Завантажити ще

Нобелівську премію-2021 з фізики дали трьом ученим за дослідження клімату

Нобелівську премію-2021 з фізики дали трьом ученим за дослідження клімату
Фото: twitter.com/NobelPrize

Лауреатами Нобелівської премії-2021 з фізики стали вчений Сюкуро Манабе з США, Клаус Хассельманн з Німеччини і Джорджо Парізі з Италії. Перші двоє дослідників заклали основу знань про клімат Землі і про те, як людство впливає на нього, а останній зробив революційний внесок в теорію невпорядкованих матеріалів і випадкових процесів. Про це повідомив Нобелівський комітет.

"Складні системи характеризуються хаотичністю і безладом, і їх важко зрозуміти. Премія цього року відзначає нові методи їх опису та прогнозування їх поведінки у довгостроковій перспективі", - сказано в публікації.

Сюкуро Манабе продемонстрував, як підвищений рівень вуглекислого газу в атмосфері призводить до підвищення температури на поверхні Землі. У 1960-х роках він керував розробкою фізичних моделей клімату Землі і був першим чоловіком, що досліджував взаємодію між радіаційним балансом і вертикальним перенесенням повітряних мас. Його робота заклала основу для розробки сучасних кліматичних моделей.

Приблизно 10 років тому Клаус Хассельманн створив модель, яка пов'язує разом погоду і клімат, тим самим відповідаючи на питання, чому кліматичні моделі можуть бути надійними незважаючи на те, що погода мінлива і хаотична. Він також розробив методи ідентифікації конкретних сигналів, слідів, які відбиваються на кліматі, - як природних, так і пов'язаних із діяльністю людини. Його методи були використані, аби довести, що підвищення температури в атмосфері викликано викидами вуглекислого газу.

Приблизно у 1980 році відкриття Джорджіо Парізі дозволило зрозуміти і описати безліч різних і вочевидь абсолютно випадкових матеріалів і явищ не тільки у фізиці, але й в інших, дуже різних областях, таких як математика, біологія, нейробіология та машинне навчання.

У минулому році Нобелівську премію з фізики вручили британцеві Роджеру Пенроузу за теоретичне обгрунтування можливості утворення чорних дір, американцеві Андрєа Гез та німцеві Райнхарду Генцелю - за відкриття надмасивної чорної діри в центрі Галактики.

Інші лауреати Нобелівської премії-2021

  • Медицина і фізіологія - американці Девід Джуліус і Ардем Патапутян за дослідження рецепторів температури і дотику