іранськими дронами-камікадзе викликають запитання: звідки у цієї країни, яка знаходиться далеко не на вістрі військово-технологічного прогресу і у своєму розвитку зависла на рівні середньовічних соціальних сприйняттів, апарати, які не гребує купувати навіть «друга армія світу»?

Але, як виявилося, той, хто так вважає, зовсім не розуміє можливості ортодоксальних ісламських держав. «КП в Україні» розбиралася, звідки в ісламістського авторитарного режиму з'явилися сучасні військові технології.

Іран краде західні технології

Як повідомляє ВВС, незважаючи на обмеження у доступі до іноземних технологій, Іран - досить відомий виробник безпілотної авіації. Ця країна дуже давно перебуває під міжнародними санкціями і має великий досвід виживання в таких жорстких умовах.

Ще у 1980-х роках, під час війни з Іраком, в Ірані звернули увагу на можливості безпілотної авіації. Іранська програма створення власних БПЛА була запущена після війни, що закінчилася 1988 року. У 1990-х ця програма активно розвивалася, і до 2010-го Іран мав уже солідний досвід не тільки у виробництві дронів, але й у їхньому застосуванні, в основному в розвідувальних цілях. Іранські дрони, на думку експертів, розроблялися з використанням технологій, отриманих при вивченні добутих зразків західних безпілотників.

- Іран розвиває галузь БПЛА ще з 80-х років і надає їй великого значення. Тому він має всю лінійку, в якій є тактичні та стратегічні, розвідувальні та ударні моделі. Іран звик добувати все необхідне для військової промисловості та розвивати її незважаючи на санкції. Навіть складніші області, такі як балістичні ракети великої дальності та ядерний проєкт, розвиваються незважаючи на всі перепони, і тим більше БПЛА, - пояснює ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман.

Іран не може самостійно проєктувати військові літаки, але за час дії санкцій навчився непогано розумітися на іноземних технологіях і копіювати їх.

Наприклад, безпілотник "Шахід-191" був розроблений в Ірані після гучної історії з американським розвідувальним дроном. У 2011 році американський дрон RQ-170 Predator зник у західній частині Афганістану, неподалік кордону з Іраном, і через кілька днів його показали по іранському телебаченню. Іранські військові стверджували, що перехопили його керування за допомогою своєї апаратури та посадили на своїй території. Збіг чи ні, але саме після аварії в Ірані американського дрону було збудовано БПЛА "Шахід-191", який зовні дуже схожий на американський оригінал.

RQ-170 Predator – американський оригінал (ліворуч) Фото: By FOX 52/commons.wikimedia.org. І іранська версія (праворуч). Фото: Fars Media Corporation/commons.wikimedia.org

RQ-170 Predator – американський оригінал (ліворуч) Фото: By FOX 52/commons.wikimedia.org. І іранська версія (праворуч). Фото: Fars Media Corporation/commons.wikimedia.org

Іран має свій «Байрактар»

Крім цього, іранська промисловість має багатий досвід виробництва запчастин для військової авіації. Іран також може закуповувати різні запчастини та комплектуючі за кордоном в обхід санкцій на чорному ринку озброєнь.

Як повідомляє BBC, за даними Центру дослідження військових безпілотників американського Бард-коледжу, в Ірані є дрони першого, другого та третього класів.

Перший клас – тактичні безпілотники, квадрокоптери та літаки, другий і третій – середні та важкі БПЛА, які залежно від висоти польоту відносять до класу середньовисотних та висотних безпілотних літальних апаратів з тривалою тривалістю польоту (medium-altitude або high-altitude long- endurance UAV - MALE UAV або HALE UAV).

MALE UAV - той самий клас, до якого належить і турецький Bayraktar Tb2, а також "Мохаджер-6", доставлений до Росії, - за цією класифікацією відноситься до дронів другого класу. Остання версія цього дрону - "Мохаджер-6", випуск якого розпочався у 2018 році, - несе керовану бомбу "Каєм" (Qaem).

- Не треба вважати Іран дуже відсталою у технологічному плані країною. Уже один факт, що вони мають свою ядерну програму, говорить сам за себе. Іран, як і Північна Корея, хоч і закрита країна, але може собі дозволити вкладати великі кошти в оборонку. Іран має і нафтовий ресурс, який вони, хоч і контрабандно, але використовують. А це великі гроші, на які вони наймають фахівців із різних країн чи навіть із тієї ж Росії. Тобто наразі, за ​​сучасних технологій, не так вже й складно налагодити серійне виробництво дронів. Той самий «Шахід» зроблений із деталей, які можна або відкрито купити на ринку, або отримати з чорного ринку озброєнь. Або впав на їхній території американський важкий безпілотник Predator, а іранці скопіювали його та зробили "Шахід-191", - розповіло «КП в Україні» джерело в Міноборони України.

На уламках дрону-камікадзе, який атакував Київ 17 жовтня, напис

На уламках дрону-камікадзе, який атакував Київ 17 жовтня, напис "Герань-2" - насправді це іранський «Шахід-129». Фото: t.me/vitaliy_klitschko

Питання руба

Як нам далі будувати стосунки з Іраном

Але тут постає питання: а як після всіх цих атак іранськими дронами Україні будувати подальші відносини з Іраном? Адже іранського посла Київ уже вислав із нашої країни.

- Потрібно вимагати санкцій щодо Ірану. І користуватися гарним моментом, що Ізраїль став на наш бік. Іран – головний противник цієї країни, і тепер ізраїльська влада та еліта кажуть про те, що потрібно допомогти Україні зброєю, щоб відбити напад іранських безпілотників і ракет, які Тегеран хоче передати Москві для війни в Україні. Нам потрібно цим скористатися та просити у Тель-Авіву технології проти іранських БПЛА та ракет. А ВПК Ізраїлю, як відомо, один із найпросунутіших у світі, – розповів «КП в Україні» експерт-міжнародник Тарас Загородній.