Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
26 квiтня
Завантажити ще

Війна технологій: над Україною ізраїльські антидрони борються з іранськими безпілотниками

Війна технологій: над Україною ізраїльські антидрони борються з іранськими безпілотниками
Фото: mil.in.ua

Телеграм-канал «Стратка ЗСУ» показав двигун безпілотного апарату, який збили українські військові. Трофей називають фрагментом одного з іранських дронів сімейства Shahed, які Росія почала використовувати проти України у вересні.

Про небезпеку нової зброї на полі бою говорять багато експертів. У той же час, можливість вражати дрони доводить, що воно не унікальне.

На один виліт

Домовленість про закупівлю таких дронів, очевидно, було досягнуто в середині липня, коли російська делегація відвідала авіабазу «Кашан» в Ірані та ознайомилася з кількома моделями Shahed. Публічно угода не оголошувалась, проте 25 серпня Associated Press з посиланням на дані розвідки повідомила, що Росія почала отримувати безпілотники. Йшлося про велику партію близько тисячі одиниць.

Сама Росія не афішує походження своїх дронів, маркуючи їхньою назвою «Герань-2».

– Однак усі характеристики збитих українськими військовими апаратів та їхні власні номери кажуть, що ми маємо справу з Shahed-136, – каже директор із розвитку Defence Express Валерій Рябих. – Такі ж унікальні номери використовували на апаратах під час навчань армії Ірану.

Сайт itc.ua цитує голову компанії стратегічного консалтингу Red Six Solutions Скотта Кріно, який вважає, що присутність Shahed-136 у війні може змінити оперативні плани Києва, а величезний розмір поля бою в Україні ускладнює захист від них.

– Це апарати-камікадзе, тобто призначені лише для одного вильоту. Якщо вони не вразять ціль, то просто впадуть. І я не став би недооцінювати їхню небезпеку на полі бою, - продовжує Рябих. - Shahed-136 має вагу в 200 кілограмів, розмах крил в 2,5 метра і може нести досить потужний снаряд, призначений для знищення броньованої техніки. Поява таких дронів вимагає посилених заходів з маскування та протидії. У будь-якому випадку для цього ми маємо кошти.

Написано

Написано "Герань-2", а насправді - "Shahed-136". Фото: uk.wikipedia.org/

Сильні і слабкі сторони

Нині ми маємо як успіхи, так і втрати. Відомо як мінімум про сім збитих іранських безпілотників. Але в інтерв'ю виданню Wall Street Journal командир артилерії 92-ї ОМБР Родіон Кулагін розповів про те, що в зоні дій його бригади такі дрони знищили чотири самохідні установки і два БТР.

Проте спостереження поведінкою Shahed дозволяє виявити як їх сильні, а й слабкі боку. Здебільшого вони «сліпі» і вимагають точного наведення. Їхнім прильотам передують інші дрони. Протидія такої розвідки, маскування, створення хибних цілей, активне придушення GPS може знизити небезпеку.

У «камікадзе» перевага в дальності, але швидкість порівняно невелика – 185 км/год. А низький політ хоч і ускладнює виявлення, але теоретично дозволяє збивати безпілотники навіть звичайною стрілецькою зброєю. У ЗСУ найефективнішим засобом називають протиракетні зенітні установки – такі як українська «Шилка» чи німецький «Гепард».

У Телеграм-каналі «СтратКом ЗСУ» наведено кілька зауважень від бійців ППО щодо роботи іранських безпілотників:

«Shahed діють парами, один нижче, другий вище. Якщо першого збивають, на ціль заходить другий. Якщо перший пройде крізь щит протиповітряної оборони, другий вибирає іншу мету і атакує.

Безпілотник-камікадзе Shahed-136 має досить велику дальність застосування. Іранці говорять про майже дві тисячі кілометрів. У грудні 2021 року було представлено перше відео застосування безпілотних літальних апаратів Shahed-136 та їх мобільна пускова установка, замаскована під вантажівку».

Порівняно недорого

Чому Росія, яка активно пропагує свою військову продукцію, вирішила закуповувати дрони в Ірані? Валерій Рябих знаходить таке пояснення:

- Безпілотники – дуже перспективний напрямок, і Росія намагалася його розвивати. На певному етапі навіть досягла певного успіху, зокрема по розвідувальним дронам, на які купила ліцензію в Ізраїлю. Однак із запровадженням санкцій у 2014 році більшість компонентів доводилося діставати на «чорному ринку», і це стримувало прогрес. З повноцінним запровадженням санкцій у 2022 році всі новітні технології для Росії були обрізані.

До цього експерт додає, що за півроку війни наш супротивник втратив близько 1000 безпілотних апаратів.

- Здебільшого це були безпілотники на кшталт «Орлан» – розвідувально-ударні комплекси. Безпілотників ударної дії у Росії ніколи не було достатньо, тому й звернулися до Ірану, - вважає експерт.

Водночас, Росія трохи заощадила. Shahed – нехитра, а тому недорога конструкція.

– Одна одиниця, залежно від комплектації, може коштувати від кількох тисяч до десятків тисяч доларів. У той час як вартість Bayraktar сягає 5 мільйонів доларів, - зазначає Валерій Рябих. - Корпус камікадзе із склопластику, двигун можна купити на «Аліекспрес». Якщо порівнювати із вартістю високоточних боєприпасів, то це досить дешевий засіб, але й менш ефективний – швидкість нижча, помітність велика. Тому боротися з ним, на мою думку, буде легше.

За повідомленнями американських ЗМІ, Росія могла купити в Ірані також безпілотники Mohajer-6. Це апарати із сімейства розвідників, які доповнюють Shahed.

Двигун

Двигун "Shahed-136". Його розміри військові порівняли із двигуном мотоцикла «Ява». Фото: https://t.me/AFUStratCom/6943

А тим часом

Як повідомляють ЗМІ, Ізраїль схвалив передачу Україні обладнання для боротьби з безпілотниками. Антидрони можуть бути використані для боротьби з безпілотниками, які постачає Росії Іран. За даними ізраїльських ЗМІ, неназвана оборонна компанія планує поставити систему захисту від БПЛА Україні через посередника у Польщі.

З історії питання

"Батьком" іранських "камікадзе" став захоплений у 2011 році американський безпілотник БЛА RQ-170. Виробництво апаратів налагодила компанія Shahed Aviation Industries. Вироблені Іраном дрони суттєво відрізнялися від американських, зокрема, за розмірами.

Saegheh-1 вперше був представлений на виставці озброєнь в Ірані у 2016 році. У бойових умовах апарати цієї серії застосували у 2018 році для нападу у регіоні Абу-Кемаль у Східній Сирії. Того ж року іранський безпілотник збили військові Ізраїлю під час ізраїльсько-сирійського інциденту.