23 травня
Завантажити ще

Нобелівську премію з фізики присудили за новаторство у квантовій інформатиці

Нобелівську премію з фізики присудили за новаторство у квантовій інформатиці
Фото: REUTERS

Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію з фізики 2022 року трьом ученим - Алену Аспекту (Франція), Джону Ф. Клаузеру (США) та Антону Цайлінгеру (Австрія). Їх відзначили «за експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушення нерівностей Белла та новаторство у квантовій інформатиці».

- Лауреати Нобелівської премії з фізики 2022 року провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, у яких дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть коли вони поділені. Результати розчистили шлях для нових технологій, що базуються на квантовій інформації, - сказано в пресрелізі академії.

Завдяки їхнім відкриттям в даний час існує велика область досліджень, що включає квантові комп'ютери, квантові мережі та безпечний зв'язок із квантовим шифруванням. Суму призу в десять мільйонів шведських крон буде розділено порівну між трьома лауреатами.

Нобелівський тиждень розпочався 3 жовтня з присудження премії з фізіології та медицини. Шведський вчений Сванте Паабо отримав її за відкриття, «що стосуються геномів вимерлих гомінідів та еволюції людини».

У 2021 році Нобелівську премію з фізики дали трьом ученим з США, Німеччини та Италії за дослідження клімату.

Дати вручення Нобелівської премії - 2022 (за київським часом):

  • Хімія - 5 жовтня о 12:45;
  • Література - ​​6 жовтня о 14:00;
  • Премія миру - 7 жовтня о 12:00;
  • Економіка - 10 жовтня о 12:45.